po 21.10.2013 | Adam Janeček, Martin Voltr

Starší dorostenci prohráli důležitý zápas s Budějovicemi a klesli na páté místo

Od úspěšného začátku sezóny 2013/14 držel hradecký starší dorost místo v postupové čtyřce, ale nyní ho poprvé ztratil. Královští lvi totiž v nesmírně důležitém duelu prohráli s Českými Budějovicemi 4:5, když rozhodující gól inkasovali až tři minuty před koncem. Možnost pomstít se svému soupeři ale budou mít hned příští úterý, kdy doma Budějovice přivítají znovu, a to v odloženém utkání čtvrtého kola.

Přestřelku prvních dvaceti minut ovládly Budějovice

Hned první třetina nastavila velmi výrazné tempo. Hosté pohrozili několika silnými přečísleními, ze kterých nakonec ve 2. minutě padla úvodní branka připsaná Eriku Bahulovi – 0:1. Hradec po obdrženém gólu probudil svůj útok a připravil si též slibné šance. Dlouho se držel v útočném pásmu s občasnými střelami beků od modré, které Kváča za záda nepustil.

Aktivity ale využil v 6. minutě, když se po nahrávce Tomáše Hofmana dostal sám na bránu David Gančarčík, který vyrovnal stav utkání – 1:1. Šanci před prázdnou bránou pak nevyužil budějovický Tomáš Fencl, který ji minul jen o několik centimetrů. I přes vyšší aktivitu hostů se tak podařilo Hradci zápas rychle otočit, když se po krásně sehraném přečíslení trefil mladší dorostenec Martin Hejna – 2:1.

Režie hry se však vzápětí ujaly Budějovice, které do konce třetiny Hradci daly dvě branky a přebraly ztracené vedení zpět. Na 2:2 vyrovnával po střele z vyhrané buly Patrik Doktor, hostující náskok zařídil po samostatném úniku Pavel Samohejl – 2:3. První třetina tak skončila po mírnější převaze Českých Budějovic jednobrankovou ztrátou Královských lvů.

Hradečtí přestáli dlouhé dvojnásobné oslabení

Hosté i nadále nastavovali tempo utkání. Velmi výraznou pozici si vytvořily dva budějovické páry v přečíslení, nicméně ani střela Maška či Panáčka nedoputovaly za brankovou čáru. Na straně Hradce si zajímavý prostor na tečovanou střelu vytvořil ve 23. minutě Vlastimil Šeda, do brány ji ale nakonec nezaslal.

Lvi se ale radovali z vyrovnávacího gólu o dvě minuty později, když po nahozeném kotouči Drašnara našel skulinu u pravé tyče Vlastimil Šeda. Děj třetiny udávaly nadále neustálé přesilovky na obou stranách a hosté jednu takovou využili ve 31. minutě po střele Pavla Samohejla z kruhu, čímž se opět dostali do vedení – 3:4.

Jak Hradec, tak Budějovice si vyzkoušely i početní výhodu pět na tři, ta hostující přitom trvala přes dvě minuty. Další branka už ale nepadla a České Budějovice si znovu odnesly do kabin nejtěsnější náskok.

Hradec i přes další vyrovnání nakonec neslavil

Úvod třetí třetiny se na rozdíl od prvních dvou nesl v pomalejším tempu. Hra byla mnohem uvolněnější a probíhala převážně ve středním pásmu. Dění narušila až dvojnásobná přesilovka hostů, ze které se do výraznějšího momentu dostal Samohejl, jehož tečovaná střela prošla jen několik centimetrů od hradecké brány.

Hradec se vrátil do hry přibližně ve 47. minutě, dvouminutovou přesilovku sice nevyužil, přesto se více projevoval na ledové ploše. Šanci na hokejce měl i Emil Veselý, jehož střela ale v polovině utkání zaputovala pouze do Kváčovy výstroje.

Vytouženého vyrovnávacího gólu se ale Hradec nakonec dočkal. Bylo to v 53. minutě, když se do přečíslení dostal Patrik Miškář, po jehož nahrávce skóroval podruhé v zápase Vlastimil Šeda – 4:4. Budějovice si před koncem vyrovnaný stav spíše hlídaly, zatímco Hradec toužil po dalším gólu.

Jenže v 56. minutě přišla velká nepříjemnost. Sudí neodpískali Budějovicím hru v šesti, domácím naopak ano, a hosté této nabídnuté možnosti využili. Po skvělém individuálním průniku přes celou obranu vsítil rozhodující gól Tomáš Fencl – 4:5.

Hradečtí starší dorostenci poté už nic nestihli a ztratili tak další důležité body, ke kterým neměli daleko.

Miroslav Vybíral (Královští lvi Hradec Králové):
V utkání jsme vyrobili spoustu chyb v defenzívě. Hráčům jsme před zápasem říkali, jaké je založení Českých Budějovic, a přesto si to nepohlídali a soupeř šel několikrát sám na bránu. Po našich hrubkách nás potrestal, nicméně vždycky jsme se byli schopni vrátit do zápasu. Jenže místo abychom se zklidnili, jsme pokračovali v hurá hokeji, který nechceme praktikovat, a toho soupeř využil. Když jsme srovnali na 4:4, měli jsme čtyři stoprocentní šance, a tam se to bohužel zlomilo. Kdybychom dali ten šťastnější pátý gól my, byly by tři body naše, nicméně ho vstřelily Budějovice.

Jan Trummer (HC České Budějovice):
Bylo to vyrovnané utkání, ani jedno z mužstev neudávalo nějaké výrazné tempo. Obě udělala hodně chyb v obraně a jelo se snad šestkrát dva na jednoho a dvakrát tři na jednoho. Myslím, že zápas si zasloužil remízu, ale v závěru jsme byli šťastnější a jsou to pro nás důležité body.