pá 29.10.2021 | Petr Šatalík | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Třetí výhra v řadě! Lvi přemohli Vary 4:1 a upevnili si druhý flek

Souboj východu se západem čekal v pátek večer na svěřence Tomáše Martince. Ti se v KV Areně dostali v prvním dějství do vedení trefou Kevina Klímy. Ve druhé třetině využili dvě početní výhody a jejich náskok i přes snížení Varů narostl. Energetici ale kousali až do poslední minuty. Hradečtí museli vynaložit ve třetí části veškeré úsilí, aby dobře hrající Vary udrželi v bezpečném odstupu. To se jim ale povedlo a v poslední vteřině navíc Perret upravil na konečných 4:1. Lvi tak přivezli pod Bílou věž cenné tři body, zároveň se jim podařilo upevnit si druhou příčku.

Po utkání s Kladnem museli Tomáš Martinec a jeho tým sáhnout do sestavy. Zranil se totiž brankář Štěpán Lukeš, mezi tyčemi tak dostal příležitost Henri Kiviaho a na lavičku náhradníků usedl mladý Tomáš Sajdl. Na křídle čtvrté formace nahradil Kryštofa Langa Radim Šalda. Jinak zůstala soupiska stejná jako v klání s Rytíři.

Mountfield HK byl aktivnější a ujal se vedení

Úvod utkání byl spíš opatrnějšího charakteru, přesto si Lvi postupně vytvářeli převahu, Novotný musel řešit několik pokusů od modré čáry, které na něj vyslali Blain, Kalina a Pavlík. Energetici se osmělili až asi po pěti minutách. Kulich pálil z ostrého úhlu, bližší tyč ale netrefil, klec Mountfieldu pak ještě rychle obkroužil Hladonik, jenž se zpoza brány snažil zasunout u vzdálenější tyče, přes beton Kiviaha však touš neprocpal.

První opravdu vážnější situace pak přišla v šesté minutě, kdy se kotouč na levém hrazení odrazil ke Smoleňákovi do mezikruží a kapitán Hradce napálil svižnou ranou spojnici břevna a tyče svatyně Novotného. Na druhé straně prověřil Kiviaha ostrým pokusem z pravého mantinelu Beránek, gólman Lvů však zvládl zasáhnout. V čase 10:41 šli Východočeši do vedení. Jergl vysunul na pravé straně kupředu Kevina Klímu, který tvrdou střelou z kruhu na zadní tyč otevřel skóre střetnutí – 1:0.

Lvi v posledních minutách dějství stupňovali tlak. Kevin Klíma mohl po své první trefě hned přidat druhou, jeho ránu ale Novotný vyrazil před sebe a dorážku Gasparovi znemožnil sekerou za dvě minuty Vodička. V početní výhodě měl velkou šanci Pilař, na něhož už zívala prázdná klec, do jeho střely ale na poslední chvíli stačil vložit hůl Rohan. Následně zahrozily i Vary, Kiviaho nejprve vytěsnil pokus Hanouska z mezikruží po přihrávce Kracíka od zadního mantinelu. V závěru pak likvidoval i únik Kohouta, který se ale dostal trochu z úhlu a jeho zakončení nebylo kvalitní. Hradec tak po první siréně vedl těsně 1:0.

Náskok Východočechů narostl o gól

Na začátku druhé dvacetiminutovky byl vyloučen za podražení Pilař. V oslabení si na gólmana zahrál Nedomlel, jenž obětavě zblokoval ránu od modré v podání Pulpána a následně i další dva pokusy zprava od Fleka. Jakmile skončila početní výhoda Varů, vydal se opět kupředu Kevín Klíma, jenž ale střelou z pravého kruhu na vzdálenější tyč tentokrát minul.

Východočeši v čase 26:31 zdvojnásobili své vedení, když využili svou čtvrtou početní výhodu. Ahti Oksanen dostal ve středním pásmu kotouč na osu hřiště od Blaina, přejel útočnou modrou a vyslal přízemní nepříliš důraznou střelu přes beka, která nepozornému Novotnému propadla mezi betony do sítě – 2:0. Druhou asistenci si u trefy připsal brankář Kiviaho. Vary druhý obdržený gól probudil a snažily se dostat zpět na kontakt. Beránek našel krátkou přihrávkou z mezikruží nalevo postaveného Kohouta, jenž svižným projektilem těsně minul vzdálenější tyč svatyně Mountfieldu.

Následně předvedli pěkné akce zase Lvi. Novotný si ale poradil s dvěma pokusy z bezprostřední blízkosti, které na něj vyslali Orsava a Lev. V čase 37:38 pak Mountfield využil další přesilovku. Oksanen našel střílenou přihrávkou zprava na brankovišti číhajícího Smoleňáka, jenž do ní vložil hůl a kotouč se po odrazu od nohy Jeremieho Blaina dostal do sítě. Hradec tak vedl 3:0. 51 sekund před druhou sirénou však využili početní výhodu také Energetici. Ránu Pulpána od modré tečoval v mezikruží Tomáš Vondráček a puk po odrazu od jeho hokejky zaplachtil do sítě hostí. Ti i přesto vedli po čtyřiceti minutách o dvě branky.

Výhru pečetil trefou do odkryté klece Perret

Na začátku třetí části hry se z ničeho nic v dobré pozici ocitl Orsava, jenž ale ranou z mezikruží svatyni Karlovarských minul. Východočeši se i dál tlačili kupředu, do pásma Energie rychle vyrazil po levém hrazení Oksanen a jeho dělovou střelu vyrážel Novotný jen s velkými potížemi. Na opačný konec kluziště si to namířil v podobném stylu Kulich, kterého před zakončením lehce přidržel Blain, jenž za to fasoval dvě minuty. Následný pokus forvarda Západočechů ale Kiviaho zvládl vyrazit.

Poté však podobně jako o chvíli dřív Blain fauloval McCormack Beránka a Vary hrály 15 sekund přesilovky pět na tři. Dorážku po průniku jmenovaného forvarda Energetiků měl k dispozici Kulich, ale beton Kiviaha nepřehodil a v dvojnásobné přesilovce pálil Rachůnek z pravého kruhu jen do vzdálenější tyče klece Mountfieldu. Tlak Západočechů ale neustával a gólman Lvů se musel o chvíli později činit proti dalšímu zakončení Beránka. Pokus zleva však vyrazit dokázal.

V samotném závěru utkání Energetici odvolali brankáře Novotného a zkusili hru se šesti bruslaři v poli. Kiviaho ještě jednou zasáhl proti pokusu Hladonika, o zbytek se postarala dokonale fungující obrana, která si během tří minut připsala šest zblokovaných střel. V posledních vteřinách vyrazil kupředu po pravé straně štírek Jordann Perret, jenž zásahem méně než vteřinu před závěrečnou sirénou upravil na konečných 4:1. Hradec zvítězil potřetí v řadě, Energetiky zdolal již v pátém vzájemném zápase za sebou a upevnil si pozici na 2. místě extraligy.