so 6.8.2016 | Lenka Jonešová

Stíhací jízda Mountfieldu přinesla ovoce! Hradec v prodloužení zdolal Omsk 3:2

Ve FORTUNA aréně se v sobotní podvečer děly věci! Hokejisté Mountfieldu narazili na další ruský celek – Avangard Omsk. Ačkoli oba týmy předváděly aktivní hokej, brankovou síťku rozvlňoval pouze soupeř z KHL. V 17. minutě se nejprve trefil Burdasov a v polovině utkání zvyšoval na rozdíl dvou branek Lauta. Až ve 47. minutě přišla chvíle domácích. Hradecké fanoušky rozveselil ukázkovou šibenicí Jaroslav Bednář, kterého o chvíli později následoval i parťák z formace Andris Džerinš. Utkání tak dospělo až do prodloužení, ve kterém strhl vítězství na stranu Mountfieldu přesilovkovou bombou od modré čáry Blaž Gregorc. Hostitel turnaje má na kontě 5 bodů a v neděli bude v derby bojovat o zlato!

Po pátečním vítězném vstupu do turnaje se hradecké mužstvo v sobotu utkalo s věhlasným Omskem. Hradečtí byli po zápase s Ufou při chuti, kdežto ruský celek chtěl odčinit páteční porážku s Pardubicemi, kterým po těsném boji podlehl 2:3 v prodloužení.

Neuznaný gól Hradce záhy potrestal Burdasov

Oba celky se již od první minuty hnaly do útoku a zdálo se, že k vidění bude od samého začátku rychlý urputný hokej. Nicméně už ve druhé minutě přišlo první oslabení pro Mountfield, když byl za vysokou hůl potrestán Kukumberg. Ačkoli se hosté po celou dobu početní výhody drželi před Pavelkou, mladý gólman svým umem držel bezbrankový stav. Ovšem v sedmé minutě přišla velká chvíle hradeckého muže v masce.

Ten si nejdřív poradil s nebezpečnou střelou Dereka Roye, vzápětí excelentním zákrokem zmařil i dorážku Burdasova, která už mířila do prázdné brány. Ruský celek byl aktivnější, jenže když se na led vydala první útočná letka Mountfieldu, bylo pořádně horko i Olegu Šilinovi, když na něj nebezpečně mířil Bednář s Džerinšem. Stejně jako jejich šanci, tak i následnou dorážku Červeného ale hostující gólman zastavil.

Svižný hokej pokračoval i ve druhé polovině první dvacetiminutovky. Převáděná hra se musela hradeckým, i několika oddaným fanouškům Omsku, kteří do Hradce přicestovali, rozhodně líbit. Čtyři minuty před sirénou rozvlnil síťku Šilinovy svatyně Köhler, jeho gól ale nemohl být pro vysokou hůl uznán. Zanedlouho byl domácí celek potrestán za příliš mnoho hráčů na ledě a početní výhodu nemilosrdně využil Anton Burdasov, jenž dopravil Royovu přihrávku až za záda Pavelky – 0:1.

Branka Omsku nepřekonána ani ve druhé třetině

Stejně jako v úvodu první třetiny, i na začátku té druhé se vylučovalo. Tentokrát si však přesilovou hru zahrál Hradec, když Dietze fauloval Fajzullin, branka soupeře ale zůstala i nadále nepřekonána. Blízko ke gólu měl poté Knotek, který si najížděl před Šilina, jeho střela však zamířila jen těsně vedle pravého betonu gólmana hostí.

Hradec na ledě hýřil aktivitou, omský brankář byl ale proti tlaku domácího týmu nezdolný. Zajímavou šanci si vypracovali Jarůšek s Pavlíkem, druhý jmenovaný ale dorážel na ruského gólmana tak, až z toho vznikla mela, kterou rozhodčí posoudili jako nepovolenou. Následovala hra ve čtyřech na obou stranách, jen chvíli po jejím skončení se navíc Hradečtí museli bránit ve třech proti pěti.

S nabídnutou šancí nabitý celek Omsku nemohl pohrdnout a ve třicáté minutě ji zužitkoval Artur Lauta – 0:2. Mountfieldu dosavadní skóre nenahrávalo do karet, hra navíc byla, především kvůli častým vylučováním, hodně rozkouskovaná. Kostin, který v průběhu třetiny vystřídal Šilina v brance, si musel poradit s několika střeleckými pokusy domácích, i on byl ale v počtu zákroků stoprocentní.

Obrat v režii Mountfieldu skončil až v prodloužení

Hradečtí vstoupili do třetí periody s velkou chutí. Jak moc chtěli dát kontaktní gól dokazoval například Červený, který si to namířil až před brankáře Avangardu, ten však jeho střelu dobře viděl. V šestačtyřicáté minutě přišla další početní výhoda pro Mountfield a s ní i další šance na dosažení supeře.

S tou už ale domácí naložili na výbornou. Jaroslav Bednář si v mezikruží řekl o puk, vyčkal na správný okamžik a přesně mířenou střelou na zadní tyč poprvé v zápase prostřelil Denise Kostina – 1:2. Velmi slušně zaplněná FORTUNA aréna rázem ožila a hnala své hráče za vyrovnáním. Po pár minutách hry o sobě dal nahlas vědět i Ondřej Kopta. Hradecký útočník nejprve nebezpečně tečoval Bačovu střelu a poté se neváhal postavit za svůj tým v klinči s Ďervukem.

V padesáté třetí minutě znovu excelentně zafungovala spolupráce první formace. Souhra Vydareného s Bednářem pramenila až k vyrovnávací brance, kterou zvedl diváky ze sedadel Andris Džerinš – 2:2. Hradecký stadion byl na nohou, oba celky se ve zbývajících minutách snažily strhnout vedení na svou stranu, jenže brankáři hlídali své klece jako nedobytnou pevnost.

Utkání tak dospělo až do prodloužení, které nemělo dlouhého trvání. Po necelých dvou minutách se puku ujal Rudolf Červený, jenž precizním pasem vyzval ke skórování Blaže Gregorce. Slovinský obránce napřáhl na modré čáře a střelou do pravého růžku dokončil velký hradecký obrat – 3:2.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Druhé utkání pro nás bylo rozhodně těžší než to první. Omsk v přípravě už čtyřikrát prohrál a bylo vidět, že šel do zápasu hodně aktivně, byl soustředěný a výborně bruslil. V tom nás v první polovině zápasu převyšoval, byli jsme všude o krok později a měli ve hře spoustu nepřesností. Ale ty pramenily i z rychlého přístupu, kterým nás soupeř dostával pod tlak. Ve hře pět na pět jsme sice neinkasovali, ale soupeř se dostal do náskoku v přesilovkách. O to víc je potřeba ocenit charakter, který náš tým ukázal ve třetí třetině. Chtěli jsme do ní vstoupit agresivněji, donutit soupeře k chybám. To se nám podařilo a vynutili jsme si i fauly, z přesilovky jsme vytěžili kontaktní gól, který nám vlil nové síly do žil. Myslím, že soupeř se v tu chvíli začal bát o výsledek a už nehrál tak aktivně dopředu. Podařilo se nám v základní hrací době vyrovnat a znovu v přesilovce nakonec rozhodnout. Dvě takhle náročná utkání za sebou berou strašně moc sil, proto bych chtěl zvlášť ocenit, že se hráči dokázali takhle zmobilizovat a otočit výsledek. To je velmi cenné.