út 9.10.2018 | Anna Marie Kokrhounová, Jan Vavřina

V Oulu rozhodla druhá třetina. Hradec prohrál 2:3 a ze skupiny nepostoupí

Východočeši zajížděli na led lídra finské nejvyšší soutěže i skupiny F v CHL s vědomím, že jen vítězství je udrží ve hře o postup do další fáze. Po bezbrankové první třetině se Mountfield dostal do vedení, vydrželo mu ale velice krátce. Kärpät dokázal skóre otočit a přestože Hradec srovnal, odskočil ještě ve druhém dějství znovu do vedení. To se nakonec ukázalo jako rozhodující, kombinovaná sestava Lvů odpověď nenašla a body tak zůstaly ve Finsku. Domácí si tím pádem pojistili postup do vyřazovacích bojů, pro hosty zůstala osmifinálová brána zavřena. Nic na tom nezmění ani odveta, která je na programu ve středu 17. října od 18. hodin.

Do předposledního zápasu skupiny F nastoupili Hradečtí bez zkušených opor svého týmu, šanci naopak dostali junioři Mašín se Sklenářem. Důvěra na brankářském postu byla trenérským triem svěřena Jaroslavu Pavelkovi, kterému kryl záda šestnáctiletý Tomáš Sajdl.

První třetina vyšla střelecky naprázdno

V úvodu zápasu hrály oba celky vyrovnaný hokej a střelecké příležitosti si vypracovaly na obou stranách. Ve 2. minutě objížděl nebezpečně branku soupeře Radovan Pavlík, kotouč se mu však za záda Vehviläinena zasunout nepodařilo. Z pravého kruhu pálil také Lukáš Cingel, ani on ale úspěšný nebyl.

Šanci poskytnout svému týmu jednobrankové vedení měl na druhé straně Radek Koblížek, jeho střelu však Pavelka vykryl lapačkou a následně ji za pomoci Mušky dostal mimo tři tyče. Tato situace byla vyhodnocena jako sporná, ale po dlouhém posuzování u videa také jako neplatná. Jakub Muška totiž dokázal svou rukavicí chytit puk dříve, než mohl přejít brankovou čáru.

První perioda nebyla narušována nedovolenými zákroky a ani jeden z týmů tak neměl příležitost dostat se do souvislejšího tlaku. Až v poslední minutě se Lasu provinil držením protihráče a Východočeši tak mohli sehrát první přesilovou hru utkání. Lukáš Cingel obdržel přihrávku do mezikruží, ale z těsné blízkosti se trefil jen do finského brankáře.

Hradec se dostal do vedení, třetinu ale vyhrál Kärpät

Pouhých pětačtyřicet sekund druhé třetiny stačilo k tomu, aby Východočeši početní výhodu využili. Daniel Rákos obdržel přihrávku před Vehviläinenem a svou druhou dorážkou dokázal prostrčit touš do sítě domácích – 0:1. Netrvalo však dlouho a bylo vyrovnáno. Rozhozené obrany Hradeckých využil Michal Krištof, který po dobře provedené kličce prostrčil puk mezi Pavelkovy betony – 1:1.

Po vyloučení na straně domácích hráli Hradečtí čtyřminutovou přesilovou hru, kterou se jim ale využít nepodařilo. Naopak ubráněné oslabení domácí nakoplo a po několika gólových šancích se přece jen prosadili. Nicklas Lasu svou střelou z pravého kruhu nedal Pavelkovi šanci – 2:1.

Na vyrovnávací gól měl nabito Sébastien Piché, nebráněn před finskou klecí. Za brankovou čáru jeho střela ale neprošla. Ve 34. minutě se Mountfield nakonec prosadil. Matej Paulovič si obhodil domácího obránce a z levého kruhu zakončil do horního růžku – 2:2. Zpět do vedení dostal finský tým Rasmus Kupari v přesilové hře pět na tři po faulech Zámorského a Pavelky. Na pomezí brankoviště odpověděl na přihrávku Heponiemiho tečí do odkryté branky – 3:2.

Posledních dvacet minut už góly nepřineslo

Nejtěsnější možně vedení se hráčům Oulu dařilo úspěšně bránit, i když se Hradečtí tlačili za vyrovnáním. Do podobné šance jako v předchozí třetině se dostal Piché, tentokrát na pravém kruhu. Jeho střela ale opět skončila pouze na hrudi finského gólmana. Paulovič střílel zase z prostoru mezi kruhy, ani on ale svou šanci neproměnil.

Ačkoliv Východočeši ostřelovali Vehviläinena ze všech stran, čas na srovnání skóre se pomalu krátil. Do velkých nepříjemností se navíc Lvi dostali, když byl Radovan Pavlík nepříjemně atakován kousek od mantinelu a led musel opustit až za pomoci spoluhráčů a členů realizačního týmu.

Největší šanci na vynucení prodloužení měl na hokejce Roman Kukumberg, když se v dobré pozici ocitl před odkrytou klecí Kärpätu. Do střely mu však obětavě padl jeden z domácích. Ve hře bez brankáře Hradečtí drželi pásmo, ale gól se jim vsítit nepodařilo. Z ledu Kärpät Oulu tak odjeli bez bodu a šance na postup ze skupiny se jim tím definitivně vytratila.