st 12.11.2014 | Jan Vavřina

Šlágr kola pro Vervu. Hradci vydrželo vedení v Litvínově jen 76 vteřin

Do prvního zápasu druhé části letošního ročníku extraligy nevstoupil Mountfield na ledě Litvínova vůbec špatně, v osmé minutě se dostal po přesilovkové trefě Mertla do vedení. To však Hradečtí udrželi jen něco málo přes jednu minutu. Verva stihla ještě v první dvacetiminutovce skóre otočit, po zbytek zápasu si vedení celkem v klidu hlídala. I když Mountfieldu nejde upřít snaha, v 19. kole tahal za kratší konec provazu.

Na severu Čech nemohli hradečtí trenéři počítat s kvartetem zraněných hráčů. Mimo byl stále Knotek a Červený, k nim přibyl navíc Pospíšil a Dietz. Po více než měsíci naopak naskočil Peter Mikuš, který vytvořil druhou obrannou dvojici spolu se svým jmenovcem Frühaufem.

Na gól Hradce Verva rychle zareagovala

Hradec se vrátil do extraligového kolotoče po reprezentační přestávce zápasem v Litvínově a po třech minutách hry mohl jít do vedení. O rychlou dorážku za Francouze se snažil Šimánek, brankář Vervy ale napravil své předchozí zaváhání.

Ještě před polovinou první třetiny přišla série vyloučení a nakonec i dvojice branek. Hradec své oslabení zvládl dobře a vzápětí ve dvojnásobné přesilovce udeřil. Kotouč putoval na jeden dotek po ose Slovák – Šimánek – Mertl, a právě Tomáš Mertl z mezikruží, jako vůbec první letošní hráč, vstřelil Vervě na jejím ledě gól v početní výhodě – 0:1.

Vedení Hradci dlouho nevydrželo, naopak musel dotahovat. Už za 76 vteřin bylo srovnáno, to když využil zmatků v hradecké obraně zkušený Martin Ručinský, který dopravil puk do hradecké brány díky odrazu od hradeckého hráče – 1:1. Po dalších pěti minutách domácí skóre otočili. Peter Jánský se dostal do brejku, roztáhl Kantora a zamířil přesně mezi jeho betony. O další srovnání skóre se mohl zasloužit Kukumberg, to by ale musel mít před Francouzem více času i prostoru.

Hledání receptu na litvínovskou obranu

Mountfieldu se ve druhé části nedařilo, přes dobře bránící domácí se prokousával jen těžko. Naopak černožlutí si přenesli střeleckou formu i do druhé periody. Ve 27. minutě využil netradičně přesilovou hru Kamil Piroš. Litvínovský útočník si nabruslil na zadní tyč, kam dostal žabičku od Michala Trávníčka, a na jeden dotek ji dostal za Kantora – 3:1.

Kolem poloviny zápasu se hrálo především ve středním nebo hradeckém obranném pásmu, Francouz si tak mohl odpočinout. To Kantor se musel dvakrát během jedné minuty jen otáčet za sebe, branku si však postavil velmi dobře – střely z hole Hübla i Majdana skončily na jeho pravé tyči.

Po zbytek druhé dvacetiminutovky byli domácí na puku mnohem jistější, Hradec se ani nadále nemohl prosadit. A když už se dostal do slibné pozice Šimánek, zradila ho podruhé v zápase hůl.

Jasná územní převaha nevyužita

Hradec nechtěl nechat ležet body na litvínovském ledě, trenéři protočili sestavu, a na začátku třetí periody to bylo znát. Bohužel jeho útočnou snahu zastavovala spousta přerušení a především zblokovaných střel mimo dosah Francouze.

Hra začala mít zase spád před polovinou závěrečné části, aktivita a snažení Východočechů ale končilo, podobně jako v předchozím průběhu zápasu, na kvalitní defenzivě domácích. Hradečtí se vůbec nemohli dostat do střeleckých pozic a bez toho se branky střílí těžko.

Mountfieldu to zkrátka nelepilo. To se rozhodně nedá říci o domácích, na kterých byla znát herní pohoda. Trefil se i druhý olympijský vítěz na ledě – Jiří Šlégr. Zkušený bek propálil v přesilovce puk za Pavla Kantora podobně jako v roce 1998 za Patricka Roye, čímž dal konečnou podobu středečnímu utkání. Hradec padl venku potřetí v řadě a klesl ze čtvrté příčky na pátou.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov):
Věděli jsme, že soupeř má výborné organizované mužstvo. Už loni hráli výborně a měli jsme z tohoto zápasu takový zdravý respekt. Jsem rád, že se nám to podařilo. První a třetí třetinu byl Hradec aktivnější a byl více na puku. Nám se podařilo dát nějaké góly z přesilových her a to rozhodlo zápas. Jsme moc rádi za tři body.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Chyběla nám kvalita prosadit se v tomto zápase. Litvínov nás nepustil skoro do ničeho. V průběhu utkání jsme možná vypadali opticky a hokejově lépe, ale víceméně jsme před bránou neměli vůbec nic. Potom jsme dali gól v přesilovce pět na tři, ale s tím nemůžeme tady v Litvínově vyhrát. Domácí nás kontrolovali po defenzivní stránce, a proto je ten výsledek takový, jaký je.