pá 23.9.2022 | Petr Koval

První domácí výhra! Lvi porazili Vítkovice 3:2 po nájezdech

Šest vteřin! Přesně tolik dělilo Hradec od vítězství za tři body. Po gólu Filipa Pavlíka na 2:1 už to vypadalo, že Lvi v poklidu kráčí pro tři body. Jenže v poslední minutě se kotouč dostal před Robertse Bukartse, jenž poslal zápas do prodloužení. V něm dominovali brankáři, a tak první domácí výhru zařídili v nájezdech Jakub Lev a Henri Kiviaho, který k 25 zákrokům přidal pět vychytaných nájezdů!

Oproti předchozímu utkání v Karlových Varech udělal realizační tým drobné změny v sestavě. Mezi třemi tyčemi se poprvé v sezóně objevil Henri Kiviaho a místo zraněného Radka Pilaře zaujal Michael Gaspar. První útočná letka nastoupila ve složení Radovan Pavlík – Marek Zachar – Oliver Okuliar. Naopak Kelly Klíma figuroval ve čtvrté lajně po boku svého bratra Kevina.

Hradec se přesilovkovým gólem ujal vedení

V den komunálních voleb pod Bílou věž zavítaly doposud neporažené Vítkovice. Úvod utkání rozhodně nenabídl ofenzivní smršť. V první slibné příležitosti se ocitl až v 5. minutě Raskob, jenž střelou na vyrážečku na Kiviaha nevyzrál. Na druhé straně předvedl své rychlé nohy Kevin Klíma. Hradecký útočník projel ze středního pásma až před Stezku. Puk ale po zásahu brankáře doklouzal mimo tři tyče.

V 7. minutě pak Radovan Pavlík naznačil přihrávku, čímž zmátl obranu a ocitl se sám před gólmanem. Stezka ale dobře povyjel a znemožnil útočníkovi lepší zakončení. Následně se už Hradec ujal vedení. V 9. minutě využil clonu zaparkovaného Smoleňáka na brankovišti Greame McCormack, který od modré překonal Stezku přesilovkovou ranou na vyrážečku – 1:0.

Poté přišla obrovská šance Ridery. Obrana domácích zapomněla na Lindberga, který ujel sám na Kiviaha. Hradecký gólman ale ustál souboj s útočníkem a zakročil vyrážečkou. Na druhé straně v přesilovce úřadovala hradecká dvojčata. Kelly Klíma tradičně zadovkou zpoza branky přihrával Kevinovi. Ten ale nenašel mezírku na bližší tyči.

Hradec nevyužil čtyři dvouminutové tresty na straně soupeře

Mountfield vstoupil do druhého dějství velmi aktivně a hned v úvodu zamkl svého soupeře. Z počátečního tlaku vyústila šance Štohanzla. Stezka ale předvedl rychlou reakci a proti střele ze slotu zakročil. Formace kolem Smoleňáka pak přečíslila obranu soupeře, jenže Lalancette ztratil kotouč. Poté Moravané ujeli do přečíslení tři na jednoho, Dominik Lakatoš to vzal na sebe a z levého kruhu překonal Kiviaha nad levý beton.

Trio Lev–McCormack–Lalancette posléze v přesilovce vypracovalo po pohledné kombinaci dobrou šanci. Poslední jmenovaný ale osamocený na levém kruhu ještě přihrával Smoleňákovi před odkrytou klec, jenže nepřesně. Východočeši dostali možnost dvou přesilovek v krátkém sledu. Ta byla navíc umocněná padesát vteřin trvající výhodou pěti proti třem.

V té měl největší příležitost hradecký kapitán, jenž tečoval střelu od modré čáry. Nicméně Stezka měl svoji hůl mezi betony přesně a vyrazil nebezpečný pokus. Rozhodčí rozdali ve druhé dvacetiminutovce čtyři dvouminutové tresty na vítkovické straně. Přesto Hradečtí vystřelili na soupeřovu klec ve druhém dějství pouze třikrát. Na druhé straně Kiviaho pochytal šest střel soupeře, a do šaten se šlo za stavu 1:1.

Vítkovice srovnaly stav šest vteřin před třetí sirénou

Svěřenci Tomáše Martince se po 37 vteřinách třetí třetiny ujali vedení. Lev vyhrál buly na Filipa Pavlík. Nejtvrdší střelec v extralize vybruslil na pravý kruh, odkud propálil Stezku na bližší tyč – 2:1. Střelou od modré zkoušel rychle odpovědět Raskob. Brankář, který pátečním utkáním načal čtvrtou desítku startů v extralize, byl však pozorný.

Kiviaho byl úspěšný i v další šanci hostů. Střela Mikuše od modré čáry mu sice propadla mezi rukou a tělem, jenže hradecký gólman se stihl bleskově zorientovat ve svém brankovišti a včas přikryl puk před dojíždějícím Dejem. Stejný hráč měl na holi srovnání pět minut před koncem. Nicméně i tentokráte zasáhl hradecký brankář, když střelu z bezprostřední blízkosti vykopl betonem.

Ridera stupňovala tlak. Kiviaho ještě tři minuty před koncem nadvakrát vyzrál na Lindberga. Švédský forvard dorážel vlastní střelu na brankovišti, ale Kiviaho se roztáhl a nataženou rukou fantasticky zastavil dorážku. Pro hradecké barvy už to vypadalo nadějně. Jenže šest vteřin před koncem Nedomlel obětavě zablokoval střelu od modré, ta se odrazila k Robertsi Bukartsovi, který z mezikruží propasíroval kotouč pod levým betonem – 2:2.

Pět minut nastavení nestačilo, rozhodnout musely nájezdy

V prodloužení byli dlouho aktivnější hosté. Nejprve se Kriger protáhl z levého křídla až před Kiviaha. Finský brankář ve službách Mountfieldu ho ale výborně vybruslil a zasáhl betonem. Největší šanci si domácí nechali na samotný závěr. V situaci dva na jednoho Cingel přihrál před prázdnou klec Radovanu Pavlíkovi, toho ale skvělým přesunem vychytal Stezka.

A tak pokračovaly nájezdy. V nic uspěl jediný střelec. Ve čtvrté sérii se proti Stezkovi rozjel Jakub Lev, jenž překonal brankáře nekompromisním zakončením nad jeho lapačku. Velkou měrou přispěl k vítězství i brankář Kiviaho. Osmadvacetiletý hokejista přidal k pětadvaceti zákrokům rovněž pět chycených nájezdů a pomohl Hradci k premiérové domácí výhře.