út 29.9.2020 | Klára Petrásková | Foto: Alena Zapletalová / HC Olomouc

Popáté v řadě! Hradecký vítr přinesl na Hané výhru 6:1

Půltucet branek a pátá sezónní výhra k tomu! Už v první třetině Východočeši přestříleli soupeře 14:1 a z šancí vytěžili tři branky, duel jim sedl i v dalších periodách. Své střelecké konto totiž postupně zdvojnásobili, a i když Mora v závěru snížila, tři body putovaly pod Bílou věž. Na vítězství 6:1 může Lvy mrzet snad jen těsně uniklé čisté konto.

Pro zápas v Olomouci se na marodce ocitl Petr Zámorský, kterého v první obranné dvojici nahradil Filip Hronek, jenž se k Richardu Nedomlelovi vrátil po několikazápasové pauze. Místo v druhém obranném páru zaujal Radek Pilař a na pozici sedmého beka se zařadil Zdeněk Čáp, útočné formace i pozice gólmana zůstaly beze změny.

Mora dobře začala, pak se ale rozjel hradecký gólostroj

Olomouc vlétla do klání s vyšší útočnou aktivitou a bylo vidět, že chce získat výhodu první vstřelené branky. Vcelku dobrou pozici si po několika minutách vypracoval nehlídaný Petr Kolouch, z vrcholu pravého kruhu ale netrefil prostor u delší tyče. Východočeši se snažili na hanácký nátlak odpovídat vlastními útoky, jenže se jim nedařilo najít recept na domácí forčekink a usadit se v pásmu. Pak ale přišla 8. minuta a s ní doslova rána z čistého nebe.

Jakub Lev nahodil puk na zadní hrazení, odkud se černá pryž odrazila do mezikruží na hůl dojíždějícího Kevina Klímy, jenž zaparkoval kotouč přesně do levého horního rohu – 0:1. Lvi vedení nakoplo a chtěli využít momentu překvapení k dalšímu gólu. Filip Hronek parádní průnikovkou vyslal Lukáše Cingela vstříc Branislavu Konrádovi, olomoucký gólman byl však na rychlou střelu připraven. Jenže stačilo jen pár okamžiků a Mountfield své vedení přeci jen navýšil.

Přihrávka Jakuba Orsavy skrz brankoviště sedla Radku Smoleňákovi na příklep do odkryté brány a Hradečtí byli v ráži. Na olomouckou svatyni vysílali jeden puk za druhým a domácí museli likvidovat několik nebezpečných situacích, v oslabení ale kapitulovali potřetí, když Richard Nedomlel tečoval tělem před bránou střílenou nahrávku Jakuba Lva. Za stavu 3:0 pro hosty tak Mora sáhla krátce před sirénou k výměně gólmana a Konráda nahradil mezi třemi tyčemi Jan Lukáš.

Brankové tempo polevilo, i tak ale Lvi skórovali

Začátek prostřední třetiny připomínal start té první, toto období ale ukončil Jordann Perret, který přebruslil olomouckou obranu, v minisouboji s Lukášem ale obstál domácí maskovaný muž. Ve 25. minutě byli zase trefě blízko Kohouti, když Jan Knotek vybruslil k pravé tyči, Mazanec měl ale výstroj na svém místě. A hned z následného protiútoku se pak radovala hostující střídačka.

Filip Hronek načasoval pas z pravého kruhu přímo na nataženou hůl Vladimíra Růžičky, jež tečovala kotouč do sítě – 0:4. Hra nahoru dolů ale mohla vzápětí způsobit radost také na druhé straně. Vojtěch Tomeček měl totiž po liknavé rozehrávce Východočechů volnou cestu k bráně, střelu mu ale z hole sebral odpískaný ofsajd.

Dobrou příležitost měl také Tobiáš Handl, z osy hřiště se mu však na poslední chvíli do cesty postavily Mazancovy sklapnuté betony. Na druhé straně zase Radek Pilař lízl vršek lapačky, v závěrečných minutách pak byla na obou stranách k vidění řada nepřesností. A když už nějaká akce doputovala do brankoviště, byli ve střehu gólmani.

Olomouc se vzepjala, Lvi si však triumf nenechali vzít

Závěrečná část odstartovala vcelku poklidně. Větší pozdvižení mohla přinést snad jen zamýšlená teč do odkryté klece v podání Lukáše Kucsery, křižná nahrávka však nemířila na jeho hůl a z příležitosti sešlo. Bez využití zůstala také východočeská přesilovka a vypadalo to, že v podobném duchu se budou odehrávat také další minuty.

Jenže před polovinou periody přišel zvrat. Filip Hronek si sjel po pravé straně a vymetl olomouckou síť popáté – 0:5. Olomoučtí se však ani za nepříznivého stavu nechtěli bez boje vzdát, a tak se Marek Mazanec musel v bráně otáčet. Na co ale nestačil, to byl únik Tomáše Gřeše, jenž pohledně zavěsil do levého vinglu – 1:5.

Další trefu mohl přidat Jan Káňa, jenž se ocitl sám před brankovištěm, toho však hostující muž v masce vychytal rychlým švihem lapačky. Krátký tlak Olomouckých nakonec utnul šestý gól v jejich síti. Střelu Lukáše Cingela tečoval Radek Smoleňák, a když jeho branku posvětil videorozhodčí, bylo rozhodnuto. Hradec zvítězil na Hané 6:1 a upevnil si v tabulce vedoucí pozici!