pá 17.9.2021 | Jan Brůna

Úspěšná domácí premiéra. Hradečtí zdolali Karlovy Vary 3:2

Domácí extraligová premiéra s výhrou! Hráči Mountfieldu HK přivítali na svém ledě Karlovy Vary a díky povedené úvodní třetině vedli již 2:0. Svůj náskok nakonec ještě navýšili, a i přes snížení Energie na rozdíl jediné branky si už vítězství pohlídali. Získali tak další tři body do tabulky a dobře se naladili na nedělní zápas na zlínské půdě.

Hradeckým trenérům se zřejmě sestava v posledním zápase líbila, neudělali v ní totiž jedinou změnu. Do brány se znovu postavil Štěpán Lukeš, v prvním útoku nastoupili Aleš Jergl s Lukášem Cingelem a Radkem Smoleňákem.

Hradec odskočil na dvougólový rozdíl

V úvodu zápasu se museli mít na pozoru oba gólmani, první střelou se předvedl Cingel, Filip Novotný však bez problému lapil. Dále se ale do provozní teploty příliš nedostal, protože hned ve čtvrté minutě si dobře najel Graeme McCormack a po přihrávce Cingela se trefil do horní poloviny klece – 1:0. Kanadský bek vstřelil premiérový ligový gól v dresu Lvů. Mountfield byl i po úvodní brance lepším celkem a zaměstnával hostující obranu, Christophe Lalancette měl navíc blízko ke gólu.

Karlovy Vary rovněž zahrozily, ani Jakub Flek se ovšem nedostal přes pozornou defenzívu Východočechů. A ti mohli trestat, když Michael Gaspar šikovně obkroužil Novotného kasu a předložil puk spoluhráčům. Hokejisté zpod Bílé věže se dostali také k první přesilovce, která nezůstala nevyužita. Po ráně McCormacka od modré před kasou chytře tečoval Jakub Orsava, jenž zároveň výborně clonil brankáři – 2:0.

Domácí se rázem dostali do tlaku, který podpořili také hradečtí příznivci na tribunách. Energie však mohla snížit, nahození Tomášů Hanouska ani Vondráčka se ale neujala. Výraznější příležitost ke skórování měl poté Jiří Kulich, do odkryté svatyně ovšem nezamířil přesně. Velké šance hostí tak zůstaly nevyužity a do kabin se šlo za stavu 2:0 pro Východočechy.

Obě mužstva se gólově prosadila

Mountfield vstoupil do prostřední třetiny aktivně a dopředu se okamžitě tlačil Jergl, leč neuspěl. Následně Michal Plutnar vyhodil puk ze svého obranného pásma a Hradečtí mohli trestat v přesilové hře. Místo toho jim však ujel Tomáš Vondráček, který se z pravého kruhu trefil přesně do vzdálenějšího rohu branky a ve vlastním oslabení snížil na 1:2 z pohledu Varů.

Lvi se z inkasovaného gólu rychle oklepali a byli lepším celkem, a tak musel Novotný několikrát do akce. Ve slibné šanci se ocitl Jergl, proti němuž se hostující brankář skvěle ukázal s vyrážečkou. V dobré pozici byl o chvíli později Lalancette, v úniku mu ale sjel kotouč z hokejky, a proto ho nedostal za ležícího Novotného. Potom mohla Energie vyrovnat v přesilové hře, tu ovšem na delší dobu přerušila situace okolo Jiřího Černocha, který zůstal ležet na ledě a musel zamířit do kabiny.

Východočeši nešťastně nabídli svému sokovi další početní výhodu po špatném střídání. Po vzoru Vondráčka mohl ve vlastním oslabení snížit Jordann Perret, jenže si nepřišel na maskovaného muže hostů. Otěže utkání převzaly Vary, a když už to vypadalo, že dohrají závěr třetiny v útočném pásmu, hra se otočila a domácí odskočili na dvoubrankový rozdíl. Postaral se o to Jérémie Blain, jenž po nahrávce Jakuba Lva usměrnil puk do klece – 3:1. Situace byla ještě přezkoumávána u videa, rozhodčí však branku posvětil.

Lvi ubránili úvodní domácí vítězství

Start poslední periody patřil hostům, kteří měli více šancí a dostali Lukeše rychle zpět do tempa. K většímu ohrožení brány se však probojovali Hradečtí, po jejichž střele vypadl kotouč za Novotného záda, byli u něj ale první hosté. Ti se drželi na puku v následujících minutách a své brankářské umění musel předvést Lukeš proti zajímavé dělovce od modré čáry.

Další útočné snažení už se Varům ovšem vyplatilo, když prudké nahození Patrika Parkkonena ze strany tečoval Tomáš Rachůnek a to prošlo až do klece – 3:2. Gól opět musel projít kontrolou u videa, sudí však žádný přestupek neviděli. O dvě minuty později se vyznamenal Lukeš, když překazil nájezd i následnou dorážku Ondřeje Beránka. Poté se šance střídaly na obou stranách a na pozoru se kromě hradeckého strážce svatyně musel mít i Novotný.

Lvi ještě čelili tlaku ve vlastním obranném pásmu, který se měl zvýšit při power-play Energie, kdy Novotný zamířil na střídačku. Mountfield ale dostal kotouč do neutrální zóny a i po oddechovém času Varů a návratu jejich gólmana do kasy již ubránil první domácí výhru v nové extraligové sezóně.