pá 11.10.2013 | Martin Voltr

Poctivá defenzíva slaví úspěch! Starší dorost znovu našel recept na Bílé Tygry

Starší dorostence v pátek čekal těžký domácí zápas proti Liberci, který je ve formě. Hosté se také jako první prosadili, jenže Královští lvi ještě v první třetině skóre otočili a výsledkem 2:1 skončilo i celé utkání! Hladoví Bílí Tygři marně nacházeli recept na poctivou hradeckou hru dozadu a přestože soupeře takřka dvojnásobně přestříleli, Hradečtí je dokázali porazit i podruhé v sezóně.

Liberecká radost z první branky netrvala dlouho

Bílí Tygři prokazovali v poslední době výtečnou formu. Měli za sebou čtyři výhry, ve dvou posledních zápasech přitom neinkasovali ani gól. A po vyrovnaných prvních minutách to byli právě oni, kdo se jako první radoval z gólu. Matouš Bělohorský zatáhl puk až za bránu, odkud vyzval ke skórování Jana Ordoše, jenž zamířil přesně ke druhé tyčce – 0:1.

Jenže hradecká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Přesně jen 24 sekund! Po té době totiž vyslal Tomáš Zahradník z mezikruží tak přesnou střelu, že cinkla o tyčku a zapadla za záda překvapeného Aleše Stezky – 1:1.

Liberec se poté ujal taktovky a udával tempo hry. Domácí hokejisty také donutil ke dvěma nedovoleným zákrokům, i přes nápor v pásmu si ale první gólovou šanci vypracoval až po konci druhé přesilovky, a Bělohorský v ní navíc tváří v tvář Petricovi zamířil jen do ochranné sítě. A tak přišel trest! V ojedinělém protiútoku našel od levého hrazení Hofman krásně hokejku Davida Chalupy, který poslal z první puk ke druhé tyčce – 2:1!

Hradečtí se v polovině dostali do tempa

Hosté byli o něco aktivnějším týmem i po přestávce. Filip-Daniel Petric si musel dávat pozor třeba na dělovku Mečíře a další střelu od modré, kterou tečoval Lakatoš. Právě Dominik Lakatoš byl z hostů vidět vůbec nejvíc, v přesilovce ve 27. minutě už málem zvedal ruce nad hlavu, jenže v gólové šanci ho stačil na poslední chvíli zblokovat hradecký bek.

V polovině třetiny se ale obraz hry změnil. Hradec se dostal na koně a vybojoval sekvenci přesilových her. V nich několikrát předvedl zajímavý tlak na brankáře Lukáše Hosnedla, jenž dostal už od začátku druhé části příležitost místo Aleše Stezky, Královským lvům se však nezadařilo ani ve dvojnásobné početní výhodě o délce minuty a devatenácti sekund. V dobíhané klasické přesilovce museli domácí naopak sami faulovat v přečíslení soupeře, i tak ale byli před třetím dějstvím pořád spokojenějším týmem.

13:3 na střely, 0:0 na góly a hradecké vítězství

Hradečtí starší dorostenci stále trápili svého soka, který se přes jejich obranu těžko dostával. Když už se to Radku Šírovi podařilo, mezi kruhy měl kotouč na bekhend a Petric se stačil přesunout. Liberci příliš nepomohla ani přesilovka ve 47. minutě, naopak v ní mohl udeřit Hradec! David Gančarčík ale v samostatném úniku přestřelil bránu Bílých Tygrů.

Jinak se ale většinu času hrálo v pásmu brankáře Petrice, jenž byl ve třetí části hlavní příčinou, proč se skóre neměnilo. V největší šanci lapačkou vychytal Jiřího Babce a výtečně si počínal také proti přečíslení útočného páru Ordoš – Král! Pak už se Severočeši do žádné vyložené příležitosti nedostali a ani zesílená přesilovka 6 na 4 v posledních vteřinách jim štěstí nepřinesla, Hradec Králové nejtěsnější vedení z první části udržel.

Miroslav Vybíral (Královští lvi Hradec Králové):
První třetinu jsme do obrany nehráli vůbec dobře, bylo to od nás nedůsledné. Soupeř se po křídlech dostával do přečíslení a my jsme nestačili hráče dobruslovat, kvůli čemuž jsme byli pod tlakem. Nicméně ze čtyř brejkových situací jsme dvakrát skórovali a otočili stav, což bylo důležité. Ve chvíli, kdy vedeme, totiž můžeme praktikovat naši důslednou celoplošnou obranu, která vychází z bojovnosti hráčů. Pracovali jsme na tom celý týden, hrálo se o šest bodů a pro nás je každý zápas jako play-off. Zlepšeným přístupem a obrannou hrou v dalších dvou třetinách jsme výsledek ubránili, i když jsme také měli další šance. Respektujeme kvalitu soupeře, ale na Liberec se nám doposud daří, za což jsme rádi.

Jan Šťastný (Bílí Tygři Liberec):
Nám se utkání nehodnotí moc dobře. Většinu zápasu jsme byli lepší, ale Hradec bohužel hraje takový urputný hokej, střední pásmo, nepouští se moc do útoku a čeká na brejky. I když jsme se na to připravovali, ten brejk zase přišel a bohužel jsme prohráli. Myslím, že hráči ve starším dorostu by měli být tvořiví a na nějaká střední pásma a takový systém mají ještě dost času. Jsou to samozřejmě rozdílné styly, my máme šikovné hráče a chceme hrát na kotouči, kombinační útočný hokej. Soupeř samozřejmě bojuje a má to postavené na této organizaci. Zase se Hradci podařilo nás porazit, takže mi nezbývá nic než mu pogratulovat.