út 19.1.2021 | Jan Brůna

Prokletí prolomeno! Lvi na šestý pokus porazili Boleslav

Zase ta vyloučení… Tak by se dala charakterizovat první třetina, ve které hosté využili hned dvě přesilové hry a získali slušný náskok 2:0. Toto manko však domácí během dvou třetin smazali – ve druhé se trefil Jakub Orsava a v té třetí Aleš Jergl. Zápas nakonec dospěl až do samostatných nájezdů, v nichž zvítězili Lvi 3:1, celkově pak 3:2. Poprvé v sezóně tak proti Boleslavi bodovali a navíc ji po pěti předchozích prohrách konečně porazili.

V sestavě Mountfieldu provedli trenéři po delší době několik změn, ty se však nedotkly defenzívy ani brankoviště – tam naskočil znovu Štěpán Lukeš. Manévry se ale odehrály vepředu; z rodinných důvodů chyběl Jordann Perret, připraven byl Jergl. Ten zaujal místo ve čtvrté formaci, do třetí se posunul Jakub Lev. Kelly Klíma si vyměnil pozici s Orsavou a začal mač v první útočné letce.

Středočeši využili dvě přesilovky

Díra v hradeckém ledě byla po odloženém zápase s Třincem opravena, a utkání tudíž tentokrát mohlo začít bez komplikací. V úvodu dominovaly především obrany a ta hostující utlumila aktivitu dvojčat Klímových. Boleslav se téměř k ničemu nedostávala a na tempo svých spoluhráčů navázal Orsava, který nebezpečně nahodil puk před kasu Jana Růžičky. Šikula Oscar Flynn si poté vynutil faul a Lvi hráli oslabení, v němž mohl skórovat Jakub Sklenář.

Se skončením početní převahy Bruslařů si přesilovku vybojovali domácí, a ačkoliv jejich postup vypadal zpočátku podobně kostrbatě jako předtím soupeřův, nakonec si vytvořili řadu šancí. Duel následně probíhal ve svižném tempu, což zjevně sedlo Marku Zacharovi, který se dvakrát hezky prosmýkl obranou hostů. Pro Východočechy mohla být varováním už příležitost Davida Ciencialy, v další přesilovce totiž Boleslav trestala. Přesněji Joona Jääskeläinen, jenž dorazil kotouč za Lukešova záda – 0:1.

Pozdější minuty okořenila menší potyčka Lukáše Cingela s Adamem Zbořilem a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. Hokejisty zpod Bílé věže obecně trápila vyloučení, podobně jako třeba v mači s Oceláři, což stvrdil v přesilovce tvrdou ranou David Šťastný. Ten obdržel puk v pravém kruhu a 49 vteřin před první sirénou zamířil přesně k tyči – 0:2. Střela Jérémieho Blaina už se neujala a Bruslaři odešli do kabin se slušným náskokem.

Lvi snížili díky rychlé brance Orsavy

Ve druhé třetině byly větší možnosti k vidění dříve, stejně jako vstřelený gól. Postaral se o něj Jakub Orsava, ke kterému doskákal kotouč trochu se štěstím, nicméně šumperský rodák skvěle využil přesouvání Jana Růžičky – 1:2. Plejeři z města automobilů mohli oplácet podobnou mincí, to by však jejich přesilovka kvůli vlastnímu faulu nesměla trvat pouhých 20 sekund.

Hráči obou táborů také předvedli něco ze svého palebného umění a řada pokusů by jistě obstála v soutěži o nejtvrdší projektil. K potěšení diváků u obrazovek se poté hrálo dlouho bez přerušení, a Boleslavští tak mohli stupňovat svůj tlak. V těsném souboji se bojovalo o každý metr, což dokumentovaly časté bodyčeky, jeden z těch tvrdších na vlastní kůži pocítil mladík David Moravec.

Po polovině zápasu dostali hosté slibnou šanci ke skórování, když ujíždějícího Šťastného sekl Radim Šalda a rozhodčí signalizoval trestné střílení. Tím však pohrdl Flynn, jenž prakticky nic nevymyslel. Hradec si mohl spravit chuť v početní výhodě, na hráčích se lvem na dresu ale byla poněkud znát nepohoda, což dokládala hlavně nejistá rozehrávka. V závěru periody už to ovšem vypadalo na jistý gól, jenže Radek Smoleňák nevyužil tutovou šanci a natrefil zřejmě tyčku.

Jergl srovnal a zařídil Hradci bod

Kouč Vladimír Růžička pocítil nutnost změny, a proto v úvodu třetí části nastoupil jako člen první formace rychlík Zachar. Počáteční minuty posledního dějství navíc doprovázelo hodně nepřesností na obou stranách. Mountfield se však osmělil zásluhou Jergla, který v otočce chytře plácl do puku a pořádně zaměstnal Jana Růžičku. Stejný polař se však rázem prosadil v brejku dva na jednoho; Kevin Klíma našel Aleše Jergla přesně, ten si roztáhl gólmana a poslal touš za jeho záda – 2:2.

Nad Bruslaři se nadále stahovala mračna a nápor domácích prolomila až šance Pavla Kousala. Potřetí v utkání byl stav polařů na ledové ploše čtyři proti čtyřem a obě mužstva hrála spíše na jistotu. Duel nakrátko přerušily trable s Lukešovou klecí a do akce musel ledař. Východočeši postupovali velmi opatrně a o jediné větší vzrušení se svou střelou postaral Cingel.

Prudkým golfákem se prezentoval Martin Pláněk, s emocemi všech účastníků ale více zamávalo šikovné nahození Martina Ševce, které prolétlo těsně vedle brány. Lukeš pochytal všechny šance Boleslavských a mač spěl do nastavení. Po třetí siréně tak bylo jasné, že Mountfield poprvé v sezóně získal proti Středočechům minimálně bod.

Lvi ovládli nájezdy a poprvé v ročníku skolili Bruslaře

Napínavé prodloužení přineslo řadu zajímavých momentů: nejprve útočné snažení Šťastného, který dlouho sám držel puk na holi, a potom především obrovskou šanci Orsavy, jehož zázračně vychytal Jan Růžička. Ještě v závěru pětiminutového dramatu Středočeši špatně vystřídali a chvilku se museli strachovat v početní nevýhodě. Hradec si vzal time-out, skóre už se nezměnilo a jely se nájezdy.

Za domácí uspěli postupně Michael Gaspar, Radek Smoleňák a Cingel, za hosty jen Flynn, a bylo tedy jasné, že dva body zůstanou pod Bílou věží. Mountfield tak porazil Boleslav poprvé v sezóně a navíc po pěti minulých nezdarech za sebou.