út 14.9.2021 | Petr Šatalík, Daniel Krátký | Foto: Roman Mareš / Rytíři Kladno

První výhra a body! Hradec v Chomutově zdolal Kladno 3:0

Mountfield HK poprvé v sezóně zvítězil! Po netradičně volné neděli si svěřenci trenéra Martince odfrkli a po vstřebání úvodní těsné porážky v Liberci vyrazili do Chomutova, kde se utkali s Kladnem. A začali přímo fantasticky. Už po dvaceti vteřinách se trefil Radek Smoleňák a zařídil důležité vedení. V závěru druhého dějství pojistil náskok druhým zásahem Jakub Lev a krátce před koncem duelu ještě kosmeticky upravil stav na 3:0 Jérémie Blain. Východočeši se tak mohou radovat z první výhry a třech bodů, Štěpán Lukeš navíc slaví třetí čisté konto v extralize.

Po volném losu se hokejisté Mountfieldu opět vrátili mezi extraligová kolbiště ve stejné sestavě jako v prvním kole na ledě liberecké Home Credit Arény. Mezi tyče se tak opět postavil Štěpán Lukeš, kterého čekal návrat do velmi známého prostředí. V Chomutově, kde Kladno dočasně našlo azyl, to totiž kadaňský rodák velmi dobře zná. Mountfield se v ROCKNET Areně představil po dvou letech, sedmi měsících a třinácti dnech, soupeřem však nebyli Piráti, nýbrž Rytíři.

První gól nové sezóny vstřelil kapitán

Úvodní představení elitní hradecké formace značilo velkou natěšenost na utkání, trojka Smoleňák, Cingel, Jergl okamžitě zamkla Kladno v obranném pásmu a vypracovala si několik šancí. A hned po dvaceti sekundách následně poslala Hradec Králové do vedení! V předbrankovém prostoru totiž zaúřadoval Radek Smoleňák, jenž šikovně tečoval nahození Blaina od pravého mantinelu nad rameno kanadského brankáře Bowa. Hradecký kapitán tak stylově vstřelil první branku svého týmu v sezóně.

I v následujících minutách byli Martincovi hoši rozhodně aktivnějším týmem, herní převaha rezultovala v několik zajímavých příležitostí před Bowem, ale kladenský brankář v kooperaci se svým obránci odolal. Rytíři se nejprve rozkoukávali, avšak postupně se dostali do tempa a následně se dostali i do šancí před Štěpánem Lukešem. Hradeckého brankáře už v přesilové hře prakticky překonal před ním stojící a clonící Matěj Beran, jenže jeho zakončení z otočky nakonec skončilo o dobrých třicet centimetrů mimo.

Pokud byly oba celky v pěti, tak se hrál v Chomutově celkem vyrovnaný hokej. Jenže na obou stranách se objevovalo mnoho menších pochybení a nepřesností. Jako třeba v samotném závěru úvodního dějství. Špatnou hradeckou rozehrávku vystihl Tomáš Plekanec, jenž si to následně po pravé straně naštrádoval až před Lukeše a pětadvacetiletý brankář musel těsně před sirénou vytáhnout velice důležitý, a nakonec také úspěšný zákrok.

Vedení zvýšil Lev

Hned po úvodním buly druhé dvacetiminutovky se za vyrovnáním hnal všudybyl Tomáš Plekanec, jenže kladenský veterán sklepl kotouč před brankou pouze do Lukeše. Hradecký gólman si sice vůbec nebyl jistý, ale puk zachytil někde ve své výstroji. To bylo však na pekelně dlouhé minuty vše, dobré tři stovky sekund se následně prakticky jen bojovalo o puk. V tu chvíli v Chomutově příliš atraktivní podívanou diváci nesledovali.

Do poloviny utkání však rozhodně převzali otěže hosté z východu Čech. Ti si vypracovali několik po gólu volajících možností, ale žádná akce nakonec nerezultovala v kotouč za zády Bowa. Zejména elitní útok zpod Bílé věže dělal defenzívě Rytířů velké problémy, ku příkladu přihrávka Smoleňáka do druhé vlny na McCormacka znamenala obrovskou šanci, jenže obrovský gólman Bow si levým betonem se střelou svého krajana poradil.

Kladenští měli ideální možnost na srovnání v početní převaze pěti proti třem. Avšak ani jedna jejich akce neuspěla, a tak logicky přišlo potrestání ze strany svěřenců Tomáše Martince. Ti sice taktéž nevyužili přesilovku pět na tři, avšak v pokračující hře proti čtyřem se po velkém obléhání poprvé v sezóně trefil Jakub Lev, před kterým vyplaval úplně volný kotouč a nový asistent Radka Smoleňáka neměl problém z bezprostřední blízkosti přehodit beton gólmana – 0:2.

V každém dějství jedna branka = tři body

Do třetí třetiny vstoupili lépe, jistě z kabiny velmi nažhavení, domácí Rytíři. Ti si vypracovali několik zajímavých akcí, ale na Štěpána Lukeše si nepřišli. Hezkou individuální práci odvedl po třech minutách exhradecký Adam Kubík, jenž se elegantně proháčkoval přes obránce a následně v jízdě zakončoval. Avšak pouze mimo. I nadále pokračovali v tlaku Středočeši, Mountfield byl v tu chvíli zatlačen hluboko do svého pásma a zuby nehty bránil dvoubrankové vedení.

Hradečtí se směrem dopředu připomněli až takřka po deseti minutách třetí dvacetiminutovky. Nejprve dostal kotouč pěkně do jízdy na pravém křídle Ahti Oksanen, jehož ránu musel s problémy vytěsnit kladenský brankář. Ten si po chvilce poradil i s kombinací dua sourozenců Klímových, Kelly našel v dobré pozici nad kruhy Kevina, ale Landon Bow pravou nohou vyrazil. To už se z chomutovských tribun ozýval také pískot na Jágrovu partu.

Rytířům už pochopitelně tekly nervy, dvě a půl minuty před koncem závěrečného dějství to hokejisté v modrém zkoušeli bez gólmana, avšak za brankou Lukeše se pustil do soupeře velezkušený Plekanec, jenž prakticky sebral svému týmu naději na snížení. Lvi totiž následně přidali třetí branku, to když Jérémie Blain na modré napřáhl a střelou do prázdné kasy stanovil konečný výsledek na 3:0 pro Hradec. Ten tak získal první výhru v extraligové sezóně.