ne 24.2.2019 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Po přesilovkovém kolapsu ve třetí třetině Hradec podlehl Tygrům 3:6

Hradeckým se na ledě Liberce dlouhodobě nedaří a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Jako první se radovali domácí, jenže pak přišla série Mountfieldu, který třemi přesnými trefami skóre otočil. Liberec však ukázal, proč je na čele extraligového pelotonu. Ve druhém dějství slibný náskok Východočechů smazal a ve třetím uzmul všechny body pro sebe. Východočeši totiž selhali ve vlastní přesilovce, během níž dvakrát inkasovali a bylo rozhodnuto. Hradec tak po pěti zápasech ochutnal hořkost porážky.

Do nedělního utkání vstoupili hráči Mountfieldu v téměř totožné sestavě jako proti Litvínovu. Na pozici sedmého obránce se k týmu připojil Richard Nedomlel, mezi tři tyče se tentokrát postavil Jaroslav Pavelka.

Hradec prohrával, do konce první třetiny ale dokázal otočit

Oba celky do zápasu vstoupily s chutí útočit a kotouč se tak přesouval z jedné strany na druhou. Ani jeden z týmů si ale nevypracoval výraznější šance a oba brankáři tak byli více méně bez práce. Do většího tlaku se dostali domácí až v přesilové hře, ve které potvrdili svou úspěšnost v této disciplíně. Marek Kvapil střílel zpoza bránícího hráče Mountfieldu a puk pak prošel až do hradecké sítě – 1:0.

Východočeši na obdrženou branku dokázali reagovat a v 9. minutě bylo vyrovnáno. Po vyhraném vhazování přihrál Chalupa na Radka Smoleňáka, který se protlačil až před libereckou branku a bekhendovou střelou dokázal najít skulinku mezi Willem a jeho bližší tyčkou – 1:1. Tempo hry se zvyšovalo a Hradečtí nebezpečně ostřelovali svatyni domácích. Z tlaku Mountfieldu se dokázal uvolnit až Zachar, byl však zastaven nedovoleně a domácí měli k dispozici trestné střílení. To však Kvapil i díky skvělému Pavelkovi zužitkovat nedokázal.

Severočechy muselo promarněné trestné střílení mrzet, jelikož za chvíli hosté dokázali odskočit do vedení. Po skvělé individuální akci Radovana Pavlíka skončil kotouč u Tomáše Vincoura, který ho bez problémů dostal do odkryté liberecké klece – 1:2. V závěru třetiny si hosté uhlídali svůj náskok, ze svých útočných akcí ale nic navíc vytěžit nedokázali. Do kabin tak Hradec odcházel pouze o gól lepší.

Dvoubrankové vedení si Lvi nepohlídali

Libereckým se vstup do druhé dvacetiminutovky nepodařil. Po několika chybách domácích se totiž puk dostal až k Tomáši Vincourovi, který si svou střelou ke vzdálenější tyči připsal druhou trefu utkání – 1:3. Domácím to v útoku moc nešlo, avšak nakonec se přece jen dočkali snížení. Průnik Zachara dokázal Pavelka ještě zastavit, nikým nehlídaný kotouč ale nakonec Petr Jelínek z otočky prostrčil za brankovou čáru – 2:3.

Vyrovnat se Tygrům podařilo až při dvojnásobné početní výhodě. Liberečtí využili prostoru před Pavelkou a Libor Hudáček tak bez větších potíží zakončoval do odkryté branky. Do podobné situace se po chvíli dostali také domácí a i oni se museli bránit ve třech. Lvi však tak úspěšní nebyli a minutu a čtvrt dlouhou přesilovku pět na tři využít nedokázali.

Severočechy ubráněné oslabení nabudilo a stále víc se tlačili do hradecké branky. Hra se zároveň vyostřovala a spolu s ní rostl i provoz na trestných lavicích obou celků. V posledních minutách prostřední periody si tak oba týmy zahrály ve čtyřech a Marek Kvapil v této situaci mohl svému celku ještě vystřelit vedení. Po několika kličkách se ale ani nedostal ke střele a po druhé siréně tak nebyl vyrovnaný pouze počet střel, ale také stav utkání.

Zkrat v přesilovce potrestal Liberec dvěma góly

V poslední periodě se oba týmy snažily zasadit vítěznou trefu. Více síly na svých hokejkách měli spíše domácí, jejichž šance patřily k těm nebezpečnějším. Petr Kolmann se protlačil až před Pavelku, hradecký brankář si s jeho střelou dokázal poradit. Východočechům se stále nedařilo v přesilových hrách a Liberečtí nadále skvěle bránili před svým gólmanem.

Důležitým faktorem třetí třetiny byli také brankáři na obou stranách. Oba maskovaní muži totiž ve svých brankách excelovali a úspěšně odolávali několika náporům ve svých brankovištích. Obrovskou šanci zaznamenal Tomáš Vincour, který se v přesilovce natahoval po svém třetím zásahu utkání. Nedokázal ale trefit odkrytou branku, a to ani při následné dorážce.

Hradecké přesilovky v nedělním utkání nefungovaly, čtyřminutová početní výhoda v závěru utkání se však nepovedla vůbec. Ve vlastním oslabení se totiž Tygrům podařilo skórovat dvakrát a to po zásazích Lukáše Dernera od modré a Petra Jelínka po samostatném úniku. Poslední ránu přidal ještě šestnáct sekund před koncem Lukáš Derner, když prostřelil Pavelkovy betony – 6:3. Východočeši tedy boj o přední příčky tabulky prohráli a ze severu Čech se vrátili bez bodu.