út 28.1.2020 | Lukáš Foff

Pohodlná výhra. Lvi přejeli Kladno 4:1 a posunuli se do osmičky

Výborný výkon a zasloužené body. Tak by se dal shrnout úterní duel s Kladnem, které přijelo i s hvězdným Jaromírem Jágrem v sestavě. Mountfield byl od počátku aktivnější a nebezpečnější, což se promítlo i v celkovém skóre. Postupně se prosadili Cingel, Klíma, Lev a mladý Gaspar, který po zranění Jordanna Perreta zaskakoval coby bek v jinak juniorském útoku společně s Poppelem a Morongem. Jedinou kaňkou zápasu bylo to, že Marek Mazanec přišel o čisté konto 13 vteřin před koncem.

Domácí trenéři provedli v sestavě několik změn. K utkání nebyli k dispozici Aleš Jergl a Patrik Miškář, naopak dostali příležitost mladíčci Petr Poppel a Matěj Morong, pro něhož to byla extraligová premiéra.

První třetina přinesla bitku a využitou přesilovku

Před začátkem samotného duelu předali prezident klubu Miroslav Schön a generální manažer Aleš Kmoníček pohár DHL juniorům, kteří ovládli dlouhodobou soutěž. Pak už odstartoval veledůležitý zápas, čemuž odpovídal obraz hry v prvních deseti minutách. Ani jeden tým nechtěl udělat chybu, takže nebyly k vidění absolutně žádné šance.

V 11. minutě promáchl v mezikruží v jasné pozici Matěj Morong a na druhé straně prakticky z protiútoku mohl udeřit Tomáš Kaut. Ten byl faulován Zdeňkem Čápem a Kladno mělo k dispozici první přesilovou hru, ve které ale nebylo nebezpečné. Na druhé straně se uvolnil Lukáš Žejdl, ale jeho střela mezi betony nenašla kýženou mezírku.

V 17. minutě došlo k hromadné potyčce několika hráčů, která vyústila v pěstní šarvátku mezi O’Donnellem a Cibulskisem, ze které vyšel o trochu lépe hostující forvard. Vše ale započalo faulem Marka Hovorky, takže Mountfield HK hrál přesilovou hru, kterou využil po 12 sekundách. Jakub Lev našel na ose Lukáše Cingela, jenž po ledě propálil Godlu – 1:0. Za tohoto stavu se šlo také do kabin.

Hradec dominoval a přidal další dva góly

Do druhé třetiny vlétli domácí ve slušném tempu a po pěkné kombinaci se do šance dostal opět Žejdl. Ani tentokrát ale nepřekonal Denise Godlu v kladenské bráně. Stejný hráč pak pobavil všechny fanoušky nádhernou individuální akcí, když si prohodil beka mezi bruslemi, ale zase ztroskotal na lapačce hostujícího brankáře.

V čase 26:36 už ale velmi slušně zaplněná ČPP Aréna propukla v radost, když Chalupa našel před bránou úplně volného Kevina Klímu, jenž stvrdil svůj výtečný výkon jednoduchým gólem – 2:0. Kladno si vypracovalo ojedinělou šanci ve 30. minutě, když z druhé vlny najel Brady Austin, ale Mazanec puk udržel ve své výstroji.

32. minuta nejprve přinesla obrovskou tutovku Michaela Gaspara, kterou ještě Godla zlikvidoval, ale o pár vteřin později už nestačil na pohotovou dorážku Jakuba Lva do prázdné brány – 3:0. Na konci druhé části ještě Kladno téměř na tři minuty zavřelo mladou hradeckou formaci do jeho obranné třetiny, ale vytěžilo z toho pouze přesilovou hru, kterou opět nezužitkovalo.

Kladno zkorigovalo až 13 vteřin před koncem

Hned zkraje třetí dvacetiminutovky ujel Matěj Chalupa, který si výbornou stahovačkou položil Godlu, ale poté jej trefil do masky. V čase 42:03 ale přišel čtvrtý zásah do kladenské sítě. Spolupráce dvou mladíčků, kteří prošli hradeckými mládežnickými kategoriemi, přinesla asistenci pro Petra Poppela a gól pro Michaela Gaspara, který zaskakoval coby bek v mladém útoku.

Rytíři nechtěli odjet bez vstřeleného gólu, takže i když Jágr už trávil čas převážně na střídačce, tak se cpali do útoku. Šanci měl Patrik Machač, který ale pouze protáhl ztuhlého Marka Mazance v bráně. V 50. minutě oslabil svůj tým Petr Poppel, ale paradoxně málem Hradec přidal pátý zásah. Jakub Lev ale svůj únik nezakončil přesvědčivě a souboj jeden na jednoho vyhrál Denis Godla.

Přesilovku si pět minut před koncem zahráli také Východočeši a málem se v ní prosadili. Jakub Lev mohl střílet z mezikruží, ale nesobecky hledal na zadní tyči Kevina Klímu, kterému ale puk přeskočil hokejku. Hradec konec zápasu defenzivně trochu vypustil, čehož nejprve nevyužil Petr Vampola, ale třináct vteřin před koncem nejlepší hráč hostů Brendan O’Donnell zakončil přesilovkovou kombinaci z hrany brankoviště. Marek Mazanec tak sice přišel o nulu, ale to mu vadit tolik nemuselo, protože Hradec poskočil do nejlepší osmičky.