pá 13.1.2017 | Lukáš Štěrovský | Foto: PSG Zlín

Série výher skončila. Hradec posedmé v řadě na zlínském ledě padl, tentokrát 1:4

Zápas Mountfieldu ve Zlíně, to byl také střet dvou zajímavých sérií. Hradečtí totiž jeli na Moravu se šňůrou pěti výher v řadě, jenže s vědomím, že na zlínském ledě v předchozích šesti případech nevyhráli. Bohužel pro Východočechy měl nakonec větší váhu druhý statistický údaj. Na první branku domácích sice Hradec ještě zásluhou Šimánka odpověď našel, na další dvě plus gól do prázdné brány při power-play nikoliv. Lvi tak padli se Zlínem, který se u příležitosti oslav 88 let od svého prvního zápasu oblékl do retro dresů, poměrem 1:4.

Hlavní změna v sestavě Mountfieldu pro duel ve Zlíně se odehrála v brankovišti, kde Patrika Rybára nahradil Ondřej Kacetl. Na postu sedmého beka se objevil v extraligové premiéře Martin Bača.

Na branku domácích Hradec našel odpověď

První minuty zápasu příliš pohledné akce nenabídly, oba celky prostupovaly do útočných třetin jen velmi opatrně. Nerad bude na úvod zápasu vzpomínat Antonín Honejsek, loni ještě hráč Mountfieldu, který se po inkasování hitu jen těžko sbíral z ledu. Domácím se však svého spoluhráče povedlo pomstít pro ně nejlepším možným způsobem.

V závěru jedenácté minuty totiž hradecký gólman zaváhal při zachycení puku za svojí brankou. Kotouč se dostal až k Petru Holíkovi, který jej dovezl do mezikruží, odkud střelou přes obránce otevřel skóre utkání. Tím došlo i k otevření hry a v následujících minutách viděli diváci solidní šance na obou stranách.

Zápas ale brzy rozkouskovaly tresty. Hradečtí svoje oslabení přečkali bez úhony, nicméně Zlínští tolik štěstí neměli. V čase 18:36, jen něco málo po půl minutě hry pět na čtyři, totiž Jiří Šimánek z levého kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě. Hradecký forvard tak určil skóre první třetiny – 1:1.

Berani navýšili náskok dvěma góly

Hradečtí v nástupu do druhé části sice zahrozili skrze šanci Jarůška, který se dostal k teči před Kašíkem, pak už ale opět úřadovali domácí. Popelkův únik sice ještě Kacetl vychytal, na rychlou střelu Davida Šťastného z mezikruží byl ale východočeský gólman krátký. Domácí se tak znovu ujali vedení.

Po další sérii trestů byli opět v permanenci oba brankáři. Mezi 28. a 32. minutou si oba gólmani připsali po dvou klíčových zákrocích, než se hra opět o něco uklidnila. Vlažnější pasáž ale netrvala dlouho. Berani nejprve vyzkoušeli pozornost hradeckého brankáře neproměněným přečíslením dvou na jednoho, pak ale přece jen navýšili skóre na 3:1.

V další šanci totiž Zlínští před hostující klecí předvedli ukázkovou kombinaci, na jejímž konci stál Michal Popelka. Tomu předložil prakticky před prázdnou bránu puk Robert Bukarts a Popelka neměl potíže s tím, aby skóroval. Do šatny si tak domácí odnesli dvoubrankový náskok.

Zlín potvrdil výhru zásahem do prázdné klece

Úvodní část poslední dvacetiminutovky přinesla vyjma faulu na každé straně optickou převahu Zlína, který se objevoval častěji v útočné třetině a naopak hostům nedovoloval průchod až před Kašíka. V období okolo padesáté minuty nastal zlom s tím, jak se domácí uchýlili k defenzivní taktice.

Hradec byl náhle schopen dostávat zlínské hráče pod dlouhodobější tlak, jenže narážel na výborně připraveného Kašíka. Na něm si tváří v tvář vylámal zuby Rastislav Dej, následně i Jake Newton, na nějž doslova zívala prázdná brána, Kašík ale přesto dokázal puk vyrazit mimo tři tyče.

Mountfield zkusil ještě navýšit tlak odvoláním Kacetla, za nějž nastoupil šestý hráč do pole, ale tento krok se s úspěchem nesetkal. Ve vlastním obranném pásmu se totiž k puku dostal Oldrich Kotvan, který jej bez rozmýšlení poslal vstříc soupeřově brance. A vyplatilo se! Zlínský hráč trefou přes celé hřiště uzavřel skóre na konečných 4:1 pro domácí a rozhodl tak o tom, že Hradec ani posedmé v řadě na stadionu Luďka Čajky nevyhrál.

Martin Hamrlík (PSG Zlín):
Byli jsme lepší, agresivnější, získali jsme mnoho puků. Kluci do toho dali srdíčko. Šel vidět obrovský rozdíl mezi zápasem v Hradci a dnes, to jsem rád. Cílem bylo nepouštět soupeře do přesilovek, tam je dobrý. Závěrem chci poděkovat klubu a fanouškům za neskutečný zážitek na celý život. Moc si cením taky toho, že u toho byla rodina a brácha.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Musím poblahopřát předem Martinu Hamrlíkovi. Nejen k výhře, ale i k tomu, čeho se dnes tady dočkal. Samotný zápas jsme hráli ze začátku asi moc profesorsky. A i když jsme to chtěli ke konci změnit, domácí už byli rozjetí a nešlo to. Soupeř nás ve všem předčil, hlavně byl aktivní na puku.