út 1.12.2020 | Daniel Krátký

Série porážek prolomena. Hradec rozstřílel Kometu 6:2

Lepší start do nového hokejového týdne si parta Vladimíra Růžičky nemohla přát! Mountfield HK si totiž na svém domácím ledě zastřílel a porazil Kometu Brno se třemi hráči z NHL v sestavě 6:2, dvěmi brankami se blýsknul kapitán Radek Smoleňák, po více než čtyřech letech se trefil Zdeněk Čáp. Brňané navíc opustili východočeskou metropoli bez jediného bodu po více než dvou letech.

V sestavě na utkání s brněnskou Kometou se poprvé od 13. listopadu objevil Marek Mazanec, který ihned naskočil od úvodní minuty. K přeskupením došlo také v obranných řadách, jelikož se po uplynutí třízápasového distancu vrátil Bohumil Jank. Rodák z Milevska zamířil do dvojice k Filipu Hronkovi, Zdeněk Čáp se sesunul na pozici sedmého beka.

Hradec se trefil při hře pět proti pěti po 224 minutách

Poměrně vlažný start měli možnost vidět diváci u internetového přenosu, jelikož ani jeden tým se v ledové aréně nedokázal v úvodních minutách řádně usadit v útočném pásmu. Nejdelší pobyt v soupeřově pásmu během prvních minut zažila Kometa, jejíž zhruba půlminutový tlak vyvrcholil střelou Luboše Horkého z vrcholu kruhů. Pozvolně se následně do tempa dostávali také domácí hokejisté, a to i například díky chybám v rozehrávce Brňanů.

Aktivnější hokej se začal hrát zhruba od poloviny úvodní dvacetiminutovky, kdy se na ledě setkaly první lajny. Na jedné straně zahrozila dvojice Radek Smoleňák – Aleš Jergl, aby následně na druhou stranu pádil Martin Zaťovič. Ani jedna herní situace však paradoxně neskončila vážnějším zákrokem brankářů. Velkou motivaci proti svému bývalému zaměstnavateli měl před zápasem určitě Jakub Lev, což prokázala situace z 14. minuty.

Forvard s pravým držením hole totiž dostal na levou stranu nabito od Petra Zámorského. Bombu Lva sice ještě Klimeš s námahou vyrazil do vzduchu, ale následně právě dojíždějící Petr Zámorský efektně dorazil kotouč do poloprázdné svatyně Jihomoravanů – 1:0. Lvi tak po více než 225 minutách vstřelili branku ve hře pět proti pěti. Vstřelená branku poněkud zvedla výkon Hradce, který byl následně mnohem aktivnější.

Tři branky během necelých čtyř minut

Start prostřední dvacetiminutovky se s úvodem zápasu rozhodně nedal srovnávat, oba celky hýřily aktivnějším hokejem. Velká šance přišla na řadu po pár minutách, kdy od modré vypálil jeden z hradeckých beků, kotouč trefil Petra Koukala a majitel zlaté medaile z MS 2010 se následně chtěl rychle otočit a zasunout do kasy. To mu však překazil skvělý přesun Lukáše Klimeše. Ale hrozili i hosté.

Zhruba v polovině utkání se do úniku dostal Peter Mueller, ale ten svůj nájezd zakončil sice nečekanou střelou, avšak pouze do výstroje brankáře Marka Mazance, který svůj tým podržel. Svou velkou aktivitu následně opět potvrdila třetí hradecká formace, Filip Pavlík totiž pěknou žabičkou přes tři hráče našel Jordanna Perreta, jenž bekhendem poslal touš pod víko – 2:0. Kometa se ale rozhodně nechtěla vzdát a hned po minutě a osmi vteřinách snížila.

Peter Mueller totiž těsně za čáru dorazil nahození Jakuba Zbořila. Branku bývalého hráče Bostonu ještě musel potvrdit videorozhodčí Petr Blümel. Rychlou odpověď si však připravila také elitní formace Mountfieldu, to když obránce Hájka obral o kotouč Aleš Jergl. Ten posunul puk Radku Smoleňákovi, který po kombinaci s Lukášem Cingelem vrátil herní předmět rodákovi z Kroměříže před prázdnou branku – 3:1.

Výhru potvrdil kapitán a sváteční střelec

Ideálnější start třetí třetiny si parta trenéra Vladimíra Růžičky nemohla přát. Hned po čtyřiačtyřiceti sekundách totiž přidal další branku Radek Smoleňák, jenž šikovně tečoval střelu Bohumila Janka od modré čáry za záda v tu dobu ne stoprocentně připraveného brankáře Lukáše Klimeše – 4:1! Kapitán Hradce vstřelil branku po osmizápasovém půstu.

Utkání, které se hrálo ve velmi gentlemanském duchu, jelikož k prvnímu vyloučení došlo až v osmačtyřicáté minutě, už mířilo pro Hradec k úspěšnému konci. Tým kolem obranné hvězdičky Detroitu Filipa Hronka v tu dobu zkušeně kontroloval hru. A přidal také další branku. Radek Smoleňák totiž po Šaldově nahození zaúřadoval ve své kanceláři před gólmanem a zvýšil – 5:1.

Kometě už v té době bylo jasné, že si po více než dvou letech neodveze zpod Bílé věže ani bod, i tak se však sympaticky tlačila směrem dopředu. Závěrečná minuta tak nabídla gólovou smršť, nejprve zvýšil svou první extraligovou brankou od 18. září 2016 Zdeněk Čáp, a to zejména po dobré práci Lukáše Cingela. O třináct sekund později však ještě výsledek zkorigoval brněnský sniper Peter Schneider – 6:2.