pá 19.1.2018 | Petr Šatalík

Souboj o druhé místo pro Hradec! Brno přetlačil 4:3 v prodloužení

Nelehký zápas čekal na tým z města pod Bílou věží. Brněnská Kometa patří tradičně k nepříjemným mužstvům, což potvrdila i v dalším duelu. Hradec v souboji třikrát vedl, ale Moravané zvládli pokaždé srovnat, na 3:3 dokonce pouhých 9 sekund před koncem třetí třetiny. Lvi ale bojovali až do konce a v prodloužení rozhodli zásluhou Gregorce o svém vítězství. Z neoblíbeného protivníka se tak pomalu začíná stávat soupeř, na jehož led jezdí Východočeši rádi. V této sezóně zde vyhráli obě střetnutí.

Východočeši udělali v sestavě oproti duelu se Spartou několik změn. Do branky se vrátil Patrik Rybár, Jaroslav Pavelka se usadil na střídačku. V útoku nenastoupili Jiří Šimánek či Roman Kukumberg, jejich místa zaujali Jaroslav Bednář a Tomáš Zigo.

V úvodu dominovali Moravané a brankář Hradce

Lepší start předvedla Kometa, Vincour přihrál z levého kruhu na osu hřiště Zaťovičovi, jenž vystřelil z první, ale Rybár měl lapačku v pohotovosti. Lvi vzápětí odpověděli vlastní šancí, v mezikruží se úplně sám před gólmanem Brna zjevil Vopelka, který si však nedokázal neposedný puk zpracovat. Následně se hnal kupředu Haščák, jenže brankáře Mountfieldu svou ranou přes beka nepřekvapil.

Moravané si dokázali vytvořit tlak i dostatek šancí, Rybár ale kryl i tvrdý projektil Hrušky z větší vzdálenosti. O malou chvíli později se na levém kruhu vytočil Vincour, jenže i jeho rána skončila jen v rukavici hradeckého brankáře. V stoprocentní šanci pak selhal Dočekal, kterému sice Čermák přihrál k tyči před odkrytou klec, jenže forvard Komety kotouč hokejkou netrefil. Mountfield směrem dopředu moc nepředvedl, i když se dostal za půlící čáru, Langhamer práci neměl.

Až po konci první desetiminutovky se Lvi osmělili, Látal vyjel z levé strany a osamocen stál proti brankáři Komety, jeho svatyň však trefit nedokázal, stejně jako o chvíli později Bednář. Závěr dějství pak znovu opanovali Brňané, jenže s přehledem chytajícího Rybára nezaskočila ani tvrdá rána z vrcholu levého kruhu v podání Krejčíka. Oba celky tak putovaly do kabin za bezbrankového stavu.

Radost Lvů trvala jen 60 sekund

Druhou třetinu začali Hradečtí dobře, Červený šikovně přihrál bekhendem z pravého kruhu doleva na Koukala, který však svou ranou našel jen náruč, kterou Langhamer puku nastavil. Kometa již nepůsobila tak dominantním dojmem jako v prvních dvaceti minutách, až po delší době se ke střele od modré dostal Němec, ale jeho pokus mezi tři tyče nemířil.

Na druhé straně pak opět zapracovaly rychlé nohy Látala, jeho pokus však Langhamer dokázal vyrazit před sebe a o zbytek se již postarala defenzíva Komety. Poté ale obránci Brna zaspali. Cingel přiklepl puk na vrcholu kruhů Zámorskému, který napřáhl hokejku ke stropu haly a vyslal tvrdou pumelici. Gólman Moravanů puk neudržel, upustil jej před sebe, kde ho nadvakrát dorazil do brány Andris Džerinš – 1:0. O situaci se sudí krátce poradili s videorozhodčím a gól uznali.

Radost Hradce však trvala jen šedesát sekund. Poté Vojtěch Němec zavezl kotouč do rohu, poslal přihrávku do předbrankového prostoru, kde se zcela osamocen zjevil Tomáš Malec, jenž pohodlně skóroval pod horní tyč – 1:1. Brno mohlo rychle zápas otočit, ale nebezpečná rána Erata z pravého kruhu skončila jen na betonu brankáře Rybára. Díky tomu byl stav i po čtyřiceti minutách nerozhodný.

Ve třetí třetině se s góly roztrhl pytel

Lvi vlétli do třetího dějství jako skutečné šelmy, na vrchol pravého kruhu si vybruslil Zámorský, který tvrdou ranou prověřil pozornost brankáře Komety. O chvíli později už byl Langhamer krátký. Džerinšův pokus vyrazil jen před sebe, Bednář našel u pravé tyče rychlou přihrávkou číhajícího Lukáše Cingela, jenž pohodlně dopravil puk do sítě – 2:1. Brno ale ani tentokrát nenechalo hradeckému vedení dlouhého života, Krejčíkova rána od modré však nejprve pouze orazítkovala tyč za Rybárem.

Pak však Vincour nastřelil z levého mantinelu kotouč do prostoru před brankovištěm, puk vyletěl do vzduchu, odkud ho hokejkou trefil Martin Zaťovič, jenž baseballově srovnal na 2:2. Jenže Hradec také dokázal, že je schopen rychle reagovat. Cingel přihrál zprava do prostoru mezi kruhy Andrisi Džerinšovi, který prostřelil Langhamera také díky tomu, že na gólmana Brna spadl Gregorc, jehož pád zapříčinil Hruška. Sudí se i o této situaci poradili s videem a následně gól uznali – 3:2.

Největší šanci na vyrovnání Moravané dostali, když bylo nařízeno trestné střílení po faulu na Martina Erata. Kapitánovi Komety však kotouč z bekhendu sklouzl a Rybár ho v poklidu přikryl rukavicí. Když už to vypadalo, že všechny body poputují na východ Čech, odvolalo Brno gólmana. Zaťovič přihrál skrz celé pásmo Martinu Nečasovi, jenž ranou z levého kruhu k přední tyči srovnal na 3:3. Na další akce už čas nezbyl, branka padla 9 sekund před sirénou, pročež byl výsledek utkání i po šedesáti minutách nerozhodný.

Hradec udržel druhou příčku a získal bod navíc

V prodloužení si nejprve z levé strany šikovně vyjel Ondřej Němec, ale svou střelu skrz betony Rybára neprotlačil. Brňané byli aktivnějším celkem, ránu Nečase z osy hřiště ale zblokovala defenzíva Mountfieldu. A pak přišel rozhodující moment, Červený unikl s Blažem Gregorcem do situace dvou proti jednomu. První jmenovaný vypálil, puk prošel skrz betony Langhamera a zůstal ležet před čárou, za níž ho doklepl obránce Východočechů. Hradec tak uhájil druhé místo v extraligové tabulce.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Bylo to nadstandardní extraligové utkání s výbornou kulisou hrané ve skvělém tempu. Je škoda, že jsme nedali gól už v první třetině, i když Hradec přijel s výbornou defenzivní taktikou. Od té druhé jsme doháněli vždy soupeře. Povedlo se nám to poprvé i podruhé, pak ale za stavu 2:2 nám soupeř ujel a výsledkově zase utekl. Dostali jsme gól, ale kluci se nevzdali, nakonec z tlaku vyrovnali doslova za minutu dvanáct. Škoda prodloužení, byli jsme lepší, aktivnější a stříleli jsme, pak ale přišel jeden odražený kotouč a soupeř rozhodl. Nemáme se za co stydět a i když jsme po dlouhé době prohráli, tak jsme prohráli se ctí, navíc máme bod a teď jdeme dál.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Byl to zápas, který měl parametry play off. Soustředili jsme se na obrannou část hry a ta se nám dařila. Oba brankáři podali v celém zápase výborný výkon. Jestli je něco, v čem ještě můžeme být lepší, tak jsou to přesilovky. Ty se nám dnes moc nedařily. Na konci jsme při hře soupeře bez brankáře udělali chybu a domácí vyrovnali. Klukům však i tak za dva získané body patří velký dík.