ne 26.12.2021 | Daniel Krátký, Adam Kodet | Foto: Libor Kožík / PSG Berani Zlín

Třígólový uragán v prvním dějství rozhodl o výhře nad Zlínem 5:2

Na druhý svátek vánoční se opět rozjela hokejová Tipsport extraliga a Hradec Králové v odpoledním duelu vyzrál na Zlín, který na jeho ledě porazil 5:2. Mountfield uspěl zejména díky povedené první třetině, ve které nasázel hned tři branky. Náskok tří gólů si pak Východočeši drželi prakticky po celý zápas, a tak navázali na povedený výkon z Chomutova a přidali druhou výhru v řadě.

Na sváteční utkání ve Zlíně se vrátil do hradecké branky Lukeš, do útoku pak Koukal s Lamperem. A jelikož Jank si odpykával disciplinární trest, Lvi nastoupili jen se šesti obránci a zbylo tak i místo na třináctého útočníka. Tuto roli zastal Štohanzl.

Zlín trápila efektivita, Hradec ji vyučoval

Po prvních dvou vánočních svátcích byly oba celky do zápasu na Štěpána připraveny skvěle. Hned v prvních minutách přišly velké šance na obou stranách. Proti Lukešovi se nejprve sám řítil Veselý, kterého za obranu skvěle vysunul Zabusovs, ale jeho stahovačku a následnou kličku Lukeš přečetl. Do přečíslení se pak okamžitě hnal Perret s Jerglem, první jmenovaný trefil z dobré pozice Kašíka jen do masky. Horko tedy bylo před oběma brankami

Pod ještě větší tlak se defenzíva Lvů dostala při dvojnásobné přesilovce soupeře. Skvělý tlak do branky předváděl hlavně Kubiš, ani jeho několikeré dorážky ale k otevření skóre nevedly. To přišlo o několik chvil později, kdy hned po vypršení přesilové hry Hradce Šalda křižným pasem přes brankoviště krásně našel Ahtiho Oksanena a finský bombarďák neměl problémy uklidit puk do odkryté části branky.

Zlín neskládal zbraně a inkasovaný gól ho nepoložil. Okamžitě po něm se znovu Berani vrhli vstříc hradecké brance, ale Lukeš se gymnasticky roztáhl a pokryl veškeré soupeřovy snahy o dorážky. Navíc Mountfield z protiútoku udeřil znovu. Christophe Lalancette převzal puk od Lampera ve středním pásmu, obrátil hru, nerozpakoval se a svižným švihem neomylně trefil horní růžek. Další parádní vstup do zápasu potvrdil v poslední minutě Kevin Klíma, který ranou po krátkém nápřahu trefil přímo k tyči a stanovil skóre 3:0 po první třetině.

Mountfield zvýšil náskok, tempo pak opadlo

Trenéři Moravanů na třígólovou nadílku zareagovali střídáním brankářů, Kašíka nahradil Huf. Párkrát si na puk stihl sáhnout, na teč Radka Smoleňáka v přesilové hře ve 23. minutě ale zareagovat nemohl. Pomalu se tak schylovalo k dalšímu jasnému triumfu a kanonádě. Čtvrtá branka jako by definitivně zlomila zlínský odpor, který se limitně začal blížit nule.

Když nedokázali domácí borci své příznivce potěšit hokejovou krásou, zvedl je ze sedačky aspoň Kubiš, který se dostal do ostřejší výměny názorů s McCormackem. Na holích Beranů byla znatelná nejistota a nízké sebevědomí, které se projevovalo tím, že v nadějných situacích místo zakončení volili zbytečný pas, kterým celou šanci zazdili.

Jednoznačný stav zápasu mu rozhodně ubral na atraktivitě. Zlínské snahy byly za daných podmínek hodně křečovité nebo nepřesné, Hradec si zase mohl dovolit hrát s lehkostí, která však přinášela lehkovážné ztráty zejména v útočném pásmu. Neaktivitu na obou stranách jasně demonstroval poloviční střelecký účet druhé periody na obou stranách oproti té první.

Zlín se prosadil, Hradec kontroloval výhru

Berani dostali šanci na to chytnout se hned na startu třetí třetiny v početní výhodě. Lukeše ohrožovali zejména ranami z dálky, hradecký gólman ale působil dojmem, že si do Zlína přijel pro čisté konto a za žádných okolností za svá záda puk nepustí. Jeho protějšek Huf se musel blýsknout rychlou prací vyrážečkou proti ráně Oksanena bez přípravy při hře ve čtyřech.

Domácí fanoušci si ale přeci jen mohli zamávat šálami. Odražený puk po ráně Novotného si našel na chvíli nehlídaný Vladimir Michasjonok, srovnal si ho na holi a propálil Lukeše, který z posledních sil sice skočil ke své druhé tyči, Rusovu střelu ale nepokryl. Stejný hráč o chvíli později využil zaváhání hradeckého beka na útočné modré, obral ho a v úniku ještě přihrál Zabusovsovi, jenž zblízka těsně neuspěl. Hned z protiútoku pak další parádní švihovkou rozvlnil síť za Hufem Radek Pilař a rozradostnil čtveřici hradeckých příznivců v hledišti.

Ani to ale nebylo poslední gólové slovo zápasu. Minutu a půl nato totiž Gazda krásnou přihrávkou od hrazení našel na zadní tyči nekrytého Pavla Kubiše, jemuž stačilo jen správně nastavit čepel. V posledních minutách už Zlín nenašel dostatek sil k dalšímu vzdoru a vzepjetí a spíš musel hasit rychlé protiakce, třeba když přečíslení zblízka zakončoval Štohanzl. Další branka už nepadla a Hradec porazil i dalšího soupeře ze dna tabulky, tentokrát poměrem 5:2.