čt 9.8.2018 | Lukáš Foff

Stíhací jízda vyšla! Hradec po skvělém obratu porazil Spartu 5:4 v prodloužení

Vskutku velmi zajímavý zápas byl k vidění ve čtvrtečních večerních hodinách. Mountfield HK se představil poprvé v nové sezóně před domácím publikem a chvíli to vypadalo, že to představení příliš úspěšné nebude. Sparta se dostala do trháku 4:1 a už to vypadalo, že si zápas pohlídá. Hradečtí se ale nesložili a zamakali a nakonec se jim podařilo srovnat na 4:4. Tímto výsledkem skončila základní hrací doba. Krásnou tečku přidal v prodloužení Dominik Graňák, který stanovil na 5:4p. Po dvou gólech vstřelili Lotyš Maris Bičevskis s mladíkem Matějem Chalupou.

Hradečtí trenéři do druhého přípravného duelu postavili řadu nových hráčů, kteří bojují o své místo v nadcházející sezóně. Branku hájil od začátku Jaroslav Pavelka a kapitánské céčko si podle očekávání vzal Petr Koukal.

Sparta nekompromisně trestala hradecké fauly

Východočeši vlétli do prvního duelu v ČPP Aréně v letošní přípravě velmi aktivně a ihned zaměstnávali Matěje Machovského. Ten měl s několika pokusy problémy, ale ustál je. Při snaze o forčeking fauloval v 11. minutě Martin Réway a Sparta nekompromisně trestala. Andrej Kudrna využil toho, že Cibulskis neměl hokejku, vybruslil si do výhodné pozice a prostřelil Jaroslava Pavelku.

Podobně dopadla i druhá přesilovka Sparty, kterou jí nabídl Mountfield svojí nedisciplinovaností při oplácení. Krásný pas dostal Robert Říčka a v čase 14:35 to bylo už o dvě branky. Na obě střely si přitom hradecký gólman sáhl. Odpověď Hradce na sebe ale nenechala dlouho čekat. Také Lvi totiž využili přesilovou hru, když po akci Pauloviče skóroval Matěj Chalupa.

Jenže Hradečtí opět opláceli a Sparta opět trestala. Nádhernou tečí mezi betony nedal Pavelkovi šanci Andrej Kudrna a už to opět bylo o dvě branky. Do druhé třetiny navíc Pražané nastupovali s více než minutovou početní výhodou, protože Sebastien Piché se stal čtvrtým potrestaným hráčem v první třetině.

Góly stále padaly, Hradec se dostal do kontaktu

Hradecká obrana pokračovala v nejistém výkonu i ve druhé dvacetiminutovce. První šanci ještě přestála, ale druhou už ne. Jiří Černoch vrátil puk do brankoviště zpoza brány a Robert Říčka jej bez problémů uklidil do prázdné brány – 1:4. Pak se Mountfield HK zvedl a začal také tlačit. Matěj Machovský musel předvést dobrý zákrok proti Petru Zámorskému.

Vytáhl se i proti lotyšskému forvardovi Marisi Bičevskisovi, ale ten na druhý pokus dostal puk zpoza brány o hráče do sítě a snížil na 2:4. Hbitý Lotyš si šel pro další gól, ale Matej Paulovič mu nedokázal prostrčit puk mezi nohama bránícího beka. Na druhé straně předvedl v rychlém sledu tři výborné zákroky Jaroslav Pavelka a hodně tím podržel akcie východočeského týmu.

Hradec pochopil, že Sparta souboje dohrávat nepřestane, a přizpůsobil se tomu. Vzešla z toho dokonce potyčka mezi Tomášem Linhartem a Jiřím Černochem, která však nepřerostla ve větší bitku a skončila těsným objetím. Když už to vypadalo, že se v prostřední periodě nic nestane, vypíchl puk u mantinelu Matěj Chalupa a tváří v tvář Machovskému si poradil na jedničku. Do kabin se tak šlo za stavu 3:4.

Hradec skóre dorovnal a dotáhl zápas do prodloužení

Třetí část začala přesilovou hrou hostitelského mančaftu, ve které zahrozil bekhendovou dorážkou Petr Straka. Matěj Machovský si ale s jeho pokusem poradil. Více si toho Mountfield v přesilovce nevypracoval. Naopak na druhé straně se krásnou akcí připomněl hradeckému publiku Richard Jarůšek.

O malý moment později si více než dvě tisícovky diváků vzpomněly také na Blaže Gregorce, kterému věnovaly potlesk. Kvůli velkému horku se však rapidně zhoršovala kvalita ledové plochy, což velice často nadělalo hráčům potíže. Ani to však nezabránilo vyrovnání, které přišlo v 56. minutě. Tomáš Linhart poslal do brankoviště skvostnou střílenou přihrávku, kterou ztečoval do sítě Maris Bičevskis. Lotyšský sympaťák tak srovnal na 4:4.

Nad ledem se začala tvořit mlha, protože v hledišti to vřelo. Hradecké publikum ukázalo, že mu čtyřměsíční pauza vrátila chuť do hokeje a skvěle fandilo. Chyby v rozehrávce pražského týmu málem vedly i k rozhodnutí v 60 minutách, ale nakonec se přece jenom šlo do prodloužení. Hradci se podařilo bodovat i v sedmém utkání na Mountfield Cupu.

Sváteční střelec Dominik Graňák rozhodl o výhře

Prodloužení začali aktivněji domácí a byl to opět Bičevskis, který měl na hokejce dokonce svůj čtvrtý gól. Machovský však beton udržel na zemi a o zbytek se postarali spoluhráči. Další tutovku měl na holi Oskars Cibulskis, jenže ani s tou si na brankáře Sparty nepřišel. V 64. minutě už ale krásná kombinace domácích dopadla, jak měla. Puk dostal od Michala Dragouna Dominik Graňák a pověsil jej na místo určení!

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Začali jsme hodně aktivně a ve velkém pohybu, dařilo se nám soupeře přehrávat do okamžiku, kdy jsme začali dělat zbytečné fauly. Spartu jsme dostali do sedla vlastní nedisciplinovaností. Oslabení jsme hráli špatně, ale je pravda, že jsme se na ně v tréninku ještě nezaměřovali, na to je čas. První třetinu jsme prohráli 1:3, pak jsme dostali čtvrtý gól. Od druhé třetiny jsme ale začali hrát disciplinovaně, tým dřel, dobře jsme forčekovali a měli výborný pohyb. Za ty dvě třetiny musíme mužstvo pochválit. Kluci bojovali a chtěli zápas vyhrát, za což jim patří dík.