pá 18.1.2019 | Adam Kodet, Jan Vavřina

V Plzni bez gólů i bodů. Hradec padl s indiány 0:4

Šňůra pěti hradeckých výher je u konce. Mountfield zajížděl na led indiánů se skvělou bilancí z posledních utkání, jenže ho čekal soupeř, kterému se daří stejně dobře. Důležitou roli zápasu 36. kola sehrál závěr jinak vyrovnané první třetiny, ve kterém se domácí dostali do vedení. To ve druhém i třetím dějství upevnili zejména využitými přesilovkami a naopak soupeři skórovat nedovolili. Východočeši tak vyšli v Plzni naprázdno, padli 0:4.

Hradečtí trenéři namíchali na zápas na západě Čech totožnou sestavu, jako naposledy, tedy alespoň co se defenzívy a brankoviště týče. V útoku několik změn přece jen připravili – Paulovič s Chalupou si prohodili místa v první a třetí formaci, Dragoun se vrátil na centr čtvrté linie a v té druhé ho nahradil navrátilec Lessio.

První třetina přinesla ofenzivní podívanou a plzeňské vedení

Hned zkraje utkání se hrálo v obrovském tempu, rozhodčí poprvé použili své píšťalky až ve čtvrté minutě, když po vzájemném konfliktu vyloučili Smoleňáka a Jonese. Následná hra ve čtyřech rychlost hry ještě umocnila, po přečíslení dostal ideální přihrávku Straka, ale na Maxwella si nepřišel. Hned vzápětí se do samostatného úniku řítil Bičevskis, ani on ale po svém forhendovém zakončení neměl důvod k radosti. Ještě blíže gólu byl Pavlík, jehož přízemní střela se pod Frodlovým betonem téměř došourala za brankovou čáru. Plzeňský gólman ale nakonec zareagoval rychleji.

Nadále se pokračovalo ve svižném hokeji, po menším tlaku indiánů přišla z ničeho nic nenápadná střela Chalupy, která se odrazila od levé Frodlovy tyče. Na druhé straně zahrozila první formace Západočechů, ale Maxwell se proti Kindlově zakončení skvěle roztáhl a branku nepřipustil. Zanedlouho při něm stálo i potřebné štěstí, to když puk po odrazu od Graňákovy brusle jen těsně minul odkrytou hradeckou klec.

Konec první periody se přece jen nesl v klidnějším duchu. Toto tvrzení chtěl v 17. minutě vyvrátit Dragoun, který se dobrým pohybem dostal za plzeňskou obranu, ale sám vstříc Frodlovi neuspěl, protože byl při zakončení faulován. Přesilové hry letos mezi klenoty Mountfieldu rozhodně nepatří, naopak Škodovka ukazovala, proč je v bránění početních nevýhod nejlepší v lize. Navíc 14 sekund před sirénou po dobré Gulašově práci doklepl puk za Maxwella i s dopomocí Zámorského Vojtěch Němec a otevřel tak skóre zápasu.

Svižný hokej pokračoval, Škoda navýšila vedení

Indiáni začali druhou část aktivněji a motali svého soupeře v útočném pásmu jako na kolotoči. Ke kvalitnějšímu zakončení se ale nedostali a Chalupa mohl na druhé straně srovnat účty. Forhendovou kličkou už Frodla překonal, možná se ale své šance lehce zalekl a z úhlu nedopravil puk do zívající svatyně. Další gólovku si vypracovala čtvrtá hradecká letka, Vopelka ale ani po třech dorážkách Frodla nepřekonal. Na opačné straně po teči neuspěl ani Kracík, který tak své 36. narozeniny gólem neoslavil.

Horké chvilky zažívala obrana Lvů při čtyřminutovém oslabení, kdy na Maxwella létaly puky ze všech stran a Jones i Kodýtek svými pokusy dokonce orazítkovali tyč. Ještě hůř bylo o několik chvil později, kdy se Mountfield bránil dokonce ve třech. Touto možností indiáni nepohrdli a po Kovářově posunutí zasunul kotouč do prázdné hradecké svatyně nejzkušenější muž na ledě Ondřej Kratěna. V pokračující početní nevýhodě ujeli Vopelka s Dragounem, Frodl ale tygřím skokem překazil Lvům gólovou radost.

Hradec se rozhodně nevzdával a chtěl s nepříznivě se vyvíjejícím stavem něco udělat. Smoleňák vykoupal Frodla po několika kličkách v brankovišti, puk za jeho záda ale nedostal. Hra se v této fázi přerušovala jen minimálně a diváci si museli přijít na své. Plzeň utkání zkušeně kontrolovala a Maxwella ostřelovala spíše z uctivé vzdálenosti. V závěru zavřela Hradec na tři minuty v útočném pásmu, třetí gól ale Škodovka nepřidala. Do kabiny ale i tak domácí odcházeli spokojenější.

Západočeši si závěr pohlídali a vyhráli letos i potřetí

Hradečtí se na soupeře snažili ve třetí třetině vlétnout stejně jako proti Liberci, jenže vlastní nedisciplinovaností se připravili o tlak. V přesilové hře zužitkoval přihrávku zpoza branky Milan Gulaš, který z mezikruží zacílil přímo do vinglu a nedal Maxwellovi šanci. Vzápětí si zkusili další přesilovku také Východočeši, ale všechny jejich šance zlikvidoval výtečný Frodl. Plzeňškým třígólový náskok nestačil a o čtvrtý zářez na pažbě se snažil pohotovou tečí Eberle, Maxwell byl však pozorný.

Lvi se snažili navázat na své dva předchozí dva obraty ve skóre ze všech sil, tříbrankové manko se ale zdálo jako až příliš vzdálená meta. Indiáni si navíc svůj pohodlný tříbrankový polštář zkušeně hlídali, vzadu vše jistil nepřekonatelný Frodl. Rozhodčí hru opět téměř nepřerušovali, na ledě ale pomalu houstly emoce a začaly se přiostřovat také osobní souboje.

Domácí hráči se nenechali ve zbývajících minutách vyprovokovat k žádné potyčce, místo toho přidali pojišťující branku. Nikým nerušený Kantner v 18. minutě obelstil hradeckou obranu a předložil puk Jakubu Pourovi, jenž se svou ukrytou střelou letos poprvé zapsal mezi extraligové střelce. Hradec tak na Západočechy nevyzrál ani napotřetí v letošním ročníku a na plzeňském ledě padl posedmé v řadě.