pá 12.9.2014 | Jan Vavřina

Skvělý vstup Hradce do ligy! Ve Vítkovicích ovládl přestřelku a veze výhru 5:3

V loňském roce se Východočeši mohli spolehnout na velmi produktivní elitní formaci, jinak tomu nebylo ani v prvním zápase ročníku 2014/15. Mountfield přečkal prvotní nápor Vítkovic, srovnal hru a přehrával svého soupeře. Domácí sice dokázali ve druhé části v rozmezí čtrnácti vteřin smazat dvoubrankové manko, na otočení skóre se ale nezmohli. Hradečtí vždy na obdrženou branku rychle odpověděli, a to byla cesta k úspěchu! Největší podíl na vítězství 5:3 nesou čtyři kanadské body Jaroslava Kudrny.

Mountfield přečkal úvodní nápor a udeřil

Nový ročník Tipsport extraligy začal ve vysokém tempu, od prvních minut byl k vidění svižný a bruslivý hokej, přerušovalo se minimálně. První velká šance přišla už po čtyřiceti vteřinách hry, když se ke střele zleva dostal Roman, Kantor se však blýskl rychlým zákrokem lapačkou. Podobně, avšak z druhé strany, to zkoušel Huna, jeho rána se však mezi tyče nevešla.

Vítkovice byly v útoku mnohem aktivnější, což dokazovala také kombinace první útočné formace, kterou na poslední chvíli zachránili vracející se hradečtí útočníci. Mountfield se k Šindelářovi prokousával jen těžko, proto to zkusil Jank alespoň zdálky. Ani jeho bomba však ke změně skóre nevedla.

Závěr první třetiny se odehrával především ve středním pásmu, brankáři tak mohli zůstávat v klidu. To změnila minutu před koncem až první hradecká formace, která navázala na skvělou loňskou formu. Slovák plácl do kotouče, dostal ho před Šindeláře, kde stál osamocen kanonýr Jaroslav Kudrna a nadvakrát domácího brankáře překonal – 0:1. S první třetinou v nové sezóně mohli být hosté výsledkově spokojeni, když vytěžili z minima maximum.

Skvělý nástup, špatný konec

První branka Východočechy hodně nabudila. Do druhé části vystoupili náporem, který nemohli Ostravští vydržet. Už po deseti vteřinách pálil od modré Frühauf, Šindelář jeho ránu ještě vyrazil hokejkou. Po velké šanci přišla přesilová hra, v níž Hradec udeřil podruhé.

První hradecká formace se dostala do stoprocentní příležitosti, ani jeden z útočníků však nedokázal skákající kotouč dostat za brankovou čáru. To však střídačku Hradce nemuselo mrzet, protože se o pár vteřin později přece jen radovala. Rychlou kombinaci zakončil Tomáš Mertl výjezdem před brankoviště, kde se kotouč odrazil do vzduchu a zapadl za dezorientovaného Šindeláře – 0:2.

Pár minut nato, při dvojnásobné přesilovce Vítkovic, byl v aréně několikrát slyšet ohlušující pískot. To když se pětice domácích nedokázala více než minutu vůbec prosadit přes trojici hradeckých bojovníků. V poslední pětiminutovce druhé třetiny si však vybral slabší chvilky také Hradec. V čase 35:44 byl na Kantorově brankovišti nejdůraznější Jan Káňa a snížil na 1:2, o čtrnáct vteřin později byl náskok Hradce smazán. Z podobné pozice se prosadil také Ondřej Roman – 2:2.

Východočeši se z této studené sprchy už do konce třetiny nedokázali vzpamatovat a mohli být nakonec rádi, že odešli do šaten za nerozhodného stavu, neboť měl dvakrát blízko ke skórování Olesz.

I ve třetí části padaly branky z dorážek

Také nástup do třetí třetiny měl tým Petera Draisaitla povedený. Po třiačtyřiceti vteřinách usměrnil baseballovou ulejvkou kotouč za brankovou čáru Jaroslav Kudrna, který se tak prosadil podruhé v zápase. Hradecké gól nakopl, byli aktivnější a odměnou jim byla další branka. Ta padla opět z dorážky, tentokrát se před brankovištěm domácích nejlépe zorientoval Rudolf Červený a Hradec vedl zase o dvě branky.

Kdo čekal od třetí třetiny opatrný hokej, ten se nedočkal. Na 3:4 snížil také druhou brankou v zápase Jan Káňa, tentokrát po milimetrovém pasu Szturce zpoza brány. Ani toto skóre nevydrželo dlouho. V 50. minutě se dokázal prosadit počtvrté v zápase elitní útok Mountfieldu. Tomáši Mertlovi, jenž se prosadil střelou z první, přihrával Kudrna, pro kterého to byl čtvrtý bod v zápase.

V závěrečné desetiminutovce se modrobílí hnali za snížením skóre – zkoušel to silou z úhlu Zíb, technicky z otočky Svačina, ale hradecká obrana už další skórování nedovolila. Východočeši tak na východě republiky i díky čtyřem gólům první pětky vybojovali cenné tři body za výhru 5:3.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel):
Vstup do sezóny jsme si představovali jinak. Udělali jsme moc individuálních chyb, i když jsme se vrátili do zápasu ze stavu 0:2 na 2:2. Hned v první minutě třetí třetiny uděláme další chybu, a je z toho gól. Dvakrát otáčet proti takovému mužstvu, jakým je Hradec, je velmi těžké. Chceme-li být úspěšní, nemůžeme se dopustit tolika individuálních chyb jako v tomto zápase.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Mám pocit, že jsme do druhé třetiny měli zápas jakžtakž pod kontrolou. Poté jsme ale začali ztrácet puky ve středním pásmu, nevraceli se k bráně. Tam nás Vítkovice právem potrestaly. Se štěstím jsme přečkali do druhé pauzy bez dalšího gólu. To, že jsme se do zápasu dokázali vrátit a vyhráli ho, beru jako pozitivum. Sezóna začíná, na obou stranách není všechno, jak by mělo být – je tam hodně nedostatků. Je ale samozřejmě dobré takový zápas na začátek vyhrát.