út 31.1.2023 | Tomáš Prodělal

První útočná letka Liberce si podmanila duel, dorost padl 1:4

Kdo si v úterní deštivý podvečer našel cestu do ČPP Arény, rozhodně neprohloupil. Dorostenci přivítali lídra soutěže – Liberec. Svého soka se však mladí Lvi nezalekli, právě naopak. Dominik Pavlík totiž poslal domácí v první minutě do vedení. Poté ale první letka hostí rozehrála svůj koncert. Trojice ve složení Maxin – Špilka – Pekař do poloviny utkání stihla otočit skóre na 1:4. To už se přes velký počet šancí nepohnulo, a tak si Hradečtí připsali druhou porážku v řadě.

Hradecký gól Tygry probral k obratu

Utkání dvou celků s dobrou formou nabralo okamžitě rychlý spád. Už v první minutě hostující Špilka promáchl v přečíslení, a tak přišel trest. Dominik Pavlík získal touš, dojel na kruh a propálil Macourka kolem lapačky – 1:0. Liberecká obrana i nadále hořela, ale aktivní Dominik Pavlík ani Tobiáš Vítek tváří v tvář gólmanovi neuspěli. Bílí Tygři se oklepali a začali také hrozit. Imrich Maxin nejprve neproměnil samostatný únik, když neuspěl ani natlačením před gólmana, tak v příští akci nahrál volnému k pravé tyči a ten se zametením puku neměl větší problém – 1:1.

Lvi mohli odpovědět využitím nabídnuté přesilovky, v té však nic nevymysleli. Liberečtí ve své následné početní převaze ale ano. Na konci pohledné akce se objevil na levém kruhu Daniel Pekař, jenž propálil Petříka do protipohybu kolem vyrážečky – 1:2. Domácí ještě zvládli vyrovnat hru a po chvíli mohli to samé učinit také se skóre, jenže teče a dorážky Patrika Hendrycha s Matějem Voděrackým Macourek vychytal, a tak Severočeši udeřili znovu. Imrich Maxin přenechal Vasylu Špilkovi na levém kruhu, ten předal do slotu Danielu Pekařovi, který s přispěním tyče vymetl oba horní rohy zároveň – 1:3.

První útočná letka hostí řádila nadále

Druhou třetinu načala 1. formace hostů obrovským tlakem, Lvi se však s vypětím všech sil ubránili a přesunuli hru před Macourka. Na toho po zaváhání obrany jel osamocený Patrik Hendrych, jenže gólman z Podještědí mu do forhendového blafáku stačil sáhnout. Hradečtí se icingem vrátili pod tlak. Vasyl Špilka nejprve při brejku zkopíroval dráhou střely brankovou čáru, tu však vzápětí překonal Imrich Maxin elegantní bekhendovou kličkou – 1:4. Mountfield se probral a znovu dal vědět o svých útočnících. Konkrétně dlouhán Tobiáš Vítek, ani jeden ze svých průniků však v branku nepřetavil.

Minuty plné nepřesností rozčísl až v polovině třetiny Jakub Jón, který se stahovačkou uvolnil do slotu, zařízení ale o dobrý metr netrefil. Při Vítkově vyloučení mohli Bílí Tygři přidat další gól, jenže Vojtěch Petřík už svoji klec zamkl. Momentum hry se přelévalo a navrch získali pro změnu Hradečtí. Třikrát ležel puk volný na brankovišti, jenže ani jednou ho domácí nedokázali dostat za čáru, na kterou pokaždé lehlo několik hráčů v modrém. Ti navíc dominovali ve fyzické hře a Lvi zažívali letecké dny.

Liberec už si vedení ohlídal

Do třetí třetiny vlétli Hradečtí ve velkém stylu. Během necelé minuty vyslali na Macourka pět střel. Po gólu nejvíce volalo zakončení zblízka od Adama Novotného, ten však nastřelil jen znak na dresu hostujícího gólmana. Bílí Tygři už se soustředili hlavně na obranu, ale i tak jim občas nějaký útok domácích proklouzl. Třeba když Vojtěch Aschenbrenner vyslal do úniku Ondřeje Páleníka, tomu vytáhl Macourek střelu ke vzdálenější tyči špičkou vyrážečky. Další okraj výstroje použil při Novotného průniku, kterému sebral gól bruslí. Na druhé straně se připomněl Danny Barna ranou do břevna.

Východočeši vrhli všechny síly do útoku a velkou šanci vypracoval účastník Olympiády dětí a mládeže Jaroslav Vondruška, po jeho objetí klece poletoval touš nad brankovištěm, mezi tři tyče však nezapadl. Domácí utahovali šrouby a Vojtěch Aschenbrenner vytvořil obrovskou šanci Tobiáši Vítkovi, kterému stačilo už jen dostat puk za ležícího Macourka, jenže to nedokázal. Závěr utkání ještě zpestřila bitka mezi Tadeášem Burdou a Imrichem Maxinem, ze které nakonec vyšel zápasnickým chvatem vítězně hradecký bek. Svěřenci Václava Pánka si tak připsali druhou porážku v řadě.

Vojtěch Aschenbrenner 0 0 0 -1 2
Tadeáš Burda 0 0 0 -2 25