pá 11.12.2020 | Adam Kodet | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Triumf na západě! Hradec zastavil sérii Varů a přetlačil je 4:3

Odplata za domácí porážku dokonána. Úterní výhra potvrzena. Krize zažehnána? Na zodpovězení této otázky je sice příliš brzy, ale Hradec se na západě Čech prezentoval velmi sympatickým výkonem. Soupeře předčil jak střelecky, tak gólově, hýřil aktivitou a vypracoval si více gólových příležitostí. Výhra 4:3 proti Energii na vítězné vlně je tedy hodně cenná, dvěma góly se o ní ve třetí třetině zasadil Jakub Lev.

Do sestavy trenéři po jasné domácí výhře nesahali, bylo ale třeba zapracovat do zápasové soupisky novou posilu Marka Zachara. Ten zaujal místo ve čtvrté formaci, Radek Pilař se z ní přesunul zpět do obrany a nedostalo se na Zdeňka Čápa.

Střelecky aktivnější Lvi šli do vedení jako první

Utkání začalo v poměrně velkém tempu a hned od prvních minut nechybělo ani řádné nahecování. Na hráčích Mountfieldu bylo vidět velké odhodlání a zarputilost, hned ve druhé minutě museli sudí rozhánět rodící se potyčku za karlovarskou brankou. A tento objekt byl dvakrát v hlavní roli i o několik desítek sekund později.

V polovině třetí minuty nejprve Kelly Klíma střelou z nápřahu nastřelil horní tyčku, chvíli po něm novic v sestavě Zachar dokončoval Nedomlelovu akci, jenže puk v brankovišti nahrnul jen do pravé tyče. Lvi byli střelecky aktivnější, Vary zase tradičně dobře bruslily. K první výraznější šanci se ale dostaly až v první početní výhodě, kdy zleva tvrdě pálil přesilovkový specialista Koblasa. Mazancův beton byl připraven.

Poprvé se červené světlo za jednou z branek rozsvítilo tři a půl minuty před koncem periody. Kevin Klíma měl jasno, koho bude svým pasem hledat, a Filip Hronek se mu odvděčil devátým gólem v sezóně. Svým typickým způsobem na poslední chvíli zarazil střelu z první, ihned po tom zápěstím oklamal Novotného a poslal puk k pravé tyči. Nejproduktivnější bek ligy tedy stanovil stav po první části na 1:0 pro Hradec.

Atraktivní hokej okořenily ve druhé třetině tři branky

Lvi neztráceli na své aktivitě ani ve druhé periodě. Drželi se taktiky vše hrnout na branku a čekat na dorážky, což se jim osvědčilo proti Motoru. Jenže zatímco doma doražené puky končily v síti, ve Varech stál v brance jako neprostupná zeď Filip Novotný, který v rychlém sledu zastavil šance Kevina Klímy, Perreta i Koukala. Všichni tři se postupně sami zjevili za obranou a sjeli si na dorážku, chyběla jim ale větší přesnost a razance.

Karlovarští si museli na další výraznější příležitost počkat znovu do přesilové hry. A tu při trestu Smoleňáka dokázali proměnit ve vyrovnání. Po vyhraném buly v útočném pásmu Šenkeřík posunul puk na Davida Kašeho, který propálil přesouvajícího se Mazance. Po 89 sekundách ale ve velkém stylu odpověděl Hradec. Lukáš Cingel si povodil bývalého parťáka Graňáka jako žáčka, vyměnil si puk se Zámorským, který mu ho krásně vrátil až do kuchyně a Cingel v klidu zakončil do prázdné branky.

Domácí ale neztráceli na aktivitě, ba naopak ji začali stupňovat, zatímco Hradec se začal zatahovat. Defenzíva Východočechů sice pět minut před sirénou ubránila přečíslení Kohouta s Koblasou, krásný ťukes o pár sekund později ale pokrýt nedokázala. Flek s Kašem kombinací na jeden dotek vyšachovali obranu, druhý jmenovaný našel před brankou Jana Hladonika, jenž i z blízkosti zvedl puk nechytatelně pod víko. Do závěrečné dvacítky tak šly oba celky ze stejné startovní pozice.

Lev dvakrát skóroval a přiřkl Hradci 3 body

Jak se krátil zápasový čas, přirozeně narůstala na obou stranách obezřetnost. K rozruchu před jednou z branek došlo až po více než pěti minutých, hned to byla ale obrovská příležitost. Orsava dostal ideální průnikový pas za obranu a řítil se sám na Novotného, ten ale utěsnil škvíru mezi betony, kam hradecký forvard mířil, a gól nepřipustil. Na druhé straně se v dalším střídáním blýskl útočným výletem bek Pulpán, Energii poprvé do vedení nepustila zase Mazancova lapačka.

Naopak ve 49. minutě se dostal potřetí na koně Hradec. V přesilové hře posunul Zámorský puk na Jakuba Lva, který se neukvapil, zastavil si puk na čepeli, počkal na perfektní Pilařovu clonu a pak plácl do puku, který v obrovské rychlosti zastavila až síť. A ještě větší ďahu vyslal stejný hráč o chvíli později. Zachar vybojoval kotouč za brankou, po hrubici v obraně Varů Pilař posunul kotouč na nabrusleného Jakuba Lva a ten nekompromisní dělovkou z obrovského nápřahu zvýšil na 4:2.

Jenže Energie boj o body rozhodně nevzdávala a jejich nacvičená přesilovková souhra znovu zafungovala. Kaše natáhl bránící hráče do rohu a perfektně krosem našel specialistu na početní výhody Petra Koblasu, jenž skóroval letos v této situaci pošesté a znovu to bylo parádně umístěnou bombou z první přímo k tyči. Karlovy Vary neskládaly zbraně, ale do jejich kombinací, rozehrávek a snažení se vkrádala nervozita a křeč. Závěrečná hra bez brankáře gól nepřinesla, a tak si Lvi z dalekého západu odvezli velmi cenné tři body.