ne 15.9.2019 | Daniel Krátký | Foto: Roman Mareš / Rytíři Kladno

První výhra! Po povedené první třetině zvítězili Lvi v Kladně 5:2

Hradečtí hokejisté získali první tři extraligové body v ročníku 2019/20! Zejména díky výbornému vstupu do utkání, když první třetinu vyhráli 3:0, a dvěma přesilovkovým gólům zvítězili na kladenském ledě 5:2. Mohli si tak poprvé v nové sezóně vychutnat děkovačku se svými fanoušky, kteří je vyrazili do středních Čech podpořit ve velkém.

Do utkání druhého kola Tipsport extraligy nastoupili hokejisté Mountfieldu HK opět v brance s Markem Mazancem. Petr Zámorský se posunul z pozice sedmého beka do první obrany a ve čtvrtém útoku se představili Matěj Chalupa a Radek Pilař. Tomáš Vincour naopak z důvodu zranění v sestavě chyběl.

Mountfieldu vyšel začátek i konec první periody

Zápas začali aktivněji Hradečtí, kteří si v úvodu vytvořili několik šancí, ale Cikánek v brance prozatím odolával. Ne však na dlouho, hosté totiž využili hned první přesilovou hru, puk putoval po pěkné kombinaci trojice Rudolf Červený, Radek Smoleňák a Aleš Jergl až ke třetímu jmenovanému, jenž zakončoval do poloprázdné branky – 0:1. Vzápětí vstřelili Hradečtí druhý gól, z protiútoku se v čase 3:24 prosadil Lukáš Cingel – 0:2.

Kladno zahrozilo zejména během přesilových her, kdy se výbornými zákroky musel prezentovat Marek Mazanec. Další šanci Rytířů nevyužil Martin Réway, který pálil zprava těsně vedle tyče. Utkání ve vysokém tempu přinášelo spoustu příležitostí a také šarvátek před oběma brankáři. Pěknou střelou od modré čáry se v polovině první periody prezentoval Filip Pavlík, Cikánek však touš ztlumil.

Bombu Brendona Nashe v kladenské přesilovce od modré čáry Marek Mazanec vyrazil levým betonem. V oslabení se krátce poté mohl prosadit Jordann Perret, který uháněl téměř sám na branku Cikánka, který jeho pokus vyrazil ramenem. V závěru třetiny si Rytíři vypracovali dobrým pohybem v útočném pásmu velký tlak, avšak Mazanec Východočechy podržel. Naopak, kotouč se v 18:40 čase odrazil příhodně od levého mantinelu k Richardu Nedomlelovi, který jej napálil do sítě – 0:3.

Lvi vyhnali Cikánka z branky Rytířů

Druhá část začala ve vlažnějším tempu než ta úvodní. Ve 26. minutě se po přihrávce Radovana Pavlíka zkoušel prosadit Lukáš Cingel, leč neúspěšně. Ihned po buly navíc označkoval z pravé strany Rudolf Červený tyč Cikánkovy svatyně. Další zajímavou hradeckou šanci neproměnil Radovan Pavlík, který tečoval střílenou přihrávku Lukáše Cingela a kotouč jen tak tak, že nepřekročil brankovou čáru.

Kladno korigovalo během přesilové hry v čase 31:50. Po přihrávce Martina Réwaye se skvělou ranou do šibenice prezentoval Brendan O'Donnell – 1:3. V čase 34:16 ujela dvojice Radek Smoleňák a Jordann Perret do přečíslení dva na jednoho, hradecký kapitán vzal otěže okamžiku na sebe a svou střelou pouze prověřil Lukáše Cikánka. Kapitán hradeckého celku byl nejaktivnějším hráčem hradeckého Mountfieldu v prostření dvacetiminutovce, své šance však neproměňoval.

V čase 36:59 se střelou z pravé strany prosadil v přesilové hře Matej Paulovič, Kladenští na jeho branku využili Coach Challenge kvůli postavení Lukáše Cingela v brankovišti, leč neúspěšně – 1:4. Prakticky vzápětí po vyhraném vhazování v útočném pásmu vstřelil pátý gól od modré čáry Oskars Cibulskis, což vyhnalo kladenského brankáře Cikánka z branky, nahradil jej Adam Brízgala. Novic mezi tyčemi podržel Rytíře v závěru prostřední třetiny, když jej svými střelami prověřili Paulovič, Červený či Smoleňák.

Rytíři dokázali pouze zkorigovat

Ihned po úvodním buly závěrečné části se puk přesunul na hradecké hokejky, to i díky přesilové hře, během níž pocítil beton Adama Brízgaly, jak tvrdou střelu má Filip Pavlík. Po necelých třech minutách se prosadili domácí, konkrétně André Lakos, jehož nahození obloučkem zapadlo za nic netušícího Marka Mazance. Pěkné sólo přes celé kluziště předvedl poté Matej Paulovič, jeho střelecký pokus Brízgala reflexivně vyrazil levým betonem.

V první polovině třetí třetiny byli lepším mužstvem Rytíři, kteří neproměnili několik příležitostí, branku Mazance ohrozili Machač a Bláha. V 50. minutě předvedl Marek Mazanec výborný zákrok, když v přesunu vychytal Jakuba Valského, který už zakončoval do poloprázdné branky. Následně se průběh hry hodně vyrovnal a mnoho příležitostí k vidění nebylo.

Sedm minut před koncem neproměnil velkou šanci Jordann Perret, po několika dorážkách následně zakončoval Radovan Pavlík, Brízgala to i vleže vládl. Kladenský brankář si poradil i s pokusy Rosandiče a Pauloviče. Závěr utkání ještě okořenila potyčka mezi Richardem Nedomlelem a Ladislavem Zikmundem, která vyústila v menší tresty pro oba hráče. Lvi si z kladenského ČEZ stadionu odvezli první tři body v nové extraligové sezóně za výhru 5:2.