pá 5.10.2018 | Adam Kodet, Klára Petrásková

Poprvé v čele tabulky! Lvi zvládli i duel s Kometou a slaví historický milník

To bylo něco! Přestože extraliga nabídla teprve 7. kolo, pod Bílou věží se hrálo skoro jako v play off. Obrovské nasazení, vysoké tempo, spousta střel a parádních gólů. Přetahovanou o skóre dovedli k vítěznému konci Hradečtí a díky výhře 4:2 zdolali historický milník – poprvé v historii se dostali na čelo Tipsport extraligy!

Fantastická první třetina přinesla dvě přesilovkové trefy

Hned v první minutě dokázala Kometa potrestat hradecký prohřešek. Už po 45 vteřinách Rákosova trestu se puk po střele Němce od modré odrazil k Juraji Mikušovi, který ho zametl do odkryté klece – 1:0. Od začátku se hrál hokej v obrovském tempu a hra se téměř nepřerušovala, ve čtvrté minutě také Mountfield využil svou první početní výhodu. Lukáš Cingel si vybruslil od mantinelu na střed hřiště, napřáhl a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:1.

Hra se pak nadále odehrávala ve skvělé rychlosti. Nejprve vyzkoušel svá mířidla Vincour, na druhé straně nadělala domácí obraně starosti střela Horkého a dorážka Zohorny. Diváci v ČPP Aréně sledovali hokej nahoru dolů, obrovský závar před Pavelkou a následnou střelu Němce Kometa ale v gól nepřetavila. Na opačné polovině zase Miškář nejprve připravil šanci pro Graňáka, načež sám zakončoval, jeho bekhendový pokus byl ale nepřesný.

Oba týmy skvěle napadaly rozehrávku soupeře, z čehož pramenily šance před oběma brankami. Dobrou práci s holí předvedl Zaťovič, který po stahovačce vyslal na Pavelku přízemní střelu, hradeckého gólmana však nepřekvapil. Obrovskou chybu v rozehrávce nejprve nepotrestal Rákos, pak si zase Štencel pohrál s Nedomlelem, jeho bekhendový blafák ale Pavelka polapil. První perioda tak skončila nerozhodným skóre 1:1, i když gólových šancí bylo k vidění podstatně více.

Ve druhé části tempo nepolevilo, přibyly další dvě branky

Prostřední třetina začala stejně, jako skončila ta předešlá. O rychlou branku se pokusil Smoleňák, leč neuspěl. Puk na holi drželi spíše domácí, byli to však hosté, kteří měli v následujících minutách další tutovky. Zohorna při dorážce poslal puk do tyče a v přesilové hře pak byl Mueller úplně sám před Pavelkou, hradecký gólman ho ale skvělým zákrokem vychytal.

Byl to tedy nakonec opět Hradec, kdo se v početní výhodě mohl radovat. Před Mislavem Rosandičem se otevřel prostor, slovenský bek zamířil a nechytatelnou střelou zápěstím přímo do vinglu překonal bezmocného Langhamera – 2:1. Diváci v ČPP Aréně ale ještě nestihli ani dosednout a už mohli zase truchlit. Po přihrávce Kašpara se totiž střelou z mezikruží prosadil Peter Mueller – 2:2.

Následně se hra začala kouskovat, sérii nepřesností ukončila po pasu aktivního Rosandiče obrovská šance Smoleňáka, Langhamer se ale skvěle přemístil ke své tyči. Chvíli poté dostal od Zohorny namazáno opět Smoleňák, neskutečnou chybu ale nepotrestal. Druhou půlku dvacetiminutovky ovládali zejména domácí, Radovana Pavlíka však vychytal hostující gólman, jenž se znovu k tyči přesunul jako blesk.

Hradec potvrdil sedmou výhru v řadě dvěma góly

Hra na startu třetí třetiny se zdála opatrnější a bylo zřejmé, že ani jeden ze soupeřů nechce udělat chybu. Radovan Pavlík v ojedinělé šanci prokázal svou rychlost a ujel všem bránícím hráčům, kotouč mu ale při zakončení utekl. Hradec se pak rozpomněl na skvělou přesilovkovou bilanci z loňska, šestý brněnský trest totiž přinesl třetí gól Mountfieldu. Matej Paulovič si vybruslil z rohu a svou střelu, která skončila za Langhamerem, otřel o Lukáše Cingela – 3:2.

Východočeši se pak nějakou dobu nemohli dostat k rozehrávce, když k tomu ale došlo, vyústilo to v další dvě tutovky Smoleňáka, jenž selhal jak při střele z mezikruží, tak i při forhendové kličce. Mountfield ve svém obranném pásmu Kometu k ničemu nepouštěl a po dalším brněnském faulu si opět vylepšil přesilovková čísla. Paulovič vyjel zpoza branky a vybídl Radovana Pavlíka, který z ostrého úhlu napálil puk do Langhamera, od kterého se odrazil za brankovou čáru – 4:2.

Ihned po vhazování ohrozil lehce vychladlého Pavelku Zaťovič, ten ale kotouč s jistotou skryl v lapačce. Hradeckým čtvrtý gól dodal jistoty jak v obranné hře, tak v útoku a kotouč Kometě téměř nepůjčili. Brněnští trenéři nakonec odvolali brankáře až půl minuty před koncem, ke gólu jim to ale nepomohlo. Hradec tak dokázal vyhrát i sedmé utkání v řadě a vyrovnal tím loňský klubový rekord v počtu vítězství v řadě. Navíc se poprvé ve své historii posunul na vedoucí příčku celé extraligy!