ne 27.9.2015 | Lukáš Štěrovský

Proti dalšímu týmu ze špice už Mountfield nezaváhal, Kometu zdolal 3:1!

V zápase proti brněnské Kometě Hradec navázal na dobrý výkon ze Sparty. Zásadním rozdílem však bylo to, že oproti klání v O2 areně, které pro Východočechy skončilo prohrou na nájezdy, tentokrát Mountfield bral všechny tři body, navíc hned dva jeho góly padly z přesilové hry! Zlepšeným dojmem působila také defenzíva, kterou jistým výkonem podpořil Adam Svoboda, jenž za svá záda propustil jedinou z 28 střel. Utkání navíc ve FORTUNA aréně přihlížela famózní kulisa 6058 diváků.

Domácí do utkání nastoupili v podobné sestavě jako proti Spartě. To znamenalo, že do branky se postavil opět Adam Svoboda, Jiřího Šimánka nahradil v prvním útoku Jaroslav Bednář, k dispozici nebyli ani Peter Frühauf a Roman Kukumberg.

Hradec udeřil na začátku a v polovině periody

Hosté v čele s gólmanem Čiliakem se ani nestihli rozkoukat, a na ukazateli skóre už svítil stav 1:0. Po 74 vteřinách totiž Brian Ihnačák z rohu předložil puk Adamu Courchainovi, který kotouč zpracoval bruslí a následně jej poslal na vzdálenější tyč. Domácí vzápětí málem zužitkovali početní výhodu, Jaroslav Bednář však pálil jen do tyče.

Hradec držel často Brno sevřené v jeho obranné třetině, první zákrok si připsal Svoboda až v šesté minutě při přesilovce Komety. Hradečtí i tak ale byli jasně lepším celkem a jejich tlak gradoval další brankou. V rozmezí mezi desátou a jedenáctou minutou se Kometa dvakrát chvíli po sobě provinila faulem. Bedřich Köhler, jenž nevědomky tečoval střelu Karla Pilaře od modré čáry, přesilovku pět na tři využil – 2:0.

Od tohoto momentu se chytla i Kometa, když párkrát přece jen dokázala dostat kotouč až ke Svobodovi, který ale ani tak neměl moc práce – šest pokusů vyslaných na jeho svatyni v první třetině toho budiž důkazem. Ke konci periody o sobě dal vědět tvrdou střelou ze středního pásma František Ptáček, jenže puk bolestivě trefil jen čárového rozhodčího, který ale zvládl pokračovat.

Kometa srovnala hru, nikoliv skóre

Moravský celek nastoupil do druhé třetiny tak, jak první periodu skončil, tedy s mírným tlakem. K tomu mu jistojistě pomohla i přesilová hra, v níž jen těsně vedle pálil Tomáš Kaberle. Hradec se zmátožil až ve vlastní početní výhodě, i když se do vyložené šance ani zdaleka nedostal. Až po jejím skončení Kudrna tečoval z bezprostřední blízkosti nahození Vydareného, avšak jen do gólmana.

Kometa postupně získávala optický tlak, jenže oba brankáři neměli dvakrát moc práce, snad vyjma Svobody, který musel vyřešit nepřehlednou skrumáž před brankou. K vidění byla spíše urputná bitva o kotouč. Hradec chytl druhý dech se závěrem druhé třetiny, kdy divákům ve slušně zaplněné FORTUNA aréně předvedl několik zajímavějších okamžiků.

Čiliak se musel obávat při akci Karla Pilaře, který přenechal puk Tomáši Knotkovi. Mladý forvard ale při pokusu trefit se na druhou tyč mířil těsně nad. V samotném závěru ujel v přečíslení Rudolf Červený a Karel Pilař, útočník zvolil zakončení, které brněnský gólman polapil.

Gól na každé straně už nic neřešil

Hostujícím hráčům se povedlo do poslední periody vstoupit stejně aktivně jako do druhé části, svoji snahu navíc tentokrát zvýraznili brankou. Hynek Zohorna se jako první dostal k puku odraženému od mantinelu za Svobodovou klecí a z těžkého úhlu jej poslal do sítě, čímž zařídil kontaktní gól Komety – 2:1.

Hradečtí však dokázali nalézt rychlou odpověď, ke které jim podruhé v zápase pomohla přesilová hra. Tomáš Knotek převzal u zadního mantinelu přihrávku od Jaroslava Bednáře a následně krásným pasem předložil kotouč na hůl Rudolfa Červeného, který se zblízka nemohl zmýlit a Brnu zasadil pověstný poslední hřebíček do rakve – i když Kometa zbraně rozhodně nesložila.

Hradec se hnal za dalšími šancemi, jenže Vašíček i Kudrna těsně minuli. Na druhé straně se zase zaskvěl Adam Svoboda proti ostré střele Tomáše Kaberleho. A když už byl hradecký gólman překonán, proti pokusu Antonína Honejska zasáhl zase Karel Pilař. Hradec tak po Spartě potrápil i druhé největší město České republiky, které navíc obral o všechny tři body, díky nimž se posunul na čtvrté místo tabulky.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Aktuálně máme malinko problém, když vedeme, což bylo pokaždé za poslední tři zápasy. Jakmile nás soupeři začnou napadat a dostávat pod tlak, ztrácíme suverenitu a dostáváme se do zbytečně složitých situací. Zásadní management zápasu ještě musíme zlepšit, dvakrát už jsme na to doplatili. Dneska to taky bylo kostrbaté, hlavně ve druhé třetině. Ale když to pomineme, padesát minut bylo z naší strany dobrých.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Jsme přesvědčeni, že o výsledku rozhodla první třetina. První gól nás hodně srazil a domácí nakopl, to bylo jednoznačné. Hradec měl potom dlouhou přesilovku pět na tři a má natolik kvalitní hráče, aby si to dokázali sehrát. Za stavu 2:0 jsme se do zápasu vrátili a ve druhé třetině jsme myslím měli i víc ze hry, bohužel se nám ale podařilo dát gól až na začátku třetí a byl jenom jeden. Na ten se tady těžko vyhraje. Všechno odpískalo šest hráčů na ledě, kdy jsme dostali třetí gól. Za první třetinu Hradec vyhrál zaslouženě, vstupy do zápasů nemáme dobré a musíme to řešit.