ne 26.1.2020 | Natálie Fišerová, Petr Šatalík | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Ve vyhroceném duelu pod Ještědem padl Hradec 1:5

Hokejistům Mountfieldu HK se nepodařilo navázat na dobrý výsledek z Vítkovic. V souboji s Libercem prohráli Východočeši první dějství 0:2 a po zbytek utkání pak marně stahovali náskok soupeře, který působil sebejistým dojmem. Celý zápas byl velice vyhrocený – ani jedna strana nedokázala udržet emoce na uzdě, sudí tak rozdali celkem 79 trestných minut.

Trenéři Mountfieldu v sestavě neučinili po výhře nad Vítkovicemi žádné změny, pouze se uchýlili k několika přesunům v útočných formacích. Oba kluby se během první třetiny představily ve speciálních dresech v rámci projektu Legenda legendám.

Liberec dvakrát udeřil

Úvodní perioda vyšla mnohem lépe Severočechům, ti byli už od začátku klání více aktivní. V těžké situaci se brzy ocitl brankář Marek Mazanec, když přišel o svou hokejku. Střelu Libora Hudáčka z levého kruhu si ale dokázal najít a puk schoval do své lapačky. V průběhu hry přibývalo čím dál více soubojů. Libereckým se velice dařila obrana středního pásma, pro Lvy tak bylo velice problematické zakládání akcí.

Když Královéhradečtí nabídli domácím přesilovou hru, Bílí Tygři se hned příležitosti chopili. Jmenovitě to byl Libor Hudáček, který předvedl krásnou individuální akci, když prokličkoval celou obranou Mountfieldu a nekompromisně zavěsil do pravého horního rohu brány Lvů. Hráče ze soutoku Labe s Orlicí inkasovaná branka nabudila, začali si vytvářet šance a hnali se za vyrovnáním, problém jim ale dělala nedisciplinovanost, která je srážela dolů.

Další gól přidali Bílí Tygři necelé dvě minuty před koncem první dvacetiminutovky. Hradecká obrana si opět nedokázala pohlídal soupeře. Po levé straně projel Zachar, který poslal před bránu střílený pas a Adam Musil nastavenou hokejkou dostal puk za Mazancova záda. Poslední minuty se Hradec snažil s domácími srovnat krok. Velmi aktivní byl útočník Klíma, ke vstřelení gólu to ale nestačilo.

Nerozhodné dějství ozdobila rvačka

Prostřední část duelu začali Lvi s velkým nasazením, jednu z šancí nevyužil Šidlík, který se propracoval ke střele z levého kruhu, jeho pokus však zastavila lapačka Dominika Hrachoviny. Obě mužstva začala hrát velmi tvrdě, do pěstního souboje se dostali Filip Pavlík a Jaroslav Vlach, kteří pak zamířili na trestnou lavici. Následně přišla hradecká početní výhoda, během které se ocitl sám před brankářem Hrachovinou Klíma, uspět ale nedokázal.

Naopak Bílí Tygři nabídnutou přesilovou hru využili. Po vhazování se kotouče ujal Birner, nahrál Radanu Lencovi, jenž si sjel před bránu Mazance, kterému prošel puk mezi betony – 0:3. Při vlastním oslabení ujeli útočníci Klíma a Pavlík, druhý jmenovaný vystřelil, k dorážce se však už jeho parťák nedostal. Poté přišel tlak Severočechů, hosté se z něho nemohli dostat, vše však dokázal vyřešit brankář Mazanec.

Po několika příležitostech Liberce zvládli Hradečtí otočit hru. Kombinaci Lukáše Žejdla a Michala Dragouna zakončil druhý zmiňovaný do odkryté brány Hrachoviny – 1:3. Hokejisté Mountfieldu tak dostali možnost, jak se vrátit zpět do zápasu. Na aktivitě přidali, do šance se dostal Chalupa, když se objevil sám před bránou Hrachoviny, kotouč za jeho záda ale dopravit nedokázal.

Mužstvo z města pod Ještědem závěr kontrolovalo

Na začátku poslední třetiny mohli Hradečtí navázat na svůj výkon z konce předchozí dvacetiminutovky. To se jim ovšem vůbec nepovedlo a hned na úvod dějství inkasovali již počtvrté. Gól si připsal kapitán Liberce Petr Jelínek, když prošel mezi hradeckými obránci, vyjel si z ostrého úhlu a zakončil přízemní střelou. Brankář Mazanec si během zápasu připsal mnoho zákroků, svou bekhendovou střelou ho prověřil i Zachar.

Na druhé straně Hrachovina tolik práce neměl, když se soupeř snažil o delší tlak v soupeřově pásmu, Liberečtí dobře napadali a kotouč hostům odebírali. Lvům se v koncovce nedařilo, poznal to i Chalupa, když se mu nepodařilo překonat Hrachovinu ani z nebezpečné blízkosti. Při strážci svatyně Severočechů stálo i štěstí, jelikož za ním zvonila tyčka.

Bílí Tygři hráli v posledních minutách velmi zodpovědně, Lvi tak měli problém si vytvořit šance, nebo se do nich alespoň dostat. I přes nepříznivý stav se nadále pokoušeli protivníka napadat a hrát dopředu. Konec nadějí na otočení duelu přišel pro Východočechy v poslední minutě, kdy Severočeši využili svou další početní výhodu. Na modré čáře se napřáhl Šmíd a tečí před bránou dopravil puk za záda Mazance Jan Ordoš. Po závěrečném hvizdu ještě srazil Vlach zezadu krosčekem na zátylek Čápa k zemi a vyfasoval tak osobní trest na pět minut plus do konce utkání. Důležité tři body však přesto zůstaly na severu Čech.