pá 8.1.2016 | Lukáš Štěrovský

V přímém souboji o třetí místo Hradec nestačil na Plzeň, Škodovce podlehl 1:3

První domácí zápas v novém roce hradeckým hokejistům body nepřinesl. V přímém souboji o třetí místo s plzeňskými indiány se totiž potvrdilo pravidlo této série, podle kterého v letošní sezóně vítězí vždy hostující celek. Škodovka se brzy ujala vedení, jedinou branku Hradce vstřelil lehce po polovině zápasu Dej, jenže hosté přidali další dva zásahy, na které domácí odpověď nenašli. V tabulce tak zůstali na čtvrtém místě.

Do duelu s Plzní nastoupil Hradec oslaben marodkou, k dispozici trenérskému triu nebyli Frühauf, Vydarený, Pavlík, Köhler a Šimánek. Vrátil se uzdravený Petr Beránek a Adam Courchaine. Do brankoviště se opět postavil Ondřej Kacetl.

Hosté se zaslouženě dostali do vedení

Indiáni začali zápas poměrně znatelnou převahou, hradecké hráče často doslova uzamkli v jejich obranném pásmu a Kacetl musel několikrát zasahovat proti střeleckým pokusům, které ale přece jen nebyly zase tak nebezpečné. Po pěti minutách se osmělili i domácí hokejisté, prostor před Machovským si vytvářeli Bednář s Knotkem, na střelu druhého jmenovaného ale gólman vyzrál.

O chvíli později ale přišla první přesilovka hostů. Škodovka krásně kombinovala, jenže Kacetl všechny její střelecké pokusy zlikvidoval. Na střelu Jakuba Jeřábka od modré čáry, kterou umně a prakticky nechytatelně tečoval na hranici brankoviště Dominik Kubalík, ale Kacetl už zareagovat nedokázal – 0:1.

Následující minuty přinesly svižný hokej s několika šancemi na obou stranách. Plzeň se dostala do většího tlaku díky další hře v početní výhodě. Indrák s Hrňou dokonale rozebrali domácí obranu, v zakončení ale celou akci překombinovali. Hradci se mohlo dýchat zase o něco lépe v momentě, kdy si i on vybojovali první početní výhodu, ke změně skóre ale nevedla.

Plzeň o vedení přišla, aby jej vzápětí získala zpět

Druhou periodu načali zajímavou akcí Kukumberg s Bednářem. Slovenský hráč předložil puk na hůl svého spoluhráče, který od modré čáry vypálil nad branku. Mountfield si alespoň vybojoval přesilovku, ve které ale chyboval na modré čáře a ujíždějící Preisinger v zakončení dvou na jednoho vybojoval faul na svoji osobu. Nabídnuté trestné střílení ale plzeňský hráč zakončil do betonu Kacetla.

Další hra v početní výhodě už se ukázala být pro Mountfield jako gólová. Její průběh tomu však vůbec nenapovídal, domácí se nedokázali trvale usadit v prostoru před Machovským. Na konci rychlé akce ale Rastislav Dej prokázal na hranici brankoviště důraz a odražený puk ze vzduchu poslal do sítě – 1:1. Krátce poté šikovně protečoval kotouč do útočného pásma Knotek. Kudrna jej našel za brankou, obtočil se kolem klece ale trefil jen brankáře.

Přesilovky se Hradci vůbec nedařily, což potvrdil i tou nadcházející, v níž si prakticky nevypracoval šanci. Po jejím skončení si puk převzal Lukáš Pulpán, který přesně mířenou střelou po úniku podél levého mantinelu našel místo nad Kacetlovým ramenem – 1:2. Škodovce znovu nabyté vedení dodalo na sebevědomí a zbytek třetiny se nesl jednoznačně v její režii, i když další gól nepřidala.

Škodovka potvrdila výhru dalším zásahem

Na začátku poslední periody byla domácím nabídnuta početní výhoda, se kterou ale opět nenaložili způsobem, z něhož by mohla vzejít branka. To samé se o chvíli později opakovalo i na druhé straně, a tak první pětiminutovka závěrečného dějství příliš hokejových momentů, které by potěšily přítomné diváky, nenabídla.

To mohl zvrátit Antonín Honejsek, který byl po střele spoluhráče blízko před Machovským, avšak na dorážku mu ještě něco málo chybělo. Vzápětí se do samostatného úniku dostal plzeňský Lev, ze souboje s Kacetlem ale vzešel vítězně domácí gólman. Jenže pár vteřin na to dostal na pravý kruh nabito Kubalík. Strážce domácí svatyně jeho střelu sice chytil, puk mu ale proklouznul až mimo jeho dosah a Miroslav Indrák jej bez potíží doklepl do odkryté svatyně – 1:3.

Snížit mohl Kukumberg, ale Machovský dobře vytěsnil jeho rychlou ránu. To bylo ze strany domácího týmu prakticky vše. Lvi se sice ještě pokusili o více jak dvě minuty trvající hru bez brankáře, avšak málem sami inkasovali, když Jakub Lev trefil v samém závěru jen boční konstrukci. Hradec tak v přímém souboji o třetí místo po právu neuspěl, což ho odsoudilo k setrvání na pozici číslo čtyři.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Byl to náš nejhorší výkon od doby, co jsem v Hradci. Do zápasu jsme vstoupili, jako bychom byli nepřipravení, bez zájmu, bez pohybu. Byli jsme statisti a jenom díky Ondrovi Kacetlovi jsme první třetinu přežili 0:1. Potom se to trochu zlepšilo, ale ne o moc. Myslím, že nejlepší výkon jsme předvedli ve třetí třetině, tam už jsme hráli v pohybu a byli nebezpečnější. Ale nezasloužili jsme si vyhrát, Plzeň byla ve všem daleko lepší. Jsem z výkonu a z přístupu kluků zklamaný, nelíbilo se mi to. Jestli chceme pokračovat v těchhle výkonech, tak je to špatně.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň):
Měli jsme výborný vstup do utkání. Hráli jsme v pohybu, drželi se na kotouči a měli z toho přesilovky. Z jedné jsme dali gól, měli jsme i další šance, které jsme neproměnili. Ve druhé třetině nás soupeř zatlačil, hráli jsme čtyři oslabení. Domácí byli lepší a nakonec srovnali z přesilovky. Ke konci jsme ale dalí šťastný gól, když jel Lukáš Pulpán ze strany a překvapil gólmana. Rozhodl třetí gól v poslední třetině, závěr jsme ubránili. Je to pro nás strašně důležité vítězství.