ne 30.9.2018 | Anna Marie Kokrhounová, Radek Staněk

Šestý zářez. Hradec doma přemohl Karlovy Vary a protáhl vítěznou sérii

Nástup jako hrom. Taková slova mohou klidně reflektovat hradecký vstup do extraligové sezóny. Po úvodní prohře na Spartě najeli svěřenci Tomáše Martince na vítěznou vlnu, kterou umně prodlužují. Šestou výhru v řadě zaznamenal Mountfield na domácím ledě proti Karlovým Varům. Základy triumfu položili Východočeši v úvodní třetině, kdy si vytvořili dvoubrankový náskok. Nováček sice opakovaně korigoval skóre, Lvi však drama nepřipustili a po vítězství 4:2 nadále atakují čelo tabulky.

Před nedělním duelem musel do sestavy zasahovat Tomáš Martinec jen minimálně, když za zraněného Marise Bičevskise naskočil do třetí útočné formace Matej Paulovič. Mezi třemi tyčemi vystřídal Jaroslava Pavelku Brandon Maxwell.

Zámorského přesilovková trefa poslala Hradec do vedení

Hned v první minutě ohrozil branku Varů Richard Nedomlel, když vypálil ostrou střelu od modré čáry. Ta však zvlnila jen boční síť Závorkovy branky. V první velké šanci se ocitli také Západočeši. Lapšanský se dostal k dorážce na levém kruhu, ale branková konstrukce Hradeckých změnu stavu nepovolila. Z rozhozené obrany Východočechů chvíli těžily Karlovy Vary, ale později se samy oslabily, když se hákováním provinil Matic Podlipnik. Lvům se přesilová hra vydařila podobně jako v pátečním utkání. Tomáš Vincour nabil Petru Zámorskému, který prostřelil všechny hráče stojící mu v cestě – 1:0.

Chvíli po vstřeleném gólu se oba týmy tlačily do útoku, ale chyběla jim přesnost v rozehrávce. V druhé polovině první třetiny si ale slovo vzal znovu Mountfield, kterému se konečně podařilo dostat Západočechy pod tlak. Nejprve z mezikruží ostřeloval Závorku Petr Koukal, následně Dominik Graňák. Oba pokusy však karlovarský brankář zlikvidoval. Do snad největší šance Hradeckých se dostali Matej Paulovič s Danielem Rákosem. Paulovič však s přihrávkou váhal a Rákose nenašel v ideální střelecké pozici.

Tři minuty před koncem třetiny se puk do sítě Západočechů přece jen dostal. Po špatné rozehrávce Energie ve středním pásmu se ke kotouči dostal Matěj Chalupa a skvěle načasovanou přihrávkou pomohl Petru Koukalovi poslat touš do branky. Jen pět sekund před koncem první dvacetiminutovky fauloval Zámorský, a tak si hráči z lázeňského města přenesli přesilovou hru do druhé třetiny.

Dva zásahy ve dvou minutách poměr gólů nezměnily

Přesilová hra se svěřencům Martina Pešouta nedařila a hradečtí hokejisté se zvládali držet na puku. Aktivitu si přenesli i do rovnovážného stavu. Radek Smoleňák kroužil za brankou, ale jeho přihrávka na Petra Koukala do mezikruží byla zblokována holí obránce. Po faulu na Michala Dragouna dostali Hradečtí příležitost další početní výhody, kterou se jim ale proměnit nepodařilo. Místo toho se málem dostali do problémů, když Daniel Krejčí, naskakující z trestné lavice, sám unikal na Brandona Maxwella. Ten si s jeho střelou však bez problémů dokázal poradit.

I nadále Hradec působil aktivněji a neměl se k tomu pustit Karlovarské do akce. Do největší šance třetiny se propracoval Matej Paulovič, který si nabruslil na střelu, později ale jen objel branku a gólovou šanci v předbrankovém prostoru připravil Patriku Miškářovi. Skvěle chytající Závorka však v brankovišti čaroval a puk za svá záda projít nenechal.

Hradec se postupně stal dominantnějším celkem, o čemž svědčil i fakt, že do půlky zápasu ohrozili hosté hradecké zařízení pouze čtyřikrát. Naději se podařilo Energii vykřesat až v polovině zápasu při vyloučení Lukáše Vopelky, když si Michal Plutnar sjel na pravý kruh a překvapivou střelou překonal Maxwella – 2:1. Ačkoliv to vypadalo, že se Karlovy Vary budou tlačit za vyrovnáním, opět se prosadili Hradečtí. Ve 36. minutě si před brankou našel puk Juraj Bezúch a posunul ho Romanu Kukumbergovi, který svým prvním gólem v sezóně poslal Mountfield HK do vedení 3:1.

Hradečtí si dokráčeli pro šestou výhru v řadě

Dvoubrankové vedení se Hradec nesnažil jen ubránit, naopak po pěti minutách od začátku poslední dvacetiminutovky ještě navyšoval. Tomáš Vincour dostal puk do jízdy, osaměl před Závorkou a přesnou střelou nad lapačku nedal karlovarskému brankáři šanci – 4:1. Hradecký forvard s číslem 81 na zádech se následně propracoval do několika šancí, brankář Energie mu ale druhý zásah večera nedovolil.

Karlovarští se v posledních deseti minutách zápasu zvedli k závěrečnému náporu. Jakub Flek využil zmatků domácího týmu na útočné modré čáře a rozjel se sám na Maxwella. Dojíždějící Richard Nedomlel ale předvedl skvělý obranný zákrok a pomohl svému gólmanovi střelu zneškodnit. Špatná pasáž hradecké defenzívy vyústila v další únik hráče Karlových Varů, který zastavil Radovan Pavlík pouze za cenu faulu, po kterém bylo nařízeno trestné střílení. To si vzal na starosti Tomáš Havránek, který si Maxwella rozhýbal a střelou mezi betony snížil na 2:4.

Tlak Západočechů pokračoval, ale obrana Hradce je do větších šancí nepustila. V závěru zápasu mohl pátý gól Východočechů přidat Radovan Pavlík, mezi tři tyče se mu kotouč ale procpat nepodařilo. V posledních minutách si Mountfield svůj náskok pohodlně hlídal a před domácími fanoušky si došel pro šesté vítězství v řadě.