ne 26.1.2014 | Martin Voltr

Velká bitva pro Hradec! Mladší dorostenci přetlačili Žďár a jsou ve čtyřce

Souboj na hraně postupu do play-off měla na programu ELIOD extraliga mladšího dorostu v neděli na hradeckém ledě. A zápas se Žďárem nad Sázavou přinesl hodně kvalitní podívanou! Koření mu dodaly nejen osobní souboje, vyloučení, bohužel i zranění, ale taky hlavně góly. Královští lvi sice ve druhé třetině chvíli prohrávali, ale utkání po zásluze otočili do vítězného stavu 4:3 a svého soupeře vystřídali na čtvrtém místě tabulky!

Žďár zvládl odpověď na první gól

Od samotného začátku se hradečtí hokejisté tlačili do pásma a vytvářeli si šance, Žďár se ale brzy zvedl a začal hrozit rychlými protiútoky. V šesté minutě jeden takový neproměnil Tomáš Havránek a domácí okamžitě trestali, když Martin Hejna v přečíslení dva na jednoho ideálně nabil Radovanu Pavlíkovi, jenž střelou k druhé tyči otevřel skóre utkání – 1:0.

Zápas mezi týmy, jenž se nejspíš až do konce základní části budou prát o postup do play-off, nabízel kvalitní podívanou. A netrvalo dlouho, než se hokejisté z Vysočiny dočkali vyrovnání. Tentokrát se do sóla utrhl nádherným způsobem Martin Nečas a poté, co se prohnal kolem dvou protivníků, vyzrál i na Vomáčku ideálním bekhendovým blafákem – 1:1.

Domácí však dávali jasně najevo, kdo chce tvrdit muziku. Kapitán Radovan Pavlík měl v dalším brejku na hokejce druhý gól, brankář Loubal se ale přesunul okamžitě. A když v oslabení nestačil na bombu Martina Hejny, zachránilo ho břevno. Hráči se sice chvílemi až moc soustředili na osobní souboje, přesto se oboustranně dalo koukat na celou řadu pohledných hokejových akcí.

Hradec cítil křivdu, ale pomstil se výborně

A druhá třetina z toho trendu ani trochu nevybočila. Po dvou minutách se Žďár radoval z dokonaného obratu, jenže rozhodčí původně uznaný gól nakonec pro přihrávku rukou odvolali. Ve 28. minutě však už po akci Martina Nečase radost hostům vydržela. Kotouč se sice v nepřehledné situaci motal kolem brankové čáry, sudí ale po chvíli váhání ukázal na znamení gólu – 1:2.

Rychlost, se kterou přišla hradecká odpověď, však byla pro konečný výsledek zápasu klíčovým faktorem. Ani ne za minutu totiž v přesilovce pět na tři napřáhl až ke stropu Martin Hejna a parádní dělovkou nedal Loubalovi šanci – 2:2!

Hradec byl jako politý živou vodou, prim na ledě hrál jeho elitní útok. Když Pavlík poslal do brejku rozjetého Matějčka, domácí číslo 9 bylo faulováno a svůj pokus si mohlo zopakovat. Matějček však trestné střílení neproměnil. V dalším střídání ale na první formaci hosté zapomněli znovu a tentokrát dopředu uháněl sám Radovan Pavlík. Tomu už se zakončením k lapačce podařilo vývoj otočit zpátky na stranu Královských lvů – 3:2!

Vyhecovaný zápas se divákům musel líbit. Sebevědomí nabyté dvěma slepenými góly pomohlo Hradeckým kontrolovat hru, zato hosté marně čekali na ztráty svého soupeře a možnosti protiútoků. Příležitostí před oběma brankáři ubylo.

Hektická pasáž v úvodu, zvládnutý závěr

Zato úvod třetí části už byl zase zajímavými událostmi pořádně nabitý. Hradečtí zahrávali jednu z mnoha početních výhod, v níž ještě Dominik Matouš brankáře v jasné šanci neprostřelil, ale Tomáš Kynčl si pak parádně počkal na Patrika Hidveghyho, který to před prázdnou bránou už neměl těžké. To byl moc důležitý gól – 4:2.

Žďár na něj mohl okamžitě zareagovat, dokonce trojnásobné přečíslení však pro hosty skončilo nejhůř, jak mohlo. Michal Nedvěd totiž narazil do tyče a se zraněným kolenem okamžitě putoval do nemocnice. Spoluhráči za něj ale brzy vybojovali snížení, o které se zblízka postaral Vladimír Srnský – 4:3.

Hradecká aktivita nesla ovoce když ne v podobě branek, tak alespoň přesilovek. Domácí si vybojovali i další dvojnásobnou výhodu, jenže Martin Hejna tentokrát svou dělovkou sestřelil Radovana Pavlíka a zdálo se, že i domácí budou svého hráče postrádat. Pavlík se však zanedlouho do hry vrátil a pomohl naopak ubránit dvojnásobné oslabení. Hradecký kapitán tím jenom prokázal, jak jde od začátku sezóny příkladem nejen svými výkony, ale i bezvýhradnou obětavostí a přístupem ke každé vteřině hokejového zápasu.

Vyloučení kouskovala hru i nadále, Královští lvi však svá oslabení zvládali a i když byl duel vyhecovaný až do posledních chvil, hosté se do žádné gólové šance nedostali. Nepomohla jim ani čtyřicetisekundová power-play a všechny body zůstaly pod Bílou věží.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Po reprezentační přestávce jsme byli na zápas se Žďárem hodně natěšení a v první třetině jsme soupeře jednoznačně přehrávali. Výborný brankář soupeře a náš nedůraz v koncovce však znamenali, že třetina skončila 1:1. Od druhé třetiny se hra vyrovnala a hrál se hokej nahoru dolů, oba týmy myslely především na útok. Zlobila nás hlavně první pětka Žďáru, které dává prakticky všechny jeho góly. Zápas nakonec rozhodly naše dvě výborně sehrané přesilovky.

Martin Sobotka (SKLH Žďár nad Sázavou):
Z naší strany to byl jeden z těch slabších výkonů. Hradec ale hrál parádně, výborně bruslil. Z mého pohledu rozhodl pohyb soupeře, nasazení i takový důraz v koncovce. Bylo to vidět už od první minuty. Domácím jsme to ale dost usnadnili, zápas se nám moc nepovedl a výsledek neodpovídá průběhu, protože nás brankář zachránil od dalších pěti gólů. Nezbývá nám než pogratulovat Hradci k vítězství, musíme se nachystat na další zápasy a jet dál.