po 28.12.2020 | Petr Šatalík

Těsný duel pro Bílé Tygry. Liberec zvítězil v Hradci na nájezdy 3:2

Vyrovnaný souboj šelem sledovala liduprázdná ČPP Aréna. Svěřenci Vladimíra Růžičky předvedli v souboji se Severočechy solidní výkon. V prvním i druhém dějství dokázali vždy dotáhnout ztrátu, kterou na začátku dvacetiminutovek nabrali. Třetí část rozhodnutí nepřinesla, a tak se hrálo nad rámec základní hrací doby. V prodloužení si oba celky vypracovaly šance, jenže ty nebyly využity a rozhodly tak nájezdy. V nich dvakrát uspěl Jaroslav Vlach, jenž přiřkl bonusový bod Liberci.

Trenéři Mountfieldu provedli po utkání se Zlínem několik zásahů do sestavy. Z marodky se vrátil Vladimír Růžička, jenž nastoupil v druhém útoku spolu s další novou tváří na soupisce – Alešem Jerglem. Ze sestavy vypadl pro zranění Kelly Klíma, Marek Zachar se stěhoval do čtvrté formace.

Tygři udeřili bleskově, Lvi odpověděli ještě rychleji

Severočeši vstoupili do zápasu se třemi výhrami v zádech a na jejich pohodě to v úvodu utkání bylo znát. Již v čase 4:02 otevřeli skóre. Birner se dobře zorientoval za bránou soupeře a od zadního mantinelu poslal kotouč do mezikruží. Obrana Východočechů se zde nedostatečně věnovala Adamu Musilovi, jenž z ideální pozice trefil přesně k levé tyči – 1:0 pro Liberec. Hradec odpověděl do dvou minut. Pilařovu sraženou střelu od hrazení našel v předbrankovém prostoru Jakub Lev, který bekhendem hodil kotouč nechytatelně na zadní tyč – 1:1!

Lvy srovnání povzbudilo a vytvářeli si další šance. Smoleňák poslal zpoza brány puk na vrchol kruhů, kde se do něj mocně opřel Jank, Pavelka ale dokázal kotouč ramenem vytěsnit do ochranné sítě za jeho svatyní. Hra měla v prvním dějství solidní tempo a nechyběla ani nějaká ta pěkná kombinace. Větší počet vyložených šancí však k vidění nebyl.

V závěru dvacetiminutovky si nadějnou pozici vypracoval Sklenář, který si obhodil jednoho protihráče a z ostrého úhlu zakončoval na pravé straně, jenže Pavelka zvládl jeho pokus vytěsnit do bezpečí. Další akci Lvů zakončil ranou z levé strany od modré čáry Šalda. Po zákroku brankáře Liberce se strhla menší strkanice, ale nic zajímavějšího se již do sirény nestalo, a tak celky putovaly do kabin za nerozhodného stavu.

Scénař prvního dějství kopírovala i druhá dvacetiminutovka

Na startu druhé třetiny chytili Bílí Tygři zase dech. Hrabíkovi se otevřela pravá strana, kdy nakonec zakončoval z kruhu, ale Mazanec zvládl jeho pokus vytěsnit. V čase 23:49 šli hokejisté z města pod Ještědem opět do vedení. Na vrcholu pravého kruhu se do kotouče opřel Radan Lenc, jenž trefil přesně vzdálenější horní roh brány – 2:1 pro Liberec. Gólman Mountfieldu nic neviděl díky perfektní cloně Musila. Ve hře se oproti prvnímu dějství objevil větší počet šancí na obou stranách.

Lvi se snažili reagovat, ale Severočeši byli v obraně precizní. Střela Nedomlela z levé strany od modré čáry Pavelkovi příliš vrásek nepřidala. Hradec však v náporu nepolevoval a Kevin Klíma donutil brankáře Liberce ranou z levého kruhu předvést další zákrok. O chvíli později se k pokusu z opačné strany dostal Jergl a jeho ostrý projektil rozezněl tyč za zády gólmana Bílých Tygrů. Nápor Mountfieldu byl korunován v čase 29:53. Jeremie Blain dostal puk na modrou čáru od Moronga, nechal odklouzat bránícího Vlacha a tvrdou ranou na vzdálenější tyč srovnal na 2:2! V následujících minutách domácí kluzišti dominovali.

Východočeši totiž ve svém náporu pokračovali i nadále a puky létaly na Pavelku ze všech stran. Z levého kruhu vypálil Lev, na opačném hrazení to zkoušel Morong, oba však minuli. Nakonec šli hokejisté Mountfieldu do situace tři na jednoho. Smoleňák vzal odpovědnost na sebe a vystřelil, brankář Bílých Tygrů však skvěle zasáhl vyrážečkou. V samém závěru pak ranou z levého kruhu neuspěl Filip Pavlík, takže nerozhodné skóre platilo i po čtyřiceti minutách.

Výteční brankáři poslali duel do prodloužení

Začátek třetího dějství deklaroval, že oba týmy chtějí strhnout utkání na svou stranu. Načala ho rána Vitáska od modré, kterou ale Mazanec ukryl v lapačce. Na druhé straně se po křižné přihrávce dostal ke kotouči Morong, jenž pálil z pravého kruhu na vzdálenější tyč, ale minul. Následně se dostal k dobré ráně na ose hřiště u modré čáry Blain, jenže Pavelka měl čistý výhled a bez potíží zasáhl lapačkou.

Bílí Tygři se v polovině třetí dvacetiminutovky osmělili a předvedli pěkný zámek, z něhož dvakrát těžil Knot, jenž vyslal tvrdé rány od modré čáry. První vyrazil Mazanec do rohu, druhou pak do ochranné sítě. Lvi vytvořili na opačném konci kluziště obrovský závar, kdy ale Cingel ani Filip Pavlík kotouč za brankovou čáru nedotlačili, když se nejprve zaskvěl Pavelka a pak i jeho obránci skvělými zákroky v brankovišti. Zápas tak vrcholil až v samém závěru.

V něm se nejprve osmělil Špaček, ale jeho rána z levého kruhu minula vzdálenější tyč svatyně Mountfieldu o pořádný kus. Na druhé straně se šikovným manévrem prosmýkl přes útočnou modrou Perret, jenže jeho pokus z větší vzdálenosti přizvedl Pavelka vyrážečkou do ochranné sítě. Do úniku na opačný konec kluziště se pak vydal Radovan Pavlík, ale tísněn obráncem nedokázal lépe zakončit a Mazanec jeho nájezd ustál stejně jako bombu Kolmanna o chvíli později. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Nájezdy rozhodl dvěma zásahy Jaroslav Vlach

V prodloužení nejprve nabízel Orsava puk před bránu Blainovi, ten ale v rozhodující chvíli kotouč nešťastně promáchl. Na druhé straně měl dobrou pozici Musil, který pálil z mezikruží, jenže vysoko nad břevno svatyně Mazance. Další šance nepřišly, a tak rozhodly nájezdy.

Ve čtvrté sérii se rozjel Lev a ranou k levé tyči otevřel skóre, jenže Vlach zvládl podobným manévrem hned v dalším nájezdu vyrovnat. Po neúspěchu Orsavy v šesté sérii se Jaroslav Vlach trefil podruhé, tentokrát přesnou ranou do levého horního růžku, čímž celé utkání rozhodl a bonusový bodík tak putoval pod Ještěd.