ne 16.10.2022 | Jan Vavřina, Šimon Zemánek

První čisté konto a trefy do „prázdné“. Lvi porazili Boleslav 2:0

Skvělý defenzivní výkon a dva zásahy do „prázdné“ brány zajistily Mountfieldu HK vítězství na ledě Mladé Boleslavi za tři body. První od února 2018! Ve vyrovnaném duelu se jako první trefil Lukáš Pajer, který naskočil z trestné lavice a nikým nehlídaný uklidil puk ve 40. minutě do sítě. Hosté si závěr sice zkomplikovali několika vyloučeními, jenže obrana v čele s Henrim Kiviahem odolala. Definitivní pojistku přidal v 60. minutě Jakub Lev při power-play soupeře. Znovu oslabení Lvi tak vynulovali Boleslav a zapsali důležité vítězství.

Oproti minulému domácímu utkání proti Olomouci se událo v sestavě Mountfieldu HK pár změn. V brankovišti nastoupil Henri Kiviaho. Poprvé v hradeckém dresu se představila také nejnovější finská posila na měsíční try-out – obránce Joona Huttula. Z rozsáhlé marodky se zpět vrátil Kelly Klíma, jenž nastoupil ve třetí útočné brázdě spolu s Petrem Koukalem a Radkem Smoleňákem.

Úvodní dvacetiminutovka branku nenabídla

Oba týmy vlétly do utkání velmi aktivně, což se mohlo Hradci vyplatit. Bohumil Jank přihrával od modré čáry z otočky na Kevina Klímu, jenž zůstal nikým nehlídaný sám před brankou Boleslavi. Jeho pokus však mířil doprostřed svatyně a Gasper Krošelj si tak poradil. Hradečtí Lvi domácí dobře napadali, což mělo za následek první vyloučení zápasu po vysoké holi Pláňka.

Východočeši se usadili v útočné třetině a dostali se ke střeleckým pokusům, které však převážně byly zblokovány domácí obranou, nebo vůbec netrefily branku. V závěru přesilovky nebezpečně nahazoval Graeme McCormack. Početní výhodu Hradečtí sice nevyužili, záhy po jejím konci se po nahrávce od Radovana Pavlíka ocitl v dobré pozici Martin Štohanzl. Jeho rána z kruhu však opět prostor mezi třemi tyčemi netrefila.

Poté se poprvé výrazně zapotil také finský brankář Henri Kiviaho, když Matyáš Kantner přebruslil obránce a natlačil se do koncovky. Gólman Lvů však puk vyrazil a zažehnal nebezpečí. Také Boleslavští dostali možnost početní převahy, jenže Lvi zvládli oslabení skvěle a nedovolili domácím výrazněji ohrozit svou klec. Závěr třetiny mohl být pro Bruslaře zakončený čtyřminutovou přesilovou hru, která však byla po protestech hostí a následném přezkoumání situace rozhodčími odvolána a pokračovalo se ve hře pět na pět.

Lvi se dostali do vedení, třetina byla předčasně ukončena

Hned zkraje prostředního dějství si zahráli hosté další početní výhodu, Východočechům se však nevydařila a skóre tak nezměnila. Po jejím konci předvedli hosté pěknou souhru – nejprve z kruhu vystřelil Bohumil Jank, jeho pokus byl ještě na poslední chvíli sražen domácí obranou. Vzápětí, po kombinaci s Janem Veselým, ohrozil Krošeljovu klec z velmi podobné pozice také Jakub Lev. Brankář Bruslařů i tento projektil dokázal lapit.

První puk se do brány dostal až po polovině druhé části a postarali se o to Hradečtí. Radek Smoleňák se ze strany natlačil před klec a vyslal přízemní pokus, jenž Krošelj vyrazil před sebe, kde byl nejrychleji Jan Veselý. Situace se následně několik minut zkoumala na videu a nakonec branka nebyla uznána z důvodu posunutí puku do branky rukou. I nadále se tedy pokračovalo za stavu 0:0. Ten se neměnil ani po střele Alexe Lintuniemiho od modré čáry, která na štěstí pro Lvy trefila pouze tyč. Velkou příležitost měl záhy také Tomáš Šmerha, jenž se ocitl sám před Kiviahem. Jenže místo střely ze skvělé pozice volil přihrávku na svého spoluhráče, která však byla nepřesná a žádné přímé ohrožení hostující klece se tedy nekonalo.

V závěru periody se hrálo ve čtyřech na obou stranách, což přineslo první platný gól utkání. Už při plném počtu hráčů na ledě ujel do úniku Kevin Klíma, který přesně našel najíždějícího Lukáše Pajera, jenž se vracel z trestné lavice a přesně zamířil do odkryté svatyně domácích. Krošelj o Pajerovi vůbec nevěděl, počítal se střelou od Klímy a po jeho následné přihrávce se ani nepřesunul – 0:1. Vzápětí musela být hra kvůli zásahu zdravotníků v hledišti přerušena. Oba týmy se domluvily na předčasném ukončení třetiny a odebraly se do kabin. Zbývajících 52 sekund bylo nakonec odehráno před začátkem závěrečného dějství.

Hradečtí ubránili oslabení a potvrdili svou výhru

Také start poslední části byl velmi aktivní od obou týmů. Domácí měli více ze hry, ale do žádné velké šance se neprobojovali. Postupem času se hra začala přiostřovat, což ukázala i šarvátka po faulu Východočechů. Mladá Boleslav tedy dostala možnost další početní převahy, ve které měl po přihrávce domácího kapitána Jana Stránského slibnou příležitost Pavel Kousal. Avšak boleslavská třiadvacítka bránu Mountfieldu HK netrefila a hosté si mohli prozatím oddychnout.

Lvi však zanedlouho čelili dalšímu oslabení. Hradečtí však i toto oslabení zvládli výborně. Domácím se nedařilo udržet na puku v útočné třetině, a tak k žádnému většímu ohrožení branky Kiviaha nedošlo. Záhy se k nepříjemnému pokusu dostal Róbert Lantoši, finský brankář ve službách Mountfieldu se znovu zaskvěl. Boleslavští vzápětí hráli další přesilovku, tentokrát po faulu Jergla. Domácí už byli nebezpečnější, vytvořili si tlak v útočném pásmu, avšak vždy ztroskotali na skvěle chytajícím Kiviahovi.

Mladá Boleslav to necelou minutu a půl před koncem zkoušela v šesti hráčích v poli, což se jí nakonec vymstilo. Lukáš Cingel vysunul Jakuba Lva, který přesně bekhendem zamířil do prázdné klece Bruslařů a potvrdil tak tříbodové vítězství Mountfieldu. V úplném závěru ještě domácí chtěli korigovat v početní převaze, jenže Henri Kiviaho jim to neumožnil, když předvedl famózní zákrok – semafor proti střela Pavla Kousala. I díky bezchybnému výkonu brankáře si Východočeši odvezli z Mladé Boleslavi tři body. Znovu po 1713 dnech!