čt 20.9.2018 | Redakce | Foto: Jiří Zaňát / Zlin Press

Poprvé ze Zlína s vítězstvím za tři body! Hradec přetlačil Berany těsně 2:1

První venkovní vítězství v sezóně přineslo Mountfieldu ihned plný bodový zisk. Východočeši byli aktivnějším celkem již v první třetině, ačkoliv skóre zůstalo nerozhodné. Ve druhé už šli do vedení, které Lvům zařídil Jan Berger. Na začátku třetího dějství zdvojnásobil náskok Hradeckých Mislav Rosandič, a ačkoliv Zlínští rychle snížili na 1:2, vyrovnat už nezvládli a pod Bílou věž tak putuje cenná výhra.

Hradecké trenérské trio Martinec – Krátoška, Svoboda po vítězství nad Chomutovem nemělo důvod dělat průvan v sestavě, došlo tak jen ke kosmetickým úpravám. Jednou z nich byl Lukáš Vopelka na křídle druhé útočné řady.

V první třetině byl aktivnější hradecký tým

Hradečtí mají v letošním ročníku Tipsport extraligy dobré vstupy do utkání a na ledě Beranů to potvrdili. Z aktivity Východočechů vyplynul faul na začátku třetí minuty, přesilovou hru strávili Lvi v útočném pásmu, obranu soupeře však přechytračit nedokázali. Podobně si počínali také v polovině úvodní třetiny, kdy si zahráli druhou početní výhodu. Opět bez úspěchu.

Hostům nicméně čtyři minuty v převaze o jednoho hráče herně pomohly, byli lepším a aktivnějším týmem a exhradecký Jakub Sedláček se musel mít několikrát na pozoru. Žádná ze střel však neměla gólové parametry. Ve 12. minutě zůstal na ledě ležet po jednom z tvrdých zákroků MislavRosandič, za pomoci spoluhráčů a členů realizačního týmu nakonec odjel po svých.

V závěru třetiny se územní převahy dočkali také domácí. Umožnila jim to jejich první přesilovka v utkání. Hradecká defenzíva však byla pevná a soupeře k příliš mnoha šancím nepustila. A když už nějaká přišla, byl na svém místě v první třetině bezchybný Brandon Maxwell.

Hradec přetavil převahu ve vedoucí branku

Do druhé třetiny vstoupili lépe domácí hráči, kteří během prvního střídání zamkli Hradec v pásmu. Obrana Východočechů se prezentovala vcelku pevně, až na situaci z 24. minuty. Fryšara totiž předložil puk Michalu Popelkovi před poloprázdnou bránu, ale tomu sjel v nejdůležitější moment puk z hokejky. Jinak ale stále aktivněji působil Hradec, který za to byl nakonec odměněn.

V čase 26:30 si na hranu brankoviště najel Jan Berger a dostal přesnou přihrávku na hůl od Filipa Pavlíka. Hradeckému odchovanci tak stačilo jen přesně zamířit mezi betony Jakuba Sedláčka – 0:1. Mountfield to ještě víc nastartovalo a o chvíli později opět aktivní Filip Pavlík nastřelil tyč zlínské brány. Zlín poté dostal šanci na návrat do zápasu v přesilovce, ale prakticky se ani nedostal do pásma.

Ve 35. minutě se nedohodl americký brankář ve službách Hradce s kolegou z obrany a zastavil puk za bránou pouze pro soupeře. Při snaze vrátit se do brankoviště posunul bránu a daroval další přesilovku Beranům. Oslabení však v začátku sezóny Hradec zdobí a i tentokrát si svěřenci Tomáše Martince poradili na výbornou. V samotném závěru prostřední třetiny ještě měli i gólovky, ale zlínský brankář si s nimi poradil.

Rychlý start Hradce a poté čekání na konec

Start třetí periody byl opravdu mohutný. Nejprve Matej Paulovič nevyužil dobré šance při úniku, ale za bránou ještě udržel puk a poslal ho na Mislava Rosandiče, který zvýšil na 2:0 z pohledu hostujícího Hradce Králové. Odpověď Ševců na sebe ovšem nenechala dlouho čekat. Za 104 vteřin totiž srovnal z podobného místa jako Jan Berger Tomáš Fořt.

Zlín to ohromně nakoplo a rázem po ledě lítal. Chytili se i diváci na Zimním stadionu Luďka Čajky a Mountfield to měl těžké. Brandon Maxwell ale ukazoval, že není z inkasované branky otřesen a působil stále velmi jistě. Velmi aktivní byl zejména lotyšský útočník Edgars Kulda, jenže jeho rány nacházely pouze výstroj hradeckého gólmana.

Hradec se stáhl do obrany a posledních deset minut pouze vyhazoval kotouče ze svého pásma. Necelých pět minut před koncem navíc Východočeši čelili oslabení. Zlín nesehrál přesilovku vůbec zle, ale ranám chyběla přesnost. Úplný konec utkání pak sehrál Hradec znamenitě a nepustil Berany ani do hry v šesti lidech. Mountfield HK tak poprvé veze ze zlínského ledu tři body.