ne 10.9.2017 | Lenka Jonešová

Souboj semifinalistů zvládlo lépe Brno. Mountfield mu podlehl 2:4

Opakování loňského semifinále play off. I tak by se částečně dal nazvat nedělní duel, ve kterém Mountfield na svém ledě vyzval Kometu Brno. Ta však hned v úvodu rychlým gólem ukázala, že Hradci nedá nic zadarmo. Když navíc ve 26. minutě vedla již o tři branky, šlo do tuhého. Domácí posléze sice z hole Červeného prolomili střeleckou nemohoucnost, hosté však dokázali odskočit už na 1:4. Hradečtí si do konce duelu připsali už jen jednu branku, proto si Brněnští odvezli všechny body za výhru 4:2.

Hned ve druhém kole letošního ročníku Tipsport extraligy došlo na souboj dvou loňských semifinalistů play off. Domácímu Mountfieldu se totiž postavil houževnatý celek Komety Brno.

Kometa udeřila hned v úvodu

Že na Hradecké nečeká nic lehkého, bylo jasné hned od úvodního vhazování. Hostujícímu celku se navíc vydařil skvěle vstup do zápasu, když hned v první minutě otevřel skóre Ondřej Němec, jenž z pravého kruhu přesně zavěsil do horního růžku – 0:1. Uplynulo pouhých pár sekund a Kometa mohla navýšit své vedení podruhé.

Do vyložené šance se dostal Tomáš Vincour, jenž zkoušel najít skulinku pod Sedláčkovou lapačkou. Hradecký strážce svatyně ale pohotovým zákrokem zavřel všechny mezírky své klece. Vytáhlý forvard měl hlavní slovo i u další akce. V té si hráč s jedenaosmdesátkou vybruslil do pravého kruhu a střelou nad rameno chtěl překonat Sedláčka. Hradeckého muže v masce ale zachránila horní tyč jeho klece.

V 10. minutě přišla příležitost pro Mountfield. Dvořák dobře našel Miškáře, který se přes všechny čáry hnal na Čiliaka. Ten byl ale pozorný a Miškářovu střelu zneškodnil. Posléze ho následoval Gregorc, jenž na nic nečekal a od modré vyslal prudkou ránu. Ani ta však za zády gólmana hostů neskončila.

Tři branky hostů a konec střeleckého půstu Mountfieldu

Jak Kometa vstoupila do první dvacetiminutovky, tak také začala tu druhou. Znovu totiž udeřila hned v úvodní minutě, když střela Tomáše Svobody propadla Sedláčkovi pod betony až za brankovou čáru – 0:2. Hradečtí však neskládali zbraně a chtěli konečně prolomit sérii bez vstřeleného gólu. Jenže udeřili znovu hosté. Marcel Haščák obral v pásmu jednoho z hradeckých hráčů a svižnou střelou prostřelil bezmocného Sedláčka – 0:3.

Nápor moravského celku pokračoval i nadále. Mountfield se snažil tlaku Komety kontrovat, stále se mu však nedařilo na delší dobu zakotvit před třemi tyčemi Marka Čiliaka. Vyvrátit to mohl Džerinš, jenž ujel brněnským bekům a řítil se na brněnskou bránu. Gólman hostů ale přečetl Džerinšův záměr a černou pryž zachytil ve výstroji.

Zanedlouho však domácí do konce utkání přišli o Lukáše Cingela a naskytla se jim tak dlouhá pětiminutová přesilovka, kterou následoval další trest hostů. Uběhlo deset sekund, když Bednář nádherně našel Rudolfa Červeného, který poprvé překonal Čiliaka – 1:3. Jenže Kometa stihla do konce třetiny z hole Jana Hrušky udeřit znovu – 1:4.

Mountfield dotahoval ztrátu marně, body bere Brno

Do závěrečné periody sáhli hradečtí lodivodi ke změně v brankovišti. Sedláčka mezi třemi tyčemi nahradil Jaroslav Pavelka. Ten nepobyl v bráně dlouho a hned musel předvést svůj brankářský um, jemuž nadvakrát nechal vyniknout střílející Svoboda. Čas ubíhal a Hradečtí se tak snažili vsítit kontaktní branku.

Červený vybojoval kotouč na hranici útočného pásma a po výměně s Džerinšem z mezikruží prověřil Čiliakovu pozornost. Brankář Komety však dalším úspěšným zákrokem odolával střelám hradeckých hokejistů. Hosté bránili svůj náskok, čemuž odpovídalo i tempo hry. Jenže Hradečtí se tlačili do brány a po zásluze byli přeci jenom odměněni.

Bedřich Köhler se vrátil z trestné lavice a odčinil svůj prohřešek nejlépe, jak mohl, když Cibulskisovu ránu od modré tečoval mimo dosah Čiliaka – 2:4. Domácí se snažili o vyrovnání, Brněnští si ale vypracovaný náskok dobře hlídali. Hradec se navíc v závěru musel bránit ve čtyřech, což značně oslabilo šance domácích na body. Mountfield tak podlehl brněnským hokejistům 2:4.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Podali jsme špatný výkon. Inkasovali jsme hned v první minutě, nevím, jestli měl ten gól na nás takový dopad. Deset minut nám ale trvalo, než jsme se dostali do zápasu a aspoň trošičku vyrovnali hru. Úplně stejný úvod se ale opakoval ve druhé třetině, kdy jsme inkasovali druhý gól. Tím na nás sedla nervozita, nedali jsme si pořádnou přihrávku, a to nás v podstatě provázelo až do konce zápasu. Kometa si průběh kontrolovala, gólem na 1:3 jsme to trochu zdramatizovali, ale potom jsme dostali čtvrtý a ten definitivně rozhodl o výsledku. Potom už jsme jenom korigovali.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Měli jsme výborný vstup do zápasu. Hned v první minutě jsme dali branku, měli jsme výborný pohyb. Ještě další tři gólové situace jsme nevyužili. I ve druhé třetině byl úvod z naší strany výborný, dobře jsme bruslili a dali dva góly. Jedinou těžkou chvíli jsme zažili při pětiminutovém oslabení, kdy jsme šli na dvě minuty do tří. Tam nám dal Hradec gól, ale i přesto myslím, že jsme to oslabení zvládli velmi dobře. Třetí třetinu jsme hráli zodpovědně, nepouštěli jsme Hradec do nějakého velkého tlaku ani šancí, i když jsme po šťastné teči dostali gól. Zápas jsme díky vynikajícímu pohybu a hře celého mužstva zvládli na výbornou.