pá 21.9.2018 | Jan Hausmann, Petr Šatalík

Se Spartou junioři bojovali o výsledek do posledních minut, přesto prohráli 1:3

Na skvělý výkon z derby proti Pardubicím se královéhradeckým juniorům navázat nepodařilo. V hlavním městě prohrávali od první třetiny 0:1. Na druhou branku Sparty z třetího dějství dokázali zareagovat a až do konce bojovali o body. V samém závěru však inkasoval potřetí a ze základní hrací doby tak nevytěžili nic. Čestný úspěch se jim však podařilo zaznamenat alespoň v nadstavbě, a tak se na soutok Labe a Orlice nevracejí s prázdnou.

Úvodní třetina moc zajímavých situací nepřinesla. Se šancemi obě mužstva šetřila, a když už se do nějaké dostala, zasáhli brankáři. Až do patnácté minuty se hra ubírala stejným směrem. Sparta i Hradec se pokoušely vytvořit si šance, leč neúspěšně. Nikdo se nedokázal prosadit jeden na jednoho, žádnému z týmů se nepodařilo usadit v pásmu a zatlačit soupeře. Občas někdo vyslal na jednoho z brankářů projektil, nešlo ale o žádné nebezpečné střely. Škorpík s Dvořákem tak zůstávali stoprocentní.

Změnu událostí přineslo v čase 14:41 vyloučení domácího Rubeše za hákování. A hned za půl minuty putoval za katr druhý sparťan. Mountfield tak dostal velkou šanci strhnout vývoj duelu na svou stranu, přesilovku pět na tři ale promrhal. Ani si nevytvořil pořádnou příležitost. Dvě minuty před koncem ale přeci jenom přišlo rozvlnění sítě, a to ze strany Sparty. Štěpán Čech se dostal v mezikruží ke střele, puk se odrazil od jednoho z hradeckých a doputoval až za Dvořákova záda – 1:0.

Druhá dvacetiminutovka se nesla v podobném duchu. Přibylo sice střel, ale vyložené šance stále nikde. První pořádné vzrušení přišlo na pořad až ve 30. minutě, kdy se za brankou Dvořáka strhla mela. Ze shluku hradeckých hráčů vyjel Štěpán Čech bez helmy a držel se za obličej. Nejprve to vypadalo, že sudí vyloučí jeho a jednoho hradeckého hráče. Nakonec ale poslal na trestnou lavici dva borce z Mountfieldu, a Sparta tak dostala první početní výhodu. Nenaložila s ní ale o nic lépe než Hradec v první třetině. Ve 33. minutě mohl poslat Spartu do dvoubrankového vedení Simeon Gluzman. S Tomkem ujeli dva jednoho a Tomek mu předložil přihrávku před Dvořáka. Gluzman ale skórovat nedokázal.

Závěrečná perioda už byla o poznání zajímavější. Hra se přelévala ze strany na stranu, přibylo rychlých přečíslení a šancí. Ve 43. minutě přišlo vyloučení domácích a Hradec Králové dostal k dispozici další početní výhodu. Jenže nejenom, že ji nedokázal gólově zužitkovat, ale dokonce inkasoval. David Schwamberger se urval po pravém křídle, pláchl soupeřům a s nechtěnou pomocí hradeckých nasměroval puk za Dvořáka. Sparta vedla 2:0.

Ve 49. minutě mohly padnout další dvě branky. Nejdříve se sparťan Rubeš řítil se Slavíčkem dva na jednoho, jenže Rubeš místo šance skončil s pukem v rohu. Hned z protiútoku se do obrovské příležitosti dostal hradecký Janda, když se naprosto sám ocitl před Škorpíkem. Slavným se ovšem nestal a z půl metru přestřelil branku. Zanedlouho už snížení ale přišlo. Kryštof Lang zužitkoval přečíslení a překonal Škorpíka – 2:1. Od padesáté minuty převzal otěže Hradec, zatlačil Spartu a zasypával Škorpíka střelami. A domácí si koledovali o srovnání, jenže se stal opak. Dvě minuty před koncem pojistil vítězství Sparty František Gajdoš – 3:1.

V nadstavbě uspěli hosté z Hradce, a z Prahy si tak odvezli alespoň bod. Z bezprostřední blízkosti překonal Škorpíka Jaroslav Kašpar.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha):
Jsme rádi za výhru. Nebylo to vůbec lehké. Soupeř byl houževnatý, makali a chvílemi nás drželi pod tlakem.

Jiří Janoušek (Mountfield HK):
Myslím, že jsme odehráli naprosto vyrovnané utkání, kdy jsme bohužel nedokázali proměnit šance, které jsme si vytvořili. Naopak Sparta nás dokázala potrestat. Jsme rádi za bonusový bod z prodloužení.