st 30.12.2020 | Klára Petrásková | Foto: Alena Zapletalová / HC Olomouc

S Morou na závěr roku vítězně! Lvi ji udolali 3:2 po nájezdech

Hradec proti Olomouci umí! Utkal se s ní potřetí v sezóně, potřetí si také vybojoval výhru. Na rozdíl od prvních dvou ovšem nebyla plnohodnotná. Oba soupeři si v klasických šedesáti minutách na chvíli vyzkoušeli vedení, nakonec se však za stavu 2:2 šlo až do nájezdů. V těch Východočeši zvládli za nepříznivého stavu udržet nervy na uzdě, vývoj otočili a došli si pro dvoubodové vítězství.

Na postu gólmana i útočníků zůstalo vše beze změny, do obrany se ale proti Olomouci nevešel Petr Zámorský. Na jeho místo ve třetí dvojici se posunul z té druhé Radim Šalda, z pozice sedmého beka povýšil na původně Šaldovu pozici Radek Pilař. Obranné řady doplnil po několikazápasové pauze ještě Zdeněk Čáp.

Obrany na obou stranách nedopustily úspěšnou trefu

Už po necelých dvou minutách šel Hradec do čtyř a byl rád, že rovnou i neinkasoval. Káňa totiž vypálil od modré a kotouč prolétl skrz Mazancovy betony, tím pravým jej ale hostující brankář vykopl na tyčku a následně přikryl lapačkou. Následoval úsek hry, kdy vládly defenzívy. Obě mužstva si hlídala soupeřovy akce a blokovala jednu nahrávku a střelu za druhou.

V urputném hokeji, kterému nechyběly časté souboje o hrací předmět, si zajímavé šance vypracovala Mora – Pekr se netrefil tečí na hraně brankoviště a Burian zase netrefil mezi kruhy přihrávku zpoza brány. Kolem poloviny první části se ale v útoku zvedli i Lvi a také Olomoučtí se museli mít na pozoru, přečíslení dvou na jednoho však Lev zakončil jen do vyjetého Konráda.

Bombou od modré se pokoušel prosadit Šalda, jenže místo brány trefil do citlivých míst Perreta, jenž se musel mezi střídačkami napůl svléct z výstroje, aby bolest zahnal, a do hry se vrátil až ke konci třetiny. Přišel tak o hradeckou přesilovku, jíž vybojoval při střele podražený Koukal, o hru čtyři na čtyři a dobře zvládnuté východočeské oslabení. Do další početní výhody Mountfieldu už naskočit mohl, branky se ale ani on, ani zbytek hradecké střídačky nedočkal.

Hradec otevřel skóre, Kohouti ale v samém závěru otočili

Hned po startu prostředního dějství ale Východočeši dostali k dispozici další přesilovku a v ní se už skóre na světelné tabuli měnilo. Dobrá útočná aktivita vyústila v pumelici Jérémieho Blaina, který od modré čáry zavěsil pod horní tyč – 0:1. Olomouc se rychle oklepala a hnala se za srovnáním, její střely však byly buď nepřesné, nebo je zneškodnil Mazanec.

Rychlá hra se poté přelévala ze strany na stranu a gólmani, především ten hradecký, se do ní zapojovali hlavně rozehrávkami, tuto pasáž ale utnulo olomoucké srovnání. Kohouti vystihli liknavou rozehrávku Lvů, vyrazili dopředu ve třech proti dvěma a v krásné akci zakončoval po Kolouchově nabídce do odkryté sítě Lukáš Nahodil – 1:1.

Od 32. minuty se tak hrálo za vyrovnaného stavu a vypadalo to, že se tak rovněž půjde do kabin, jenže Hradečtí se neubránili dvěma faulům a ten druhý Mora potrestala. Necelé čtyři vteřiny před sirénou vyslali domácí hned po útočném vhazování puk na Mazancovu bránu a hrací předmět vyškrábl východočeský brankář jen na hůl Davida Ostřížka, jenž neváhal a několik desetin před vypršením času nadělil Mountfieldu gól do šatny – 2:1.

Lvi z nečekané akce srovnali

Východočeši se ale nenechali brankou na poslední chvíli zastrašit a ve třetí periodě jim trvalo jen málo přes dvě minuty, aby vrátili duel do vyrovnaného stavu. V nenápadné akci zavezl Jordann Perret kotouč přes modrou čáru, nad vrcholem pravého kruhu jej nahodil na bránu a povedlo se mu nachytat Konráda kolem vyrážečky – 2:2.

Hradečtí se i v následujících minutách starali o útočnou aktivitu, jejich šance ale tentokrát zůstaly nevyužity. Blain se po vyhraném vhazování a rychlé střele sám na sebe zlobil, že neumístil puk do levého vinglu lépe, Smoleňák zase zleva trefil rameno a ani Zachar se svým křižným pokusem nenašel skulinu ve výstroji.

Oba protivníci si ještě vyzkoušeli početní výhodu i nevýhodu, další úspěšný zásah ale z žádné situace nevyplynul. Bylo vidět, že Hradec ani Olomouc příliš netouží po nastavení, hráči se totiž snažili chodit do zakončení a rozhodnout ještě před koncem dvacetiminutovky. Dobrou šanci stihl zapsat Cingel, přes bránícího hráče ale trefil jen lapačku, a tak se přeci jen šlo do prodloužení.

Šance v prodloužení se neujaly, Mountfield vyhrál na nájezdy

V něm šli hned na začátku domácí ve dvou proti jednomu, akci ale nevyřešili dobře a zasáhl bránící Kevin Klíma. Obrovské šance si posléze vytvořili Hradečtí, nahrávku Orsavy však Pavlík přiklepl vedle tyče, Lev po faulu na Zachara v úniku neproměnil trestné střílení a Šalda volnou dráhu z mezikruží zakončil do lapačky. O vítězi tedy rozhodly samostatné nájezdy.

A v těch se skórovalo ve velkém a pohledném stylu. Olomouc byla na začátku čtvrté série krůček od výhry, když po trefách Ostřížka, Pekra a Knotka vedla oproti jedinému hradeckému zásahu Jergla 3:1. Mountfield však zachoval chladnou hlavu, Cingel se Lvem srovnali skóre a rozhodující nájezd oslavil v 8. sérii Radek Smoleňák. Kapitánova klička do bekhendu se tak stala poslední hradeckou brankou roku 2020 a přinesla těsnou výhru 3:2.