so 11.8.2018 | Klára Petrásková

Povedený start zastínil kolaps ve třetí třetině. Hradec podlehl Davosu 3:7

Dlouho se klání vyvíjelo lépe pro hradecké barvy, třetí třetina ale vše změnila. Davos v ní nejen rychle smazal jednobrankový náskok, během několika minut už dokonce o dva góly vedl. Východočeši se ze studené sprchy sice vzpamatovali a několikrát byli blízko snížení, štěstí jim však nepřinesla ani dvojnásobná přesilovka. Naopak rozjetí Švýcaři přidali ještě dvě trefy a po dvou turnajových duelech mají plný počet bodů.

Letní příprava má za úkol najít ideální složení útočných trojic a obranných dvojic, tato úloha je také nedílnou součástí Mountfield Cupu. Trenérské trio Hradce zapojilo do sobotního duelu hokejisty, kteří se proti Spartě na soupisku nedostali, a na led tak vyjelo celkově omlazené mužstvo. V bráně nastoupil poprvé v barvách Mountfieldu Brandon Maxwell, kapitánské céčko připnul na dres Roman Kukumberg.

Parádní tempo korunovaly dvě domácí trefy

Příprava nepříprava, oba tábory za to už od začátku vzaly pěkně zostra. První tutovku si připravili hosté už ve 2. minutě, kdy Frehner našel v přečíslení křižným pasem Stoopa. Na davoského beka zírala úplně prázdná brána, puk mu však zamířil příliš na brusle a trestuhodně netrefil. Podobnou mincí oplatil vzápětí i Hradec, Šaldova skrytá dělovka ale cestičku za Sennova záda nenašla.

O chvilku později už ale mohly domácí tribuny bouřit. Radovan Pavlík nejprve přibrzdil hru a přes Rosandiče putoval kotouč až na druhou stranu brankové konstrukce, kam výborně sjel Lukáš Cingel. Ten nabídkou předloženou na zlatém podnosu nepohrdl – 1:0. Východočechy rychle nabyté vedení nakoplo a na konci 7. minuty těžili ze své aktivity znovu.

Střelec první branky Cingel ukázal, že ani tvorba hry mu není cizí. Prohodil totiž kotouč přes obránce, získal prostor za soupeřovou bránou a poslal touš přesně na hůl Matěje Chalupy. Ten pro změnu potvrdil výbornou střeleckou formu a z první zavěsil pod víko. Za stavu 2:0 se začal více osmělovat také Davos, nicméně všechny jeho šance pochytal pozorný Maxwell. A když v posledních vteřinách ujížděl na domácí svatyni Marc Wieser, čas třetiny vypršel rychleji, než stihl hostující útočník zakončit.

Davos srovnal krok, Lvi ale znovu odskočili

Ani vedro v hale neuspalo hokejisty a druhá dvacetiminutovka začala za stejného tempa, jako skončila ta první. Bader z mezikruží nastřelil jen Maxwella, na druhé straně zase ve velké příležitosti minul Bezúch. Křídla narostla švýcarskému týmu při hře čtyři na čtyři. Po ráně Du Boise domácí brankář chvíli nevěděl, kde je puk, nakonec ho ale našel pod svými zády mimo nebezpečí gólu.

Na co však Maxwell už nestačil, to byla soupeřova přesilovková akce. Sandell nadvakrát prostrčil o gólmanovy betony puk na Daria Meyera, který se postaral u levé tyče o úspěšnou dorážku – 2:1. Parádní odpověď měl přichystanou Bičevskis, na hraně brankoviště se mu však povedlo tečovat kotouč jen do výstroje maskovaného muže.

Oba brankáři museli být neustále ve střehu a krýt rány svých protivníků, dva puky se však do konce druhé periody ještě do branky podívaly. Nejprve po Zámorského faulu upadl na Maxwella Tino Kessler, jenž tak krkolomným způsobem dostal puk za čáru a srovnal na 2:2. Vedení ale Davosu vydrželo jen 97 vteřin, protože přesně po uplynutí této doby vystřelil od modré čáry Piché a jeho ránu famózně sklepl do horní části svatyně Petr Straka – 3:2.

Švýcarský celek dokonale zvrátil průběh klání

Jenže ani toto skóre nevydrželo na světelné tabuli příliš dlouho. Švýcaři totiž zvýšili obrátky a výsledkem byly rovnou tři branky v hradecké kleci v první pětiminutovce třetí části! Vše započal Enzo Corvi, jenž objevil skulinu v hradecké obraně, našel si pozici na pravém kruhu a poslal kotouč do horní části brány. 62 vteřin poté navázal svou akcí Dominic Weder. Švýcarský útočník využil betonu odlepeného od pravé tyčky a zasunul kolem něj puk až do sítě.

Do třetice se trefil Dario Meyer, který sebral puk vypadnuvší z Maxwellovy výstroje a úhledně ho uklidil pod horní tyč – 3:5. A to zdaleka nebylo ze švýcarské strany vše. O další čtyři minuty později se totiž snesl za záda hradeckého gólmana oblouček vyslaný z hole Dominica Buchliho a Davos vedl už 6:3.

Lvi chtěli zápas ještě zdramatizovat a málem se jim to povedlo například ve dvojnásobné početní převaze, štěstí ale stálo při soupeři. Ten se v 58. minutě dočkal další branky, když Enzo Corvi vyslal z mezikruží přesnou dělovku – 3:7. Hradeckým se tak nepovedlo Davosu oplatit vánoční porážku ze Spengler Cupu, po sedmi utkáních navíc skončila i vítězná východočeská šňůra na Mountfield Cupu.

Petr Svoboda (Mountfield HK):
První dvě třetiny hráli kluci velice dobře a se soupeřem jsme drželi krok. Bohužel jsme ale nechytli začátek třetí třetiny a po dvou rychlých gólech padla na kluky deka. Měli jsme potom ještě šance, ze kterých jsme mohli zápas srovnat, ale bohužel jsme tu třetinu nakonec prohráli 0:5. Výsledek je pro nás krutý, ale musíme pracovat. Je to jenom příprava a ukázalo nám to spoustu chyb. Stál proti nám kvalitní soupeř, který svoje šance využil, my jsme bohužel ty naše nevyužili.