ne 24.1.2016 | Jan Vavřina

Po roce a čtvrt porážka v derby. Hradec padl v Pardubicích 2:3

Každá série jednou končí... Mountfield HK dlouho kraloval východním Čechám, proti svému rivalovi si připsal čtyři výhry v řadě, pátou ale nepřidal. Přitom k ní měl velmi dobře nakročeno. V posledním zápase třetí čtvrtiny vedl po dvou třetinách 2:1 díky brankám Frühaufa a Deje, jenže Dynamo s novým koučem Peterem Draisaitlem otočilo v závěrečném dějství výsledek ve svůj prospěch a zvítězilo 3:2.

Do patnáctého východočeského derby, které sledovala opět do posledního místa zaplněná hala, poslalo trenérské trio Kýhos – Martinec, Tvrdík naprosto totožnou sestavu jako do úspěšného pátečního klání proti Energii.

Úvodní pardubický uragán Mountfield ustál

Exhradecký kouč Peter Draisaitl musel svůj nový tým v kabině pořádně nabudit – Pardubice do zápasu totiž pořádně vlétly a zaskočily tím Hradecké. Hned v prvním střídání došlo k závaru před Kacetlovou klecí, a to po rychlém průniku Nahodila. Také v následujících minutách se musel mít hradecký gólman spolu s obránci na pozoru, Dynamo hrálo velmi aktivně a několik jeho nahození mířilo po tečích těsně mimo tři tyče.

Na druhé straně stačilo Maxwellovi jen zkontrolovat Červeného přihrávku, na kterou Brian Ihančák nedosáhl. Hra se tímto momentem poněkud uklidnila, více práce měl ale i nadále hradecký maskovaný muž. V polovině úvodní části byl poměr střel 10:3 ve prospěch domácích.

Dynamo šlo poprvé do čtyř po hodně tvrdém faulu Rapáče na Pilaře, nebezpečnější byla ale až další přesilovka Mountfieldu. V ní po Bednářově střele vypadl Maxwellovi kotouč a zůstal ležet v brankovišti, pardubičtí obránci u něj ale byli dříve než hradečtí forvardi. V závěru třetiny dostali možnost početní výhody také domácí. V ní tvrdě pálil Martin Štajnoch, kotouč propadl Kacetlovi mezi betony, ale odklouzal mimo tři tyče.

Hradci zajistili vedení slovenští borci

První střídání ve druhé části připomínalo to z úvodní třetiny, gól přišel ale na druhé straně. Na začátku 22. minuty napřáhl Peter Frühauf na modré čáře a přes beka propálil Brandona Maxwella na lapačku – 0:1. Srovnat mohl Jakub Orsava, ale jeho svižnou střelu vytěsnil Kacetl do ochranné sítě.

Domácí ale na vyrovnání dlouho nečekali. Ještě před polovinou zápasu jim byla nabídnuta přesilová hra, ve které vedla kombinace svěřenců Draisaitla a Krále až k Petru Sýkorovi. Pardubický sniper v čase 28:30 napřáhl a propálil Kacetla na přední tyč – 1:1. Po srovnání skóre následovala klidnější pasáž s několika výpady na obou stranách, brankáři ale byli úspěšnější než jejich ofenzivní kolegové.

Do gólovky se zčistajasna dostali Antonín Honejsek s Rudolfem Červeným. První jmenovaný dotíral na Maxwella dvěma pokusy, o dorážku se pokoušela také hradecká pětašedesátka – bezúspěšně. Americký gólman si ale přece jen vybral slabší chvilku. V pardubické přesilovce vyhodil kotouč po mantinelu jen na osamoceného Rastislava Deje, který udělal pár kroků na střed hřiště a střelou na zadní tyč poslal znovu Hradec do vedení gólem do šatny!

Domácí potrestali nedůslednosti v obraně

Hned v první minutě závěrečného dějství fauloval Dej, Dynamo se ale v přesilovce nedostalo pořádně do pásma, natož k šanci. I přesto se však radovalo z vyrovnání. Po šesti minutách hry byla před brankovištěm Mountfieldu čtveřice jeho hráčů, ale ani jeden z nich se nedokázal zmocnit kotouče. Do toho přijel zcela sám Branislav Rapáč a rychlou střelou zamířil mezi Kacetlovy betony – 2:2.

Začínalo se zase od nuly a na ledě to bylo znát. Dominovaly především obě defenzivy, nic na tom nezměnila ani další přesilovka Pardubic. To na druhé straně měl tutovku opět Honejsek, po něm jeli dva na jednoho Dej s Bednářem. Slovenský forvard čekal se řešením situace příliš dlouho a klička do bekhendu už nemohla Maxwella ohrozit.

Vypadalo to, že s dělbou bodů budou spokojeny oba celky, ale nakonec k ní nedošlo. V 58. minutě totiž nehlídaný Tomáš Marcinko objel bránu. Kotouč mu sice sjel, ale jen do míst, kde byl Petr Sýkora, a ten svým druhým gólem zvýšil akcie Dynama. Hradec se snažil v poslední minutě zvrátit výsledek na svou stranu za pomoci šesti bruslařů v poli, ale i v posledním souboji Maxwell – Honejsek zvítězil brankář domácích. Hradecký mladík mířil dobře, ke skórování mu však chybělo pár centimetrů.

Mountfield tak pátou výhru v derby v řadě nepřidal, svému rivalovi podlehl 2:3. I přes porážku ale zůstal na třetí pozici extraligové tabulky.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice):
Byl to jakž takž vyrovnaný zápas. Nabídli jsme soupeři dva góly, které nemusely padnout, na druhou stranu měl v naší třetině nějaké závary. Toho se asi nezbavíme. Co se obecně týče Pardubic, největším úkolem je týmu vysvětlit, aby hrál šedesát minut to, co je připravené. Začali jsme pak spekulovat a vymýšlet nesmysly, ztrácet puky ve středním pásmu, na což nemáme. Z toho plynuly pro Mountfield velké šance.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Myslím, že jsme viděli zápas plný vzrušení, soubojů a šancí. Díval jsem se na zápas, který hrály Pardubice v Brně, a trochu jsem se bál, protože tam hrály výborně. A to se potvrdilo. Co se týká hry dopředu, byly nebezpečné. Myslím, že jsme se na to dobře připravili a soupeře v první třetině do moc šancí nepustili. Pak byly šance na obou stranách. Zápasu by podle mě slušela remíza, ale bohužel se nestalo. Udělali jsme chybu po buly u nás ve třetině a soupeř se dostal do vedení, které už udržel. Naši diváci jsou ti smutnější, protože jsme prohráli a ztratili body. Hráčům ale můžu poděkovat za boj, který jsme tady odvedli, a soupeři pogratulovat.