pá 16.10.2015 | Klára Petrásková, Jan Vavřina

Také třetí letošní nájezdy pro soupeře – Hradec padl v Chomutově 1:2

Návrat k "tradičnímu" výsledku? Zdá se, že ano. Celkem třináct zápasů Hradce v loňském roce skončilo skórem 2:1, stejný výsledek se urodil také v posledních dvou duelech Mountfieldu. Na ledě Chomutova brzy prohrával, Adam Courchaine však ve druhé třetině po zlepšené hře hostů srovnal skóre zápasu na 1:1. Do konce základní hrací doby branka nepadla, to samé platilo pro prodloužení. V nájezdech pak Peter Draisaitl úspěšného střelce nenašel, nebyl jím ani Jaroslav Kudrna, který odehrál 800. utkání v české nejvyšší soutěži, a tak Hradec padl 1:2

Oproti minulému zápasu hradečtí trenéři zamíchali sestavou, žádný útok nezůstal ve stejném složení. Do hry se vrátili Bohumil Jank a Lukáš Vantuch, z Litoměřic přijel Tomáš Rousek. Utkání bylo speciálním pro Jaroslava Kudrnu, nastoupil totiž k duelu v Tipsport extralize s pořadovým číslem 800.

Aktivnější Chomutov se ujal vedení už ve 4. minutě

Utkání začali lépe Chomutovští, kteří několikrát prověřili Kacetlovu připravenost. Naopak první tři hradecké akce skončily zakázaným uvolněním, a Kopřiva si tak na kotouč sáhl poprvé až na konci třetí minuty. V čase 3:23 se Piráti ujali vedení, když prakticky z nulového úhlu zkusil své štěstí Vladimír Růžička. Ondřej Kacetl očekával spíše přihrávku, a střela chomutovského útočníka ho tak překvapila – 1:0.

Mountfield získal možnost přesilové hry, ta se mu ale vůbec nepovedla. Nejenže se nedokázal usadit na delší dobu v pásmu, na rozdíl dvou branek mohl dokonce zvýšit Antonín Dušek. Jeho bekhendová teč ale skončila jen v Kacetlově náruči. Početní výhodu si o pár minut později vyzkoušeli i domácí a Červenkově pokusu chybělo jen pár centimetrů k tomu, aby zapadl pod víko.

V závěru první dvacetiminutovky byli diváci svědky velkých šancí na obou stranách. Nejprve Zdeněk Čáp nevyužil přihrávku od Tomáše Knotka, když poslal puk pouze nad bránu, a o minutu později se na druhém konci kluziště blýskl Kacetl. Chybu v hradecké rozehrávce vystihl Lukáš Květoň a vybruslil si až před východočeského gólmana, kterého vak pouze trefil.

Courchaine dvakrát překonal Kopřivu, gól se počítal jen jeden

Nástup do druhé periody se Hradeckým povedl lépe než začátek zápasu. Kopřiva nejdříve dokázal zlikvidovat tečované nahození Bohumila Janka i s následnou dorážkou, o chvíli později byl ale chomutovský strážce svatyně již překonán. Sudí však trefu Adama Courchaina jako gólovou uznat nemohli, neboť ještě před ní bylo odpískáno postavení útočícího hráče v brankovišti.

Dobré střelecké pokusy nechyběly ani v polovině zápasu. Bedřich Köhler mířil do prakticky prázdné brány, Miroslav Kopřiva se ale na poslední chvíli stihl přemístit. Na druhou stranu se hnali v přesile dvou na jednoho Vondrka s Červenkou, střelu druhého jmenovaného ale Kacetl fantastickým zákrokem vyrazil mimo ohrožení své brány. Hovorkův samostatný únik taktéž vyřešil hradecký gólman, na opačném konci kluziště měl zase štěstí Kopřiva. Střela Ondřeje Kopty totiž pouze rozezvonila horní tyč.

Hradec dostal možnost další přesilové hry, při níž si vytvořil v útočném pásmu souvislejší tlak. Ani jedna střela se sice neujala, Východočechy to však nemuselo mrzet. Jeden a půl minuty před druhou sirénou byl totiž Chomutov potrestán za hru v šesti a tentokrát již vyrovnávací branka padla. Brian Ihnačák přihrál Rudolfu Červenému, jehož nepovedená střela skončila až na holi Adama Courchaina, který překonal Kopřivu střelou na bližší tyč – 1:1.

Šance na obou stranách vítěze neurčily

V úvodu poslední třetiny mohl jít Hradec poprvé v zápase do vedení. Po Vondrkově chybné rozehrávce v útočném pásmu nahrával Romanu Kukumbergovi Rudolf Červený, střela slovenského hráče v hradeckých službách však trefila pouze horní tyč. Skóre se pak neměnilo ani po závaru před Kacetlovou brankou, ani při Koptově pokusu na Kopřivovu lapačku.

Následovala ne příliš záživná několikaminutová pasáž. Hokejisté obou mužstev sice kombinovali ve svých pásmech, střeleckých příležitostí ale bylo k vidění pramálo. To se změnilo, když z velkého úhlu prověřil Kopřivu Roman Kukumberg. Chomutovský brankář ale dokázal udržet puk mezi svými betony a za svá záda se ohlížet nemusel.

Ani jednomu ze soupeřů se do prodloužení evidentně moc nechtělo. Ihnačákovo přiťuknutí se snažil proměnit Adam Courchaine, těsně před koncem základní hrací doby mohly o vítězi rozhodnout dvě Hovorkovy šance. První pokus slovenského útočníka skončil na pravé tyči, ten druhý mu před prakticky prázdnou bránou vůbec nesedl, a zápas tak pokračoval prodloužením.

O osudu utkání rozhodly samostatné nájezdy

V nastavených pěti minutách byly k vidění šance na obou koncích kluziště. Největší východočeskou měl na holi Brian Ihnačák, když se dostal ke kotouči ležícímu mezi kruhy. Puk ale prosvištěl jen nad brankovou konstrukcí. Minutu před vypršením prodloužení byl potrestán Bohumil Jank a domácí se snažili této příležitosti využít. To se jim však po bojovném střídání hradecké trojice nepovedlo...

V nájezdech se letos Hradci nedaří, změnit to chtěl Kudrna, Bednář a Courchaine, ani jednomu se to však nepovedlo. Na druhé straně se přesnou střelou do pravého horního rohu blýskl Michal Vondrka, který rozhodl o tom, že bonusový bod získali Piráti.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov):
Pro nás jsou to šťastné body. Odehráli jsme slušně první třetinu, ale druhá jednoznačně patřila Hradci, tam jsme mohli utkání ztratit, naštěstí to po ní bylo 1:1. Během druhé přestávky jsme se pokusili kluky nastartovat, aby odvedli bojovný výkon. Třetí třetinu se nám povedlo ubránit, i když jsme mohli také utéct na 2:1. Myslím, že jsme si bod navíc zasloužili právě za bojovnost, Hradec tady ale zahrál velmi dobře.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Myslím, že jsme na venkovní zápas měli dost šancí. Hlavně ve druhé třetině jsme měli zápas rozhodnout, strhnout na naši stranu. O body jsme dneska přišli nemohoucností to tam doklepat, šancí na to bylo dost.