pá 19.9.2014 | Lukáš Štěrovský, Adam Janeček

Starší dorostenci předvedli proti Spartě kvalitní hokej, na body to ale nestačilo

Mezi nejprestižnější utkání 5. kola RAKO extraligy staršího dorostu bezpochyby patřil souboj Hradce Králové a Sparty Praha. Ta hájila první příčku ve skupině Střed. Přestože předvedli Lvi kvalitní hokej plný šancí, emocí a soubojů, na lídra tabulky to nestačilo. Sparta si odváží tři body za výhru 4:2.

Úvodní dějství v rukou hostů z Prahy

Hradec začal utkání prvního s druhým ve skupině Střed aktivně, první střelu na sparťanského gólmana Brízgalu vyslal již po patnácti vteřinách. Další minuty se však nesly spíše v poklidném duchu, kdy se kotouč pohyboval převážně ve středním pásmu.

Ve čtvrté minutě hráli domácí přesilovou hru. To, co bylo evidentní výhodou pro Královské lvi, však skončilo gólem v jejich síti. Martin Jandus dokázal na pomezí obranného pásma Sparty vzít hradeckým puk, samostatný únik zakončil přesnou střelou do pravé části branky – 0:1.

Ve velké šanci na skórování se za několik okamžiků ocitl domácí Malík, avšak v klíčovém okamžiku byl zablokován tak, že se ke střele vůbec nedostal. Poté, co hokejisté Hradce Králové ubránili další oslabení, se dokázal k solidní příležitosti dostat Pavlík, avšak i jeho ránu od modré čáry Brízgala vychytal. Brankář se blýskl i na druhé straně, to když ze stejné pozice, jako střílel Pavlík, pálil hostující Duben. Groh však byl pozorný a ke změně skóre tak díky jeho zákroku nedošlo.

Ke konci třetiny, v níž opticky, co se týče střel a šancí, působila o něco lépe Sparta, začali Hradečtí tlačit na pilu. Slušně sehraná přesilovka vyústila v parádní ránu Liera od modré, ani ta se ale jako gólová neujala. V samém závěru a vlastním oslabení potrápil sparťanskou obranu ještě Malík, který krásně prokličkoval útočným pásmem soupeře, avšak jeho střelu doprostřed branky pokryl Brízgala.

Druhá třetina přinesla po gólu na každé straně

Sparta byla aktivní ihned od počátku druhé třetiny, to když se Procházka napřáhl ke střele, kterou Zídek úmyslně zaclonil, kotouč se však odrazil od domácího obránce do ochranné sítě. V následné přesilové hře Sparty střílel Kulda z mezikruží, na skóre se však nic nezměnilo. Posléze došlo k obrácení situace, přesilovku si po prohřešku Sparty vyzkoušeli hradečtí Lvi. A byli aktivní. Havránek střílel od modré, odražený puk mohl dorazit Hroudný, ale nedosáhl na něj. Radovan Pavlík už ale uspěl a zápas tak mohl začít „znovu“.

Pacovský málem znova zopakoval akci spoluhráče z první třetiny a po vybojování puku ve středním pásmu během úniku v oslabení jen tak tak že nedorazil kotouč za Grohova záda. Hradec kontroval vzápětí, když jeho hokejisté nastřelili tyč. Ihned poté Šmída nadvakrát zkusil propasovat puk za branku Brízgala. Hradečtí opět neuspěli, jejich hra se oproti první třetině však na pohled zlepšovala.

Šest minut před koncem došlo ke kuriózní situaci, kdy hlavního rozhodčího zasáhl puk do obličeje, následně byl ještě sražen k zemi bojující dvojicí hokejistů. Několik minut se tak hrálo pouze se dvěma muži v pruhovaném. Sparta se přece jen znovu dostala do vedení. Vojtěch Komárek dokázal tečovat nastřelený kotouč, hradecký Groh byl bez šance – 1:2. Na skóre nic nezměnila ani přesilovka Hradce pět na tři a z ní vyplývající skrumáž před brankou hostí.

Snaha o vyrovnání se s úspěchem nesetkala

To se však změnilo hned na začátku poslední periody. Daniel Lier využil přesilovku, která pokračovala i po přestávce, přesnou ranou do pravého horního rohu branky, čímž srovnal skóre na 2:2.

To zapříčinilo doslova roztrhnutí pytle s vyloučeními na obou stranách během krátké chvíle, avšak k využití přesilových her nedošlo. Až po jejich skončení se Sparta potřetí dostala do vedení zásluhou Jaroslava Chlouby, když dokázal využít přečíslení dva na jednoho – 2:3

Hradec se srdnatě hnal za vyrovnáním, hra se vyostřila, přibylo více osobních souborů a kontaktů. Hradečtí se stále tlačili do branky soupeře, z hracího času zbývalo už ani ne pět minut, když Matějček nadvakrát v šanci nepřemohl Brízgala. Po faul Bureše však Sparta opět skórovala v oslabení poté, co ujel Albert Michnáč a zvýšil na konečných 4:2.

O korekci skóre se pokusil hradecký Hidveghy, dostal se až do brankoviště, v něm byl ale nemilosrdně sražen k zemi. Konec utkání tak zpestřil už jen desetiminutový trest domácího Pavlíka a pražského Pacovského za nesportovní chování.