út 28.9.2021 | Daniel Krátký | Foto: Marek Švamberg / HC Škoda Plzeň

Sváteční duel pro Škodovku, Hradec v Plzni padl 2:4

Na svatého Václav hokejisté Mountfieldu HK další body do tabulky Tipsport extraligy nepřidali. Na ledě LOGSPEED CZ Arény v Plzni totiž svěřenci Tomáše Martince padli 2:4. Východočeši prakticky celý duel tahali za kratší konec provazu a dokázali pouze srovnávat skóre. A když kýžené vyrovnání nepřišlo v závěrečné třetině, tak si tři body do tabulky připsali Západočeši.

Dva dny po výhře v derby nad Pardubicemi se hokejisté Mountfieldu HK představili na západě Čech v Plzni. Svou premiéru v české extralize si na ledě LOGSPEED CZ Arény odbyl finský gólman Henri Kiviaho. Změny nastaly také v útocích, do toho prvního se posunul Jakub Orsava. Kvůli zranění zase scházel hrdina duelu s Dynamem Kelly Klíma.

Na první branku se dlouho nečekalo

Vstup do utkání byl z obou stran velice opatrný, ani celek domácí Plzně, tak i hostujícího Hradce Králové se příliš do tlaku v útočném pásmu nepropracoval. Z ničeho nic se ale do vedení dostala Škodovka, to když junior Sebastian Malát nabral na pravé straně rychlost, následně přebruslil Filipa Pavlíka a předložil puk až před Kiviaha, kde se k němu dostal Filip Přikryl, jenž v čase 2:32 otevřel skóre svátečního odpoledního duelu.

Ani po vstřeleném gólu Západočechů se obraz hry příliš nezměnil. Na ledě se hodně bojovalo a trenéři na obou stranách rozhodně nemohli být spokojeni s výkonem svých svěřenců. Do dvoubrankového trháku se Škodovka mohla dostat v deváté minutě. Kolem Kiviahovy svatyně se totiž obtočil Matyáš Kantner, jenže v české extralize debutující finský brankář si s pokusem vytáhlého plzeňského forvarda poradil. I Hradec Králové následně dokázal vystrkovat ofenzivní růžky.

Nejprve v 15. minutě po levém křídle vyrazil dopředu rychlonohý Kevin Klíma, který se držel starého dobrého hesla: když nevíš, co s pukem, tak vystřel. A málem z toho byl vyrovnávací gól, za Dominikem Furchem totiž zvonila branková konstrukce. Vyrovnání se Lvi nakonec dočkali minutu a sedm sekund před koncem úvodního dějství. Perret vybojoval v oslabení puk a předložil ho do úniku Lukáši Cingelovi, který nedal gólmanovi šanci – 1:1.

Plzeň po druhé třetině blíže k výhře

Druhá dvacetiminutovka začala velice podobně jako ta úvodní, a tedy velmi opatrně a rozpačitě. Hradec sice chvilkami působil na ledě o něco lépe, než na začátku utkání, ale k ničemu mu to nebylo. A proč? Protože po necelých pěti minutách druhé třetiny si vedení vzala zpět Plzeň. V přesilové hře nahodil lotyšský útočník Martins Dzierkals kotouč na branku a po teči bránících hráčů skončil malý kousek černé pryže podruhé za zády Henriho Kiviaha – 2:1.

Lvi se po inkasované brance, stejně jako v úvodních dvaceti minutách, zvedli. Velký tlak před Furchem si nejprve vypracovala elitní formace, jenže ta neuspěla. Stejně jako druhá lajna. Před plzeňskou brankou se kupříkladu zjevil volný Jakub Lev, jenže jeho pokus u pravé tyče vychytal brankář Dominik Furch. Vyrovnání se však Hradec Králové nakonec dočkal až ve své první přesilové hře.

Po kombinaci dua Ahti Oksanen, Jérémie Blain se ke své pověstné bombě z voleje dostal Filip Pavlík, jenž ve 35. minutě zamířil přesně a připsal si první zářez v novém extraligovém ročníku. Jenže vyrovnaný stav duelu vydržel pouhých šestadvacet sekund. Po chybné hradecké rozehrávce v obranném pásmu se ke kotouči dostal Matyáš Kantner, plzeňský forvard následně neměl problém ze střeleckého slotu bleskově vrátiti plzeňskému týmu vedení – 3:2.

Hradec srovnat nedokázal

Do závěrečné třetiny vstoupili lépe domácí hokejisté, ti hned zkraje 41. minuty ohrozili dvěma nebezpečnými pokusy finského muže s maskou mezi tyčemi královéhradeckého mančaftu. Henri Kivaho musel několikrát hasit situaci i během početní převahy Plzeňských. Východočeši se do tlaku dostali taktéž v přesilovce, avšak o pár chvilek později. Jenže ten bez střely na branku gólem skončit nemůže.

Naopak odskočit mohli domácí. Ve středním pásmu obral hosty o kotouč Michal Bulíř, jenž si vybruslil na pravý kruh a střelou ke vzdálenější tyči pořádně vystrašil Kivaha. Ten však kotouč se štěstím vytěsnil. A tak se mohli k odpovědi dostat královéhradečtí hokejisté, jenže ti se horko těžko dostávali do nějaké velké šance ke skórování. No a když se tak stalo, tak si poradil plzeňský Dominik Furch.

V honbě za vyrovnáním byli hokejisté Mountfieldu HK nakonec neúspěšní. Ačkoliv se svěřenci Tomáše Martince snažili, do žádné velké příležitosti ke srovnání se nedostali ani při hře bez brankáře. Naopak tu využili domácí, když jejich nejlepší střelec Jan Schleiss trefil prázdnou kasu Hradce Králové. Asistent Ladislav Čihák tak zažil neúspěšný návrat na západ Čech. Jeho tým v LOGSPEED CZ Aréně padl 2:4.