pá 23.9.2016 | Lukáš Foff | Foto: HC Verva Litvínov

První bod z venku. Hradec neudržel vedení a padl s Vervou 2:3 po nájezdech

Sedmý Mountfield zajížděl v zápase 6. kola Tipsport extraligy na led jedenáctého Litvínova. Verva v letošní sezóně nezískala na svém stadionu ještě ani bod, naproti tomu Hradec Králové neuspěl ani jednou venku. Už to vypadalo, že Mountfield urve všechny tři body, protože vedl ještě necelé tři minuty před koncem 2:1. Litvínov však dokázal podruhé v zápase vyrovnat, bonusový bod mu navíc přisoudil v nájezdech Robin Hanzl.

Oproti minulému utkání udělali hradečtí trenéři dvě změny v sestavě – jako sedmý bek byl místo Karla Plášila připraven Jindřich Barák. Ta větší se udála v brankovišti. Vůbec poprvé v rámci české nejvyšší soutěže byl od první minuty v brankovišti Jaroslav Pavelka.

Domácí byli lepší, ale první část skončila díky Pavelkovi 1:1

Debutant Jaroslav Pavelka si ještě ani nestihl pořádně osahat extraligové brankoviště a už musel řešit svízelnou situaci. Pas přesně do jízdy dostal Rostislav Martynek a využil své rychlosti. Mladý gólman se však uvedl výborně. Verva dál tlačila a hned od začátku ukazovala, že se chce prezentovat lepším hokejem, než tomu bylo v sezóně minulé, která jí hrubě nevyšla.

Mountfield ale udeřil hned z první vážnější příležitosti, která se však rodila vcelku nenápadně. Bedřich Köhler v 10. minutě protečoval kotouč do útočného pásma na Rudolfa Červeného, který jej z první poslal na Romana Kukumberga, pro něhož už úloha byla snadná. V tu chvíli Hradec pookřál a začal se prezentovat lepším výkonem. Musel však myslet na zadní vrátka, neboť Daniel Sorvik z mezikruží nebezpečně vystrašil Pavelku.

Ten si v tuto chvíli ještě poradil, ale o minutu později, v čase 13:16 už kapituloval. Od modré čáry vypálil Jiří Gula a střela se zastavila až v síti – 1:1. Zbytek třetiny už patřil jednoznačně domácím hokejistům, zejména díky dvěma přesilovým hrám. V obou si dokázali vytvořit místy až drtivý tlak, ale hradecký gólman s přispěním obětavých obránců celou situaci ustál a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu, za což mohl být Mountfield rád.

Na obou stranách kralovaly obrany

Druhé dějství začalo ve stejném duchu jako to první. Kamil Černý se objevil ve vynikající pozici, ale Pavelka si dokázal fantastickým zákrokem poradit. Hradečtí hokejisté mohli mít vstup do třetiny ještě víc ztížený, protože fauloval Zdeněk Čáp, ale třetí přesilová hra Litvínova trvala pouhé tři vteřiny. Nejezchleb zahrál nebezpečně vysokou holí a šlo se do čtyř na obou stranách. Více volného prostoru vyhovovalo více Vervě a Filip Pavlík se zjevil v ideální střelecké pozici. Slovenský bek René Vydarený však jeho střelu zblokoval za pět minut dvanáct.

Prakticky ihned potom, co se oba mančafty dostaly do plného počtu, Zdeněk Čáp putoval na trestnou lavici zpět. A pokud v tomto zápase Litvínovu něco opravdu šlo, bylo to držení útočného pásma v přesilovkách. Obrovskému tlaku dokázal Pavelka se svojí obranou odolat. Poté co Mountfield tuto krušnou část utkání přestál, začal opět podnikat četnější útočné výpady na polovinu soupeře. Kukumberg zpoza Janusovy klece ale nedokázal podruhé v zápase zasunout za brankovou čáru.

A to nebyl zdaleka jediný výtečný zákrok litvínovského muže v masce. Svůj um předvedl proti Potulnymu, který se ho prakticky mohl zeptat, kam má zakončit, či proti Köhlerovi, Červenému, anebo Bednářovi. Konec prostředního dějství tedy sice patřil hostujícímu týmu, ale ani po druhé třetině nebylo vůbec jasné, jestli si Litvínov připíše první domácí body, nebo naopak uspěje poprvé Hradec Králové venku.

Hradec už byl blízko, přesto se šlo do prodloužení

Třetí třetina začala mnohem opatrněji než předchozí dvě. Centrem dění bylo především střední pásmo, protože oba celky se soustředily na precizní defenzivu. Ve 47. minutě dostal Hradec výhodu první pořádné přesilové hry a nesehrál ji vůbec špatně. Šance měl hlavně Rastislav Dej, ale slovenskému rychlíkovi se ani nadvakrát nepodařilo překonat Jaroslava Januse.

Jen co přesilová hra skončila, dokázal se Mountfield v čase 48:50 podruhé v zápase do vedení. Stanislav Dietz trefil svou ranou Ryana Potulnyho, od kterého puk doskákal až k Richardu Jarůškovi, jenž jej z bezprostřední blízkosti dostal pod horní tyčku, kde Janus nemohl být. V tu chvíli to vypadalo s Hradcem velmi dobře a mohlo ještě lépe, protože Jiří Šimánek měl obrovskou šanci na zvýšení náskoku, leč nedal. Poslední desetiminutovka začala kuriózní situací. Po souboji hráčů nevydrželo tvrzené sklo a na několik minut musela být hra přerušena.

Tato pauza přišla vhod hlavně litvínovským hokejistům, kteří od té chvíle měli hodně šancí. Osmnáctiletý Kristian Reichel se svou ranou nevyzrál na hradeckého gólmana a ani když proti němu Pavelka už ležel na zemi, nedokázal jej překonat. Musel to za něj tedy udělat z té nejméně nápadné situace František Lukeš, který jen propagačně nahodil puk na Pavelku, jenž měl však zakrytý výhled a kotouč o horní tyč zapadl do brány. V tu chvíli svítil na kostce čas 57:43 – 2:2. Nejezchleb navíc mohl rozhodnout, ale minul poloprázdnou klec čtyřicet sekund před koncem.

Prodloužení nerozhodně, zápas ukončil Robin Hanzl

Do prodloužení vstupoval Litvínov v přesilové hře čtyři na tři, ale hradecký brankář byl nadále velmi dobře koncentrovaný. Po návratu vyloučeného Červeného se navíc téměř celou dobu nepřerušilo, takže hru ve třech na obou stranách viděli diváci jen velmi krátce. Gól nepadl, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem se stal ve čtvrté sérii Robin Hanzl a rozhodl tak o tom, že Verva poprvé v tomto ročníku zvítězila doma.

Darek Stránský (HC Verva Litvínov):
Odehráli jsme myslím naše nejlepší domácí utkání. Vytvořili jsme si dost šancí, hlavně v přesilovkách, hráli jsme je v pohybu, bohužel jsme je ale neproměňovali. Každý hostující rychlý protiútok byl nebezpečný a nás mnohokrát výborně podržel brankář. Za stavu 1:2 to s námi nevypadalo dobře. Dali jsme trochu šťastný gól na 2:2, možná i proto, že jsme dnes utkání odehráli dobře. V penaltách jsme přidali další bod, takže jsme spokojeni.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Viděli jsme vyrovnané utkání. Podali jsme bojovný a obětavý výkon. Při hře pět na pět to byl vyrovnaný zápas, domácí nás dostávali pod tlak především v přesilovkách, které sehráli výborně. Držel nás naštěstí výborným výkonem brankář Pavelka. Škoda, že jsme ke konci přišli o vítězství, když jsme udělali chybu v obranném pásmu. V závěru jsme ještě hráli oslabení a musím hráče pochválit, že to obětavostí zvládli a dotáhli zápas do nájezdů. V těch byl bohužel Litvínov lepší.