so 13.8.2022 | Tomáš Prodělal, Jan Vavřina | Foto: Red Bulls Salute

Snový vstup do sezony. Lvi přejeli Mnichov 7:1 a jsou ve finále

Zahřívací zápas? Kdepak! Hradečtí hokejisté zahájili přípravné období ostrou prověrkou, kterou zvládli na výbornou. Proti jednomu z nejlepších německých týmů, Mnichovu, předvedli skvělý start, v prvním dějství nasázeli čtyři góly. Red Bull poté snížil, jenže Lvi přidali další tři zásahy a zvítězili 7:1! Do sezony tak vkročili pravou nohou a zajistili si účast v nedělním finále.

Do úvodního zápasu sezony nastoupil v brance Henri Kiviaho, první útočnou trojici tvořili minulým ročníkem prověření Jordann Perret, Kevin Klíma a Aleš Jergl. Ve druhé řadě vedené Jakubem Lvem se představily posily Marek Zachar a Oliver Okuliar. Pouze z tribuny sledovali zápas Richard Nedomlel a Martin Štohanzl.

Čtyřgólový hradecký uragán

V nervózním úvodu zápasu měli navrch Mnichovští, ale na pečlivě bránící Východočechy recept nenašli. Po pár minutách se hra vyrovnala, Aus den Birken musel řešit ošemetná nahození od Michaela Gaspara a Radka Pilaře. Lvi postupně získávali více ze hry, střely švihem Lalancetta a Kellyho Klímy sice ještě místo určení nenašly, ale z následující akce už se radovali. Po přistrčení Marka Zachara se do puku na modré opřel Filip Pavlík, hostující gólman touš neudržel, a tak Jakub Lev dorážel do poloprázdné branky – 0:1.

Tým zpod Bílé věže získal novou krev do žil a za minutu slavil podruhé téměř totožným gólem. Nahození Rivera Rymshy dopravil za marně se natahujícího brankaře Christophe Lalancette – 0:2. Radost poté utlumilo zranění Aleše Jergla, který po nárazu do mantinelu musel zamířil do kabin. Na ledě se také objevili první strkanice, Jakub Lev si s Ryanem McKiernanem dali navzájem přičichnout k rukavicím, vše se ale obešlo bez trestů. Následně Radovan Pavlík nakopl své motory a dostal se až před německého reprezentanta, bekhendový blafák však úspěch neslavil. Po třinácti minutách poprvé více zahrozil také tým z Bavorska, přihrávku zpoza branky do ideální pozice hostující útočník krotil marně.

Po komerční přestávce hrála Sweet Caroline již po třetí, Kelly Klíma přihrál před brankoviště Michaelu Gasparovi a ten procedil puk za záda Aus den Birkena kolem bližší tyče – 0:3. Hosté mohli snížit v přečíslení tři na dva, ale Maxmilian Kastner Kiviahovu branku přestřelil. Tři minuty před koncem dostal k dispozici Mnichov početní výhodu, ani v té se neprosadil, naopak těsně před vypršením trestu inkasoval. Kevin Klíma ujel po křídle a ranou golfákem pod břevno nedal Aus den Birkenovi šanci – 0:4. Do kabin tak šli Lvi mnohem spokojenější.

Přesilovky vrátily Mnichovu naději

V úvodu druhé třetiny se hra zklidnila. Mnichov se snažil útočit, narážel však na pravidla o icingu a postavení mimo hru. Hradečtí si při vyloučení Trevora Parkese mohli vyzkoušet přesilovou hru a nesehráli ji vůbec špatně, ranami z kruhu to neúspěšně zkoušeli Jérémie Blain a Nikita Ščerbak, při skrumáži před brankou zachránilo Mnichov před pátým inkasovaným gólem břevno. Po vypršení trestu vyslal při přečíslení svou pověstnou bombu Filip Pavlík, německý reprezentant ji i přes obtíže zastavil.

Před polovinou zápasu byl Mnichov blízko snížení, díky skvělé přihrávce Austina Ortegy zívala před Maximilianem Kastnerem úplně prázdná branka, ten ji však z metru trestuhodně netrefil. Po ubráněném oslabení německého maskovaného muže pořádně vyděsil Konrad Abelthauser, který si Smoleňákův pas málem srazil do vlastní sítě. Na druhé straně se krásná individuální akce Andrease Edera obešla bez zákroku hradeckého gólmana.

Pozornost musel finský brankář prokázat proti střelám Justina Schütze a Nicolase Appendina. Z následného buly už Mnichov udeřil, Austin Ortega si navedl puk na střed a ranou kolem lapačky finského maskovaného muže dokázal, proč byl vloni nejlepším střelcem týmu z alpského podhůří – 1:4. Tlak Němců umocněný další přesilovkou Hradečtí i díky jistému Kiviahovi přečkali. V závěru to po buly střelou mezi betony zkoušel Kelly Klíma, skóre už se ale nezměnilo.

Hradec suverénně dokráčel k první výhře

Po úvodním tlaku Mnichova předvedla hradecká třetí lajna krásnou rozborku – sborku. Po nádherné přihrávce Nikity Ščerbaka uklidil puk do brány Radek Smoleňák – 1:5. Při dalším střídaní předvedl efektní kličkovanou na modré Lukáš Cingel, následné nahození Aus den Birken vyrazil. Na druhé straně předvedl krásnu stahovačku Trevor Parkes, Hradečtí však jeho střelu zblokovali. Další průběh hry ozdobila férová bitka mezi Chrisem Desousou a Kevinem Klímou, ve které byl úspěšnější mnichovský útočník.

Ze souboje vzešla další početní výhoda pro bavorský tým, která díky aktivnímu přístupu Lvů zůstala nevyužita. I po jejím vypršením se Němci snažili s výsledkem ještě něco udělat, ale lámali si zuby o hradeckou obranu a finskou zeď v brance. Henri Kiviaho si nejlepší zákrok večera připsal proti Filipu Varejckovi, jehož střelu po haškovsku vyrazil.

Mnichov se stále nehodlal vzdát a zkusil hru bez brankáře. Na minutu zamkl Východočechy v obranném pásmu, ale kýžený efekt to nepřineslo. Hradecká aktivní obrana stále nepouštěla soupeře do výhodných střeleckých pozic. Tři minuty před koncem ujeli Lvi vstříc prázdné brance, kde Radek Smoleňák jako poděkování naservíroval puk Nikitu Ščerbakovi a ten bez problému zamířil doprostřed odkryté klece – 1:6. Tým ze soutoku Labe s Orlicí stále neměl dost, Christophe Lalancette vyhrál buly pro Nikitu Ščerbaka a ten přidal svůj druhý gól v zápase – 7:1. Hradečtí se tak mohou těšit na nedělní finále, které začne v 19:00.

Henri Kiviaho 60 28 1 27 96,43 0 0

Soupeř byl po většinu zápasu o něco rychlejší, lépe organizovaný a silnější u mantinelu. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru, ale Hradec byl pořád rychlejší kolem brány, my jsme byli pomalí. Po první třetině se ztrátou čtyř gólů bylo těžké se vrátit do utkání. Dobré znamení bylo, že jsem neměl pocit, že by to někdo vzdal. Takové vedení soupeře nás popravilo, i když další dvě třetiny jsme hráli o dost lépe. Ale nebyli jsme od začátku tak dobře připraveni jako Mountfield. V dalším zápase potřebujeme změnit hru a získat vedení. Soupeř si zasloužil vysokou výhru.

Jsme rádi, že za sebou máme první zápas v sezoně, a ještě k tomu vítězně. Měli jsme skvělý vstup do utkání a vůbec celou třetinu hlavně z pohledu produktivity. Konečný výsledek je nádherný, ale až tak neodpovídá hře, tak jednoznačný zápas to nebyl. Řekl bych, že to bylo vyrovnané, ale my dávali na rozdíl od soupeře góly. Aleš Jergl si pravděpodobně podvrtnul kotník a až podrobnější vyšetření ukáže, jak je to vážné.