ne 28.9.2014 | Martin Voltr

Urputný boj a vydřené tři body! Hradec vyhrál v Plzni 2:1

Někdy se těsné vítězství počítá mnohem víc než jasný triumf. To byl přesně případ souboje sedmého kola, který Mountfield sehrál na ledě Plzně, a po dvou porážkách se dočkal úspěchu! Vyrovnanou a bojovnou partii rozhodl pět minut před koncem sváteční střelec Jiří Vašíček, díky němuž hradečtí hokejisté vyhráli 2:1 a získali nesmírně důležité tři body.

Hradečtí trenéři po dvou nevydařených zápasech provedli v sestavě razantní změny. Do druhé formace přišel Michal Tvrdík, slovenský forvard Roman Kukumberg se posunul do třetího útoku a na tribuně zůstal Tomáš Knotek.

Hra pět na tři vynesla Hradci vedení

V první třetině bylo jasně znát, že se střetla dvě mužstva, která neoplývají žádnou velkou formou. Mountfield měl na dlouhou dobu jedinou šanci hned v prvním střídání zásluhou Šimánka, mírně aktivnější Plzeň pak čekala až do 16. minuty, kdy Pletkovi nechtěně namazal Peter Mikuš. Obě příležitosti skončily u gólmanů.

Ještě do sirény se ale fanoušci dočkali hodně zajímavé pasáže. Michal Dvořák hrubým likvidačním faulem kolenem sundal Tomáše Pospíšila a msty se ujal Collin Valcourt! Pro Dvořáka z toho byly překvapivě jen dvě minuty a tresty za následnou potyčku se vykrátily, nicméně už předtím hráli Lvi v přesile a situace pět na tři jim přinesla obrovskou možnost, kterou nepohrdli. Kudrnovu střelu dorazil do prázdné branky Tomáš Mertl – 0:1.

Nevyužité šance indiáni ztrestali

Po přestávce se hra přece jenom rozjela, soupeři už nebyli v defenzívě tak pozorní. To platilo hlavně o domácích indiánech a Východočeši měli k dispozici několik velkých šancí. Kapitán Jiří Šimánek trefil během pouhých pěti minut dvakrát tyč, zvlášť jeho nádherný průnik ve vlastním oslabení jasně volal po gólu, přidala se i obrovská příležitost Rudolfa Červeného.

A jak už to v hokeji chodí, trápící se Škodovka vyrovnala. Nepovedenou Pletkovu střelu dorazil bekhendem pod břevno Jakub Lev, který tak využil přesilovku – 1:1. V další početní výhodě ještě z velkého úhlu napálil hradeckou tyč. Aktéry střetnutí do sirény oboustranně překvapovaly výroky rozhodčích, nerozhodné skóre se však v základech neotřásalo.

Osud se přiklonil na hradeckou stranu

Už bylo jasné, že o vítězi rozhodne jediný gól. Hradci dělalo zkraje třetí třetiny problémy aktivní plzeňské napadání, které naštěstí nedopadlo na úrodnou půdu. Jako blesk z čistého nebe tak přišla po deseti minutách nádherná Dejova švihovka, která rozezvučela za Machovským břevno.

A to ještě bitva Mountfieldu s domácími tyčemi neskončila, čtvrtý díl do smůlovaté mozaiky přidal Bohumil Jank. Byly to však jen ojedinělé šance, závěr byl pouze o vůli a bojovnosti. Nakonec mohla patnáctka hradeckých příznivců slavit, postaral se o to trochu nečekanou střelou od modré čáry Jiří Vašíček. Plzeňskému brankáři v klíčovém momentu přejel ve výhledu spoluhráč a pět minut před koncem Hradečtí podruhé vedli – 1:2!

Na tom už se do samotného závěru nic nezměnilo. Rudolf Červený nevyužil svou možnost k rozhodnutí, to ho ale mrzet nemuselo, protože domácí ani ve hře bez brankáře nekousali zdaleka tak, jak by potřebovali. Indiáni letos zatím těžko hledají svou tvář a je dobře, že ji nenašli ani v sedmém kole, byť to byl velký boj v podání obou táborů.