čt 8.9.2016 | Robert Novotný, Lukáš Štěrovský

První derby pro Hradec! Mladší dorost vyhrál v Pardubicích nejmenším možným rozdílem

Nervy k prasknutí musel mít každý fanoušek hokeje, který navštívil čtvrteční duel mladších dorostenců v Pardubicích. V prvním východočeském derby sezóny 2016/17 šli hradečtí mladíci zásluhou Matěje Moronga brzy do vedení. I přes velké šance na obou stranách se díky šikovnosti obou brankářů po zbytek zápasu skóre nezměnilo, což znamenalo jediné – Hradec Králové si z Pardubic odvezl tři body po výhře 1:0 nad Dynamem. Denis Vacek si navíc připsal druhé čisté konto v řadě.

Gól v úvodní části rozhodl zápas

První třetina domácím mládežníkům vůbec nevyšla. Přestože byl už na začátku třetí minuty vyloučen Tomáš Perička, nedokázali Pardubičtí výrazněji ohrozit brankáře Vacka, natož vstřelit gól. V osmé minutě naopak inkasovali. Marek Pelda posunul puk na Matěje Moronga, který přesnou ranou otevřel gólový účet prvního dorosteneckého derby v letošní sezóně – 0:1.

Dynamo poté mělo další dvě přesilové hry, v průběhu té druhé byl však za sekání vyloučen Tomáš Jelínek a hostující Mountfield ve zkrácené početní výhodě hodně kousal. Se vším si ale dokázal poradit Vojtěch Nečas.

Velké šance byly na obou stranách, gólmani odolali

Ve druhé třetině se začalo zostra, a to na obou stranách. Po minutě a sedmnácti vteřinách hry předvedl parádní individuální akci Petr Poppel, ale vylámal si zuby na připraveném brankáři Vojtěchu Nečasovi. Následně se dostalo Dynamo do rychlého protiútoku, akce tří proti dvěma ale ztroskotala na nepřesné koncovce. Asi největší šanci druhého dějství měl Ondřej Tobiáš. Ten se po skvělé přihrávce od jednoho ze spoluhráčů ocitl sám před odkrytou královéhradeckou bránou, ale nedokázal zkrotit skákavý kotouč a střela mu vůbec nesedla.

Pardubičtí šli později po faulu Petra Antoníčka do čtyř, ale zejména díky skvěle chytajícímu Nečasovi, který si poradil i s nebezpečnou střelou Matěje Moronga z mezikruží, neinkasovali. Poté se ale začaly dít věci. Všechno odstartovala šarvátka mezi Davidem Matěchou a Martinem Soukupem, po které následovalo vyloučení Janouška a Dynamo hrálo chvíli ve čtyřech hráčích proti třem. Poté, co se provinivší se dvojice vrátila na ledovou plochu, následovala klasická pardubická přesilovka 5 na 4.

V té se ale kupodivu dostali do obrovské šance hosté, konkrétně Vojtěch Síla, který se dostal do samostatného úniku. V zakončení ale netrefil bránu, jeho střela letěla příliš vysoko. Ve druhé polovině druhého dějství byli jasně aktivnější hosté, Morongovi jeden gólový zářez evidentně nestačil a aktivně se hnal za dalším. Brankář Nečas si ale obratně poradil jak s pokusem prvního úspěšného střelce tohoto utkání, tak s následným přečíslením, na jehož konci stál Tomáš Müller.

Hradec přidal tyč, konec duelu si pohlídal

Ve třetí třetině začali aktivněji domácí dorostenci, kteří si vybojovali přesilovou hru. Na dlouhou dobu uzamkli útočné pásmo, ale vinou špatného střídání se síly na ledě záhy vyrovnaly, a aby toho nebylo málo, následoval dvouminutový trest za podražení pro Petra Antoníčka. Najednou se těžiště hry přesunulo rychlostí blesku na druhou polovinu ledové plochy. Hradečtí mládežníci si vytvořili obrovský tlak, ale Vojtěch Nečas držel všemi možnými i nemožnými způsoby svůj tým ve hře i ve velice kritických momentech.

V osmačtyřicáté minutě si nic nedarovali Filip Koffer a Šimon Junek a hlavní rozhodčí pochopitelně na obou stranách trestal. Při hře 4 na 4 se dostal do dobré šance nejdříve Tomáš Zeman, později se semlela nepříjemná mela před bránou Dynama, ale v obou případech uspěli muži v maskách. V pětapadesáté minutě Petr Poppel svižnou střelou rozezvučel brankovou konstrukci domácí brány. Kromě jedné šance Zemana si hostující tým utkání v závěru pohlídal a po jednogólovém utkání si pod Bílou věž odvezl tři body.