pá 27.1.2017 | Matouš Soukup

Starší dorostenci na dvě výhry nenavázali. Spartě po vyrovnaném boji podlehli 2:3

V 11. kole nadstavbové části přivítali Východočeši na svém ledě pražskou Spartu. Do utkání vstoupili aktivně a po pohledné první třetině drželi těsné jednogólové vedení. To jako by domácí tým uspokojilo a rázem přišly dva podobné momenty sparťanské ofenzivy, které otočily vývoj zápasu a Mountfield musel naopak dotahovat. O to se v poslední periodě mocně snažil, ale po gólu do odkryté klece dokázal stav pouze zkorigovat na konečných 2:3.

Nervózní dvacetiminutovka přinesla gól i pěstní výměny

Utkání přineslo aktivní hru z obou stran hned od úvodního vhazování. Ofenzivní tažení na branku soupeře se střídala téměř pravidelně a brankáři se tak museli mít notně na pozoru. Z vedení se nakonec jako první radovali domácí, paradoxně po výborném střídání Sparťanů. Václav Maršík vybojoval puk na modré čáře a podél mantinelu se prosmýkl i přes protihráče. Střelou na vzdálenější tyč překonal Wolfa a mohl se spolu týmem poprvé radovat – 1:0.

Inkasovaný gól jako by Pražany probudil. Hosté začali být nebezpečnějším týmem a domácí obraně dělali velké potíže. Havlín z mezikruží, ani Barinka v samostatném úniku však na Dvořáka nevyzráli a skóre tak vyznívalo stále lépe pro Mountfield. Zbytek třetiny nabídl kromě hokejových akcí i dvě boxerské vložky, které však na stav zápasu žádný efekt neměli a vylučovalo se vždy na obou stranách. Vyrovnaná třetina tak skončila těsným vedením hradeckého týmu.

Sparta po dvou identických momentech otočila skóre

Druhá část zápasu rozhodně nepřinesla tolik atraktivní podívané a pěkné akce byly k vidění opravdu jen zřídka. Své vedení mohli domácí hráči navýšit při vlastním oslabení, ale ujíždějící dvojice Jirásek – Pohl si v kombinaci neporozuměla a sparťanský brankář tak nemusel ani zasahovat. V jedenatřicáté minutě bylo z ničeho nic srovnáno. Při velké skrumáži před Dvořákovou brankou se domácí obrana příliš věnovala protihráčům namísto puku a Dominik Arnošt se tak postaral o vyrovnání – 1:1.

Sparta nakonec dokázala ve druhé třetině otočit stav zápasu a skórovat podruhé. V nabídnuté přesilové hře došlo k identickému momentu jako při brance první a hosté si opět dokázali najít odkrytý puk v předbrankovém prostoru. Šťastným střelcem byl Štěpán Čech – 1:2. Za domácí mohl bleskově vyrovnat J. Dvořák, ale svou individuální akci nedokázal zužitkovat a branku jen vysoko přestřelil. Po třetině plné nepřesností tak měla k vítězství blíže pražská Sparta.

Hradec usiloval o vyrovnání, Sparta si však závěr pohlídala

Závěrečná perioda začala ve stejném tempu, které určila dvacetiminutovka předešlá. Hradec byl sice aktivnějším týmem, ale do vyložených šancí se svěřenci trenéra Krupky dostal nedokázali. Velkou možnost ke vstřelení druhé branky měli Hradečtí v nabídnuté přesilové hře. Ani ta však ke kýženému vyrovnání nevedla, když obě dvě Mašínovy střely dokázal Wolf pokrýt. Nepřesně si ve svých zakončeních, naštěstí pro domácí, vedli i Pražané a dávali tak Východočechům šanci až do samotného závěru.

Poslední minuty se odehrávali v nervózních duchu s mnoha zákroky na hranici pravidel, rozhodčí ale zkušeně ponechávali hře volný průběh. Dvě a půl minuty před koncem zkusili domácí hru v šesti hráčích, po ztrátě puku však jen znovu inkasovali po přesném vyhození Ondřeje Pšeničky – 1:3. V čase 59:37 ještě vykřesal naději pro svůj tým Jakub Hašek a Mountfield se znovu hnal za vyrovnáním – 2:3. Sparta si ale závěr zkušeně pohlídala a z FORTUNA arény tak odváží všechny tři body.

Miroslav Krupka (Mountfield HK):
Po dobrém začátku, kdy jsme dali gól, to vypadalo, že by se nám zápas mohl podařit. Ve druhé třetině jsme se ale dopustili dvou nedostatků v podobě důrazu na našem brankovišti, které nás v podstatě stály tři body.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha):
Myslím, že to byl velice dobrý zápas se šťastnějším koncem pro nás. Kluky chci pochválit za výborně odehrané utkání, podle mě jsme v závěru vyhráli zaslouženě. Rozhodující bylo možná i větší srdíčko, které bylo na naší straně.