pá 4.3.2016 | Jan Kousal, Lukáš Štěrovský

Starší dorost v Liberci ztratil dvoubrankové vedení a prohrál i druhý osmifinálový duel

Druhý osmifinálový zápas v Liberci se přitom pro starší dorostence vyvíjel dobře. Ti zásluhou Dvořáka brzy získali dvoubrankové vedení, jenže domácí pět vteřin před koncem první třetiny snížili. Srovnání Severočechů pak přišlo v dobu, kdy do ukončení utkání zbývaly jen tři minuty a dvě vteřiny. V prodloužení se zaskvěl Vomáčka, když vychytal trestné střílení, a duel tak i díky němu dospěl až do nájezdů. Ty nakonec dopadly lépe pro domácí, kteří se ujali vedení 2:0 na zápasy. Další klání je na programu v pondělí.

V úvodu druhého osmifinálového utkání se oba týmy dlouho oťukávaly a na první přerušení se čekalo až do 6. minuty. Ještě před tím ale domácí mohli otevřít skóre. Hradečtí propadli ve středním pásmu, čímž se Tygři dostali do přečíslení tři na dva. Wiencek zleva nabil na osu hřiště Nezbedovi a ten přízemní ranou zápěstím pořádně protáhl gólmana Vomáčku, který betonem vyrazil jen Wiencekovi, jenž ale z ostrého úhlu nedopravil kotouč za brankovou čáru.

Hokejisty Mountfieldu nakopla první přesilovka utkání. Tu sice Východočeši využít nedokázali, ale de facto vzápětí vyvinuli na hranici Žajdlíkova brankoviště pořádný tlak, ze kterého rezultovala pořádná mela, v níž se nejlépe zorientoval Jaroslav Dvořák. Ten pohotovou dorážkou zblízka otevřel skóre – 0:1.

Po čtvrthodině hry to s Libercem vypadalo ještě hůře. Žajdlík přišel o hokejku, což ho rozhodilo natolik, že později nedosáhl na pokus Jaroslava Dvořáka z mezikruží – 0:2. Liberečtí se otřepali až těsně před koncem první dvacetiminutovky. Chrtek našel od levého mantinelu na modré čáře Martina Starostu, jehož přesně mířená rána pět vteřin před sirénou zapadla k pravé tyči – 1:2.

Prostřední část se nesla v podobném duchu jako opatrných úvodních pár minut první periody. Oba celky se snažily hrát bez chyb a to se jim poměrně dařilo. V obranách vznikalo jen minimum okének, ani jedna strana si však nedokázala vypracovat brankovou příležitost. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:2.

Na začátku třetí části měl obrovskou příležitost Jiří Průžek, když unikal sám na brankáře. Toho si sice položil ukázkovým blafákem, následně ale nepřehodil Vomáčkův beton. O další dobrou příležitost se postaral trochu nečekaně obranný pár Eichler – Turský. První jmenovaný se protáhl do útočné třetiny podél levého mantinelu a hledal svého parťáka, který si mezi hostujícími beky dobře sjížděl do předbrankového prostoru. Přihrávku na něj ale na poslední chvíli srazil jeden z Hradeckých.

Hosté pak mohli definitivně zlomit liberecký odpor v přesilovce pět na tři, v níž ale na domácího gólmana vůbec nevystřelili. Další obrovskou příležitost připravil Hradci omylem sám Žajdlík, který nahrál před prázdnou bránu napadajícímu hráči Mountfieldu. Ten byl ale minelou brankáře šelem tak překvapený, že ve stoprocentní šanci trestuhodně selhal. A přišel trest! Petr Wiencek se ve vlastním obranném pásmu nadechl k neskutečné individuální akci, během níž si vychutnal hradeckého beka v souboji jeden na jednoho i skvěle chytajícího Vomáčku – 2:2. Jeho branka nakonec poslala zápas do prodloužení.

V něm mohl rozhodnout Průžek, který byl hned zkraje nastaveného času faulován v samostatném úniku, za což rozhodčí nařídil trestné střílení. Liberecký útočník ale vůbec netrefil bránu. O vítězi druhého osmifinále tak musely rozhodovat samostatné nájezdy. V nich uspěl jako jediný střelec domácí útočník Jan Jeník – 3:2. Svěřenci trenéra Kudrny tak dokonali famózní obrat a díky své bojovnosti vybojovali první mečbol. První příležitost proměnit ho budou mít naši hráči v pondělí na ledě soupeře.

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec):
Hradec chtěl odčinit včerejší porážku, takže vstoupil do utkání velice dobře a první třetinu byl lepší, především v osobních soubojích. Od druhé třetiny jsme se začali postupně zlepšovat i my. Kluci hodně přidali, začali jsme získávat převahu na naši stranu a vyvrcholilo to třetí třetinou, myslím si zaslouženým vyrovnáním. Zápas byl nádherný a jsem šťastný, že jsme urvali druhé vítězství. Myslím si, že jsme celé prodloužení byli lepším týmem a že vítězství viselo na vlásku. Jsme strašně rádi za nájezdy a chceme pochválit naši velikou oporu Matěje Žajdlíka. Velkou pochvalu ostatně zaslouží dnes celý tým, protože dneska jsme výhru doslova urvali obrovskou silou a nasazením. Jsme na kluky nesmírně pyšní, je neskutečný zážitek trénovat takovýto mančaft.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Bylo to bojovné utkání, typické pro play off. Bohužel za stavu 2:0 jsme dostali gól pět vteřin před koncem první třetiny. Poté jsme víc bránili, sice jsme byli o trochu horším týmem, ale nahrazovali jsme to bojovností. Zápas bychom dovedli k vítězství, ale opět rozhodla individuální chyba. Věříme, že to v Hradci otočíme a že jsme neřekli poslední slovo. V play off se může stát všechno, rozhodně to nevzdáváme a popereme se o to, abychom se sem vrátili a dovedli to k postupu dál.