ne 17.8.2014 | Tomáš Kouba, Jan Vavřina

Přestřelku Mountfieldů zvládl lépe Hradec, který porazil Martin 6:4 a skončil druhý

Do závěrečného utkání Mountfieldu Cup nevstoupili Hradečtí vůbec dobře a po první třetině prohrávali 1:3. Druhá dvacetiminutovka byla mnohem povedenější, skóre po ní bylo nerozhodné 3:3. Obrat Hradce dokonal ve 47. minutě svou první brankou v hradeckém dresu Vašíček, ale chvíli na to bylo zase srovnáno. Nejpovedenější pasáž zápasu si nechali Východočeši až na konec třetí třetiny, když dvěma brankami v posledních třech minutách rozhodli o vítězství 6:4, které znamená konečné druhé místo.

V závěrečném utkání turnaje udělali hradečtí trenéři v sestavě spoustu změn. Branku hájil po jednozápasové pauze znovu Pavel Kantor, v obraně nenastoupil Karel Plášil, kterého nahradil Tomáš Slovák. Oproti prvnímu utkání na Mountfield Cupu pospolu zůstal jen elitní útok, další byly poskládané jinak. Protentokrát dostali volno Pospíšil s Rouskem a Trigolou.

Slovenský celek trestal hradecké fauly

Souboj dvou Mountfieldů nečekal na první branku příliš dlouho. Hned v první minutě se při ponechané výhodě prosadil Lukáš Finsterle, který střelou z mezikruží překonal Kantora – 0:1. Hosté mohli odpovědět v šesté minutě, kdy dostali svou první výhodu jednoho muže v poli, jenže žádná z hradeckých přesilovkových formací nedokázala vážněji zahrozit brankáři Čechovi.

Domácí byli zkraje zápasu střelecky aktivnější a dlouho volali po druhé brance. Poté co Tvrdík nedokázal překonat Čecha na úrovni brankoviště, udeřili znovu hráči domácího Mountfieldu. Peter Galamboš nikým nehlídaný obdržel přesnou křižnou přihrávku a propálil přesouvajícíse ho Kantora – 0:2. Další početní výhodu již Hradečtí dokázali přetavit v gólovou radost, když nahození Bohumila Janka skončilo až v síti domácího brankáře, který měl zcela zakrytý výhled – 1:2.

Následné dvojité vyloučení Kukumberga bez trestu nezůstalo. Jako přes kopírák dostal Tibor Varga přesnou křižnou nahrávku a Kantor byl opět bez šance na jakýkoliv zásah – 1:3. V závěru první periody se hradecký Mountfield tlačil před branku soupeře a zasypal Čecha sprškou nebezpečných střel, nicméně na snížení stavu to prozatím nestačilo.

Bezchybný Kantor a využité šance Hradce znamenaly srovnání

Druhou část začali Hradečtí velmi aktivně, vytvořili si soustavný tlak a ve 23. minutě se dočkali snížení. Slovák nahodil kotouč na slovenskou branku, čímž se spustil souboj o puk. Za brankovou čáru se ho snažili dotlačit postupně Kudrna a Mertl. Šťastlivcem, kterému se to nakonec podařilo, byl Jiří Šimánek, který tak vstřelil kontaktní branku – 2:3.

Pohledný útočný hokej pokračoval i nadále. O několik minut později bylo pro Hradec ještě veseleji. To se totiž po vyloučeních na obou stranách hrálo čtyři na čtyři, a podruhé na turnaji se prosadila kanadská posila Collin Valcourt, jenž si navedl puk do útočné třetiny a překvapivou střelou zpoza obránce nachytal slovenského Čecha na švestkách, a bylo srovnáno – 3:3.

Následně bylo Lvům znovu horko, když se domácí Varga dostal do samostatného úniku, stíhaný Frühaufem však neměl dostatek klidu na zakončení a Kantor jeho nájezd sebejistě vychytal. V posledních minutách prostřední části měl navrch slovenský Mountfield, výjimkou byla jen šance Kudrny, který se dostal do skórovací pozice před brankoviště soupeře, jenže ve vyložené šanci ho zneškodnil slovenský brankář.

Trocha štěstí vzadu, posily vystříleli výhru

Závěrečnou periodu začali Hradečtí v oslabení a bylo to znát. Všichni svatí stáli při hradeckých barvách hned ve 41. minutě, kdy Varga v obrovské šanci přestřelil Kantorovu svatyni. Následovala přesilová hra Východočechů, v níž měl největší šanci znovu Varga, který tentokrát zachytil rozehrávku soupeře a ujížděl sám na Kantora. Jenže dalším skvělým obranným zákrokem se blýskl Frühauf, a nepustil ho do zakončení.

Ve 47. minutě Hradec dokonal obrat, když se trefila další letní posila. Brankář slovenského týmu si vybral slabší chvilku, když se otáčel dokola za odraženým pukem, ke kterému se dostal Jiří Vašíček a bez problému trefil odkrytou část branky – 4:3. O chvíli později se Valcourt prezentoval tvrdou bombou ze střední vzdálenosti a trefil tyč. Ve 49. minutě bylo opět srovnáno. Ivan Ďatelinka tvrdou střelou zpoza kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě – 4:4.

Slováci byli po vyrovnávací brance velmi aktivní a atmosféra houstla. Množil se počet potyček, Hradec čelil velkém tlaku, který vyvrcholil gólovkou Fujeríka. Ten nikým nehlídán dostal přihrávku mezi kruhy, ale nevtěsnil svou střelu mezi tyče Kantorovy branky.

Nedáš – dostaneš. Hradec Králové přečkal dvojnásobné oslabení i následné klasické a udeřil. Mertl narýsoval krásnou přihrávku na Tomáše Slováka, a ten se ve vyložené pozici nemýlil – 5:4. Právě střelec rozhodující branky byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje, když si ve dvou zápasech připsal celkem tři přesné zásahy. V poslední minutě uzavřel gólový účet zápasu Rudolf Červený, který trefil prázdnou bránu. Hradec tak porazil pořádající Martin 6:4 a přebral ocenění za druhé místo na Mountfield Cupu 2014.