pá 30.11.2012 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Starší dorost přesvědčivě porazil Písek a stále drží naději na první čtyřku

První část extraligy staršího dorostu začíná finišovat a Hradečtí nyní potřebují každý bod. Ve 23. kole doma přivítali Písek. Už v první minutě sice svěřenci Petra Luštince prohrávali, ale nakonec zápas proměnili v jednoznačnou záležitost. Přesvědčivou výhru Hradce 7:2 režíroval Daniel Voženílek, který k vítězství přispěl šesti kanadskými body – čtyři branky sám zařídil a dvě připravil pro své spoluhráče! Ke klíčovému duelu zajíždějí hradečtí mladíci hned v sobotu. Utkají se totiž s Českými Budějovicemi, které aktuálně hájí čtvrtou postupovou příčku.

Úvod jako když střelí

Kdo z diváků přišel na stadion až po čtyřech minutách hry, musel litovat. Na kostce tou dobou totiž svítilo skóre 2:1! A tři góly v prvních třista sekundách nebyly to jediné zajímavé, obsahovaly ještě obrat domácího týmu. V čase 00:59 totiž šel do vedení Písek, když Daniel Schwamberger v úniku odolal dotírání faulujícího obránce domácích a v tísni dokázal protlačit puk do branky – 0:1.

Písek byl v začátku jasně lepší, klidně mohl ještě přidat další gól a pak by se třeba zápas odvíjel jinak. To jsou ale jen kdyby. Jakmile Hradec poprvé přejel útočnou modrou čáru, hned z toho bylo gól! Debutant Martin Hejna z rohu trochu nechtěně přihrál o brankovou konstrukci Danielu Voženílkovi, jenž tyč tentokrát využil o odrazu do toho správného prostoru. No a když půl minuty nato z podobného místa zamířil ke druhé tyčce Daniel Klemenc, hosté byli dokonale opařeni – 2:1!

Předváděná hra se musela všem příznivcům líbit, i když pravda, trenérům o trochu méně. Ještě celkem brzy po gólech mohl srovnat Lukáš Volf, v úniku ale narazil na Františka Veselého, který se tou dobou už rozchytával.

Okamžiků, které by si zasloužily přívlastek gólové, následovalo v první třetině dost a dost. Hradec třeba nevyužil přečíslení dva na jednoho a o pár sekund později Písek dokonce tři na jednoho, pak zase domácí nedostrkali puk do brány ani po celé řadě možností. Přesilovky takto přinesly šance Hejnovi s Klemencem či Voženílkovi. Marek Mazuch ale byl pokaždé na správném místě, stejně jako jeho protějšek Veselý, když v záveru třetiny dopředu prchnul zase Lukáš Volf.

Voženílek zkompletoval hattrick

Po přestávce se hra přece jen trochu uklidnila. Ovšem to platilo jen do 27. minuty. Hostující celek měl přesilovou hru, kterou nedokázal zužitkovat, ba naopak z ní inkasoval. Daniel Voženílek se nebál a suverénně se vydal na útočnou akci. Dokázal se dostat až před hostujícího brankaře, kde jej bekhendovou kličkou překvapil, a svým druhým gólem tak navýšil vedení domácího celku – 3:1.

Přesilovka byla pro Písek spíše noční můrou než dobrou příležitostí ke vstřelení gólu. To zapříčinila i další akce Daniela Voženílka, který využil nerozvážnosti v písecké obraně. Při návratu svého spoluhráče Malinského totiž zůstal zcela osamocen před brankou, kde svou střelou k bližší tyči rozvlnil síť Mazucha, a završil tak hattrick – 4:1!

Další početní výhody pro obě strany ještě nic zvláštního nepřinesly. Následující písecký faul ale nabídl domácím přesilovku, která už využita byla. Radek Pilař střelou z dálky našel mezírku mezi betony Mazucha, který se nestihl dostat na led včas – 5:1. To už bylo na brankáře hostů příliš a Marka Mazucha nahradil Jan Pechek. Domácím museli být se čtyřbrankovým náskokem do třetí periody víc než spokojeni.

Gólové hody pokračovaly i ve třetí části

Začátek třetí třetiny znovu vyšel lépe Hradeckým. A to tím nejlepším možným způsobem. Radek Pilař našel zpoza branky najetého Daniela Voženílka, který měl už lehkou práci a puk poslal počtvrté v zápase za brankovou čáru – 6:1! Voženílek byl k nezastavení, Písek na něj rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Další gól mohl vsítit ve 44. minutě, jenže v samostatné akci se tentokrát nedokázal prosadit.

Při letmém pohledu na jednoznačný stav by se mohlo zdát, že hradecký brankář neměl moc práce. Skutečnost byla ale naprosto opačná! František Veselý na ledě postupem času zářil čím dál víc, nebýt jeho, mohl by se zápas klidně zvrtnout v oboustrannou přestřelku. Takhle zůstalo v drtivé většině případů jen u střeleckých pokusů, kterých měli hosté v součtu dokonce víc než jejich soupeř.

Přece se ale Písek v průběhu třetí třetiny ještě dočkal snížení. Se závěrem přesilovky se k puku v mezikruží dostal Matěj Kajtman. Na nic nečekal a přesnou švihovkou ho poslal nechytatelně ke vzdálenější tyčce hradeckého brankaře – 6:2.

To ale jen nabudilo Východočechy k dalšímu gólu. Po minutě byl v jasné pozici faulován Radek Pilař a rozhodčí ponechal domácím výhodu, ve které se kotouč dostal na modrou ke Štěpánu Havránkovi. Hradecký bek nahodil puk na branku a možná i k jeho překvapení skončil černý nesmysl až v síti – 7:2.

Příležitosti v obou koncových pásmech pokračovaly, hlavně František Veselý musel být neustále ve střehu. Ani on, ani jeho protivník už ale za svá záda žádný kotouč nepustili. Na hradeckém zimáku se zrodil nečekaně vysoký, leč nakonec zasloužený výsledek.

Petr Luštinec (Královští lvi Hradec Králové):
Nastoupili jsme v hodně oslabené sestavě, ale k zápasu jsme přistoupili zodpovědně. Ve čtvrtek jsme dali dokupy tři pětky, něco jsme nacvičili, a zase se nám to vyplatilo. Hráli jsme to samé co minule v Písku a slavili jsme s tím úspěch. Jsme rádi, že kluci zápas odmakali, naši taktiku přijali a poctivě ji dodržovali.