čt 21.2.2013 | Miroslav Fantal, Sanny Muharem

Skvělý vstup do série! Hradec pokořil Olomouc na jejím ledě 4:3

První čtvrtfinálové klání nabídlo vskutku zajímavou podívanou. Královští lvi si odvezou z hanácké metropole po prvním dvojzápase minimálně jednu výhru! Ve čtvrtek totiž zvládli velmi napínavý souboj, ve kterém už brzy prohrávali. Pak sice snížili, avšak olomoučtí Kohouti dokázali v první dvacetiminutovce odskočit na rozdíl dvou branek. Houževnatí Východočeši zlepšili ve druhé části hry pohyb a ve dvojnásobné početní výhodě se jim podařilo vyrovnat. Poslední perioda měla rozhodnout, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, nakonec se šest minut před koncem prosadil Patrik Moskal a rozhodl o královéhradecké výhře v poměru 4:3. Svěřenci trenéra Jiřího Kučery se tak ujali vedení v sérii 1:0.

Vlažný vstup Východočechů

Hradečtí ihned na začátku prvního čtvrtfinálového střetnutí darovali soupeři přesilovku, ze které inkasovali. V ní se totiž do černého trefil Lukáš Kucsera – 1:0. Olomoučtí hokejisté poté ovšem doplatili na vlastní nedisciplinovanost, když se v rozmezí necelých dvou minut nechali třikrát vyloučit. Výsledkem dlouhé dvojnásobné početní výhody lvů byla srovnávající branka z hole Vladimíra Říhy – 1:1. Vzápětí měla Mora velkou příležitost odskočit znovu do vedení, nařízené trestné střílení však neproměnil Herman.

Následně se ale ke slovu dostal opět domácí celek. Diviš našel mezi kruhy volného Jiřího Řípu, který zamířil přesně nad vyrážečku Luňáka – 2:1. Hanáci po vstřelené brance ožili a na branku Hradce se řítil jeden útok za druhým. Ujal se až ten ze začátku třinácté minuty, kdy chytrou střelou zvýšil vedení Zbyněk Hampl. Výsledkem 3:1 pro Kohouty první část skončila.

Hradec začal šlapat a vyrovnal

Zatímco v úvodních dvaceti minutách to bylo domácí mužstvo, které tvořilo hru, v prostředním dějství se této role chopili Východočeši. Ve třiadvacáté minutě hosté zásluhou exolomouckého Petra Haluzy snížili na rozdíl jediné branky – 3:2. Kohouti měli možnost reagovat v následujících minutách. Početní výhody však zůstaly nevyužity.

Svoji šanci navíc zahodil při standardním počtu hráčů na ledě Hampl. Slova se tak ujalo mužstvo z Hradce Králové, které si vynutilo fauly domácích hráčů. Východočeši tak znovu dostali výhodu dvou mužů v poli a dokázali ji využít. Srovnání ve chvíli, kdy Hanáci hráli pouze se dvěma hráči v poli, zařídil David Švagrovský – 3:3. Následné protesty domácího týmu byly zbytečné. V poslední minutě třetiny pak mohli Kohouti odpovědět nejlepším možným způsobem. Ani na třikrát se ovšem olomouckému kapitánovi Bartoňovi nepodařilo procpat puk za brankovou čáru.

Moskal rozhodl o výhře Královských lvů

Třetí dvacetiminutovka byla z obou stran opatrná, oba mančafty se snažily nechybovat. Na větší gólovou příležitost se tak čekalo až do poloviny třetiny, kdy se chytře uvolnil Tvrdík, na domácího brankáře si ale nepřišel. Ve čtyřiapadesáté minutě Hanáci zaváhali ve vlastním pásmu, nechali se soupeřem přehrát a Patrik Moskal rozhodl o osudu utkání – 3:4.

Olomoučtí hokejisté se poté marně snažili něco s výsledkem udělat, v samotném závěru zkusili i hru bez gólmana. Při důležitém buly ale nedokázali udržet pásmo a Hradečtí si jednogólové vedení pohlídali.

Petr Fiala (HC Olomouc):
Náš výkon byl jako na houpačce. Povedla se nám první třetina, pak jsme ve druhé části hráli mizerně, nechali jsme hosty příliš hrát. V poslední části Hradec spíše jen bránil, vyhazoval a čekal na šanci. Špatně jsme rozehráli, hosté se dostali na kotouč a asi půl minuty nás přehrávali, až jsme nechali hráče dorazit. Byla to laciná branka. Za stavu 3:4 jsme měli početní výhody a hráli jsme příliš nervózně. Play-off se nehraje na jedno utkání, měli jsme hrát za stavu 3:4 více v klidu. Ztráceli jsme hodně kotoučů. V power-play jsme nevyhráli vhazování a neusídlili jsme se v útočné třetině. Naštěstí se hrají čtyři utkání a doufám, že se poučíme a odehrajeme utkání celých šedesát minut konstantně.

Jiří Kučera (Královští lvi Hradec Králové):
Olomouc měla parádní začátek, už ve druhé minutě jsme dostali branku. Poté jsme vyrovnali ve dvojnásobné přesilovce. Domácí se opět chopili iniciativy a díky našim vyloučením se dostali do vedení 3:1. Nechávali jsme Olomouc dělat si, co chtěla, to jsme chtěli změnit. Museli jsme si něco říct a zlepšilo se to. Důležitá pro nás byla branka Haluzy, poté jsme vyrovnali ve hře 5 na 3, kdy jeden z domácích dostal pukem do nohy a musel odjet. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo vstřelí první branku.