ne 29.11.2020 | Daniel Krátký | Foto: HC Oceláři Třinec

Třetí prohra v řadě, Lvi podlehli Třinci i podruhé během pěti dnů

Hokejisté z královského města prohráli třetí extraligový duel v řadě, když nestačili na Oceláře 1:2. Lvi prohrávali po dvou třetinách o dvě branky, zlepšený výkon ve třetí dvacetiminutovce ale na bodový přísun do tabulky nestačil – o jedinou hradeckou trefu se postaral v početní převaze Filip Pavlík, což zároveň znamená, že už 210 minut nedokázal tým Vladimíra Růžičky vstřelit branku při hře pět na pět. Šanci na nápravu budou mít Hradečtí v úterý na domácím ledě, kde hostí brněnskou Kometu.

I ve Slezsku dostal mezi tyčemi příležitost, místo absentujícího Marka Mazance, Štěpán Lukeš. Sestava v poli však dostála několika změn. V elitním útoku se po boku kapitána Radka Smoleňáka a Lukáše Cingela představil Aleš Jergl, jenž si prohodil pozici s Kellym Klímou. Jako třináctý forvard byl připraven Radovan Pavlík.

Oceláři potvrdili pozici nejlepšího týmu v přesilovce

Aktivněji do utkání v třinecké aréně vstoupili hosté, kteří poprvé zahrozili během první přesilové hry, ve které mohl Radek Smoleňák, po krásném pasu Filipa Hronka, zasouvat až za Kořenáře, avšak kapitán Mountfieldu nedokázal zpracovat kotouč. Po chvilce se hra poněkud vyrovnala, a i Oceláři začali vystrkovat růžky. S jejich pokusy si však zatím ještě poradila obrana Východočechů v zádech s brankářem Lukešem.

Na oko se hra sice vyrovnala, zajímavější příležitosti měli ale hokejisté zpod Bílé věže. I díky dobrému napadání třetího útoku se ke střele dostal Jakub Lev, jehož bomba pouze vyprášila Kořenářovy betony. Jenže pak se ke slovu přihlásila třinecká přesilová hra, mimochodem nejlepší v soutěži. Martin Růžička během ní našel z levé strany před brankou Matěje Stránského, kterému stačilo nastavit hůl – 1:0.

A Oceláři jako by neměli dost, zejména Matěj Stránský byl v dresu s drakem na hrudi hodně vidět. Hradečtí byli chvilku zřejmě trochu opaření z inkasované branky, v samotném závěru se však do tlaku přece jenom dostal třetí a posléze i čtvrtý útok Růžičkovy party. Během něj zahrozili hlavně Kevin Klíma, jehož pokus z levého křídla musel s velkou námahou likvidovat ramenem Josef Kořenář.

Zadina krásně navýšil třinecké vedení

Na start druhé dvacetiminutovky se v kabině zřejmě o něco lépe připravili třinečtí Oceláři, hned ve druhé minutě se totiž po neskutečné individuální akci a následné střele mezi betony Filipa Zadiny dostali již do dvoubrankového vedení. Šestka draftu do NHL v roce 2018 si během své gólové akce poradila i se svým kamarádem, spoluhráčem a jmenovcem z Red Wings Filipem Hronkem.

Slezané zůstávali i nadále jasně lepším týmem na ledě, což rezultovalo v některé zajímavé příležitosti pro hokejisty v černém. Asi nejlepší hradecká formace na horké třinecké půdě byla ta třetí, zhruba v polovině základní hrací doby nevyužil její člen Jakub Lev velkou šanci na snížení, kdy po přihrávce Kevina Klímy trefil ze střeleckého slotu pouze chrániče maskovaného muže.

Mountfield dostal ideální příležitost ke snížení v závěru prostřední periody, kdy hrál přesilovou hru čtyř a posléze i pěti proti třem. Lvi v ní měli chvilku problém se usadit v útočném pásmu, ale následně zamkli Slezany kolem branky a zejména Filip Hronek pálil jednu metelici za druhou na gólmana Kořenáře. Ten si však ve spolupráci s bránícími hráči poradil a udržel čisté konto i po čtyřiceti minutách.

Hradec dokázal pouze snížit

Hokejisté Třince vstoupili do třetí třetiny v početní převaze, takže Hradečtí museli nejprve logicky myslet hlavně na zadní vrátka. Po ubránění přesilové hry pak klapky na očích mířily už na svatyni Josefa Kořenáře. Následně vybojoval Orsava přesilovou hru, kterou už po pěti sekundách využil Filip Pavlík přesnou přízemní bombou k tyči – 2:1. Hradecký bek zapsal už svou pátou trefu v sezóně. Velkou roli u Pavlíkova gólu měl i Filip Hronek, jenž úspěšně podstoupil buly.

Vstřelená branka hokejisty Mountfieldu probrala a zřejmě také pořádně nabudila, protože svěřenci trojlístku Vladimír Růžička starší, Daniel Branda, David Kočí následně výborně bruslili a byli takříkajíc všude. Borci v černém se dokázali bránit pouze zásluhou několika icingy. Utkání se v této fázi také poněkud přiostřilo, přibylo několik tvrdých zákroků na hraně vyloučení.

V závěrečné pětiminutovce se Lvi pochopitelně tlačili do útoku a hnali za vyrovnáním, to ale logicky otevíralo menší okénka v defenzívě, čehož Oceláři chtěli a mohli využit díky několika přečíslením. To se jim však nevyvedlo. Stejně tak se ale Mountfieldu nepovedlo využít hru bez gólmana Lukeše, a tak si tým z východočeského města připsal už třetí prohru v řadě.